Kitesurfing Klitmøller - spoty kite
DANIA
Średnia fala
60-80%
Początkujący
Informacje
Warto wiedzieć
Statystyki wiatru
JAN
70 - 80%
FEB
70 - 80%
MAR
70 - 80%
APR
60 - 70%
MAY
60 - 70%
JUN
60 - 70%
JUL
60 - 70%
AUG
60 - 70%
SEP
60 - 70%
OCT
70 - 80%
NOV
70 - 80%
DEC
70 - 80%
Miejsce
Około 1600 roku Klitmøller było znane z handlu statkami do południowej Norwegii, ale dziś to głównie surferzy przyczyniają się do umieszczenia wioski na mapie miejsc interesujących w Danii, czyniąc je jednym z najlepszych miejsc do surfowania w rejonie Zimnych Hawajów. Okolice Klitmøller zostały odkryte przez surferów już w latach 80-tych, a na początku lat 90. kilku duńskich surferów zdecydowało się osiedlić w tym rejonie. Dziś obszar ten praktycznie przekształcił się w małą kolonię surferów, a surferom i kitesurferą mieszkającym obecnie w Klitmøller udało się stworzyć ekscytujące środowisko, które nadaje miastu nowego życia. Każdego roku Klitmøller odbywa szereg spotkań surfingowych, a od 2010 roku wioska jest gospodarzem międzynarodowych mistrzostw świata w surfingu Cold Hawaii PWA, w których udział biąrą najlepsi zawodnicy z całego świata.
Z biegiem lat zainteresowanie tym spotem znacznie rośnie, a z roku na rok odwiedza go coraz więcej poszukiwaczy mocnych wrażeń. Jednak ta rosnąca popularność wcale nie sprawia, że plaże są zatłoczone.
Dwie rafy poza wybrzeżem na południe od punktu Ørhage sprawiają, że Klitmøller jest szczególnie dobrze przystosowany do różnych dyscyplin surfingu. Tutaj powstawanie ogromnych fal ułatwia surfowanie na falach początkującym, jaki i zaawansowanym, ale też mocne regularne wiatry zachęcają kitesurferów do odwiedzin.
Klitmøller to prawdziwy raj dla kitesurferów, windsurferów i surferów. Zimne Hawaje, jak nazywany jest Klitmøller, to jedno z najlepszych miejsc wavekite w Danii. Klitmøller regularnie przyciąga kitesurferów z całej Europy, którzy kochają fale. Jeśli preferujesz freestyle znajdziesz idealne warunki w Limfjord, zaraz obok Klitmøller. Równy mocny wiatr i oferta kitespotów o długich szerokich plażach to to co czyni to miejsce wyjątkowym.
Region wokół Klitmøller, najsłynniejszego spotu w Danii, rozciąga się między miastami Vorupør i Hanstholm na zachodnim wybrzeżu Jutlandii. Najlepszy kierunek wiatru do uprawiania kitesurfingu w Klitmøller to NWW oraz NW (siteshore)
Video
Język komunikacyjny
duński, angielski
Obowiązująca religia
luteranizm 78%
Korona Duńska AKTUALNY KURS
Walutą obowiązującą w Danii jest korona duńska, oznaczana międzynarodowym skrótem DKK. Korona duńska jest środkiem płatniczym Danii od 1873 roku. Powstała w wyniku utworzenia Skandynawskiej Unii Monetarnej. Innymi członkami należącymi do Unii były Norwegia oraz Szwecja. Po rozpadzie Unii, mającym miejsce po zakończeniu I wojny światowej, państwa skandynawskie podjęły decyzję o zachowaniu istniejącej nazwy waluty – korony duńskiej.
230V , wtyczki typu E oraz C ( takie same jak w Polsce)
Typ E – wtyczka „europejska” z uziemieniem, która ma dwa okrągłe bolce oraz otwór przeznaczony na uziemienie znajdujące się w gniazdku. Wtyczki tego rodzaju stosowane są powszechnie w Polsce, także we Francji, Belgii.
Typ C – zwykła wtyczka „europejska” bez uziemienia. Ma dwa równolegle położone bolce. To najbardziej popularna wtyczka w krajach europejskich, jednak nie jest stosowana w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Marcie i na Cyprze. Stosowana jest ze standardem napięcia 220V-230V.
Dania należy do najdroższych krajów europejskich. Dla Polaków ceny w Danii są bardzo wysokie. Walutą obowiązującą w Danii jest korona duńska, 1 DKK = ok. 0,55 zł. Koszt najtańszego pobytu to ok. 150 – 180 koron za nocleg. Ceny żywności w Danii są wysokie. Najtańsze zakupy zrobimy w dyskontach, takich jak Netto, Fakta, Spar, Aldi. Oto przykładowe ceny niektórych produktów:
chleb – 4-5 koron,
1l mleka- 9 koron,
jajka (10 szt.)- 19 koron,
herbata ekspresowa – 17 koron,
woda mineralna – 4-7 koron,
piwo 0,5l – 5-6 koron,
wędlina krojona (80g) – 11 – 13 koron,
paczka papierosów Marlboro – 33 – 39 koron.
Najtańszy obiad to wydatek ok. 20 – 25 koron. Obiad w restauracji – dwa dania, napój , deser – 250 – 300 koron.
Obywatele Polski nie są zobowiązani do posiadania wizy, wjazd możliwy na paszport lub dowód osobisty. Jeżeli wybierasz się do Danii z obywatelstwem innego kraju wcześniej sprawdź czy wymagana jest wiza turystyczna. Z dniem 1 maja 2004 r. obywatele państw Unii Europejskiej korzystają z prawa do bezwizowego swobodnego przepływu ludności w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EU/EOG).
Na terenie Danii nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, nie ma obowiązku szczepień. Przed wyjazdem osoby podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu w ramach NFZ powinny zaopatrzyć się w oddziale NFZ właściwym ze względu na ich miejsce zamieszkania w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
Dania jest krajem bezpiecznym dla cudzoziemców. Zagrożenie przestępczością jest niewielkie.
Aktualna prognoza
Co warto zabrać
Ochrona głowy przed słońcem
Okulary z filtrem UV
pianka neoprenowa 3.2 mm
pianka neoprenowa 5.4 mm
wodoodporny krem z filtrem SPF 50
Podobne lokalizacje
Jaki latawiec wybrać?
Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.