9 września 2019

Jak bezpiecznie dobrać rozmiar latawca przed wyjściem na wodę ?

SPRZĘT

POWRÓT DO LISTY

Prawidłowy dobór rozmiaru latawca do kitesurfingu stanowi fundament Twojego bezpieczeństwa w czasie wyjścia na wodę. Poprzez wybranie odpowiedniego rozmiaru możesz uczynić swoje pływanie przede wszystkim bezpiecznym, ale też i komfortowym oraz dopasowanym do Twoich potrzeb i umiejętności.

Po przybyciu na spot kitesurfingowy najważniejszym czego musisz dokonać to oceny panujących warunków wiatrowych. Musisz ocenić siłę wiejącego wiatru oraz jego kierunek względem linii brzegowej. Na początku nie będzie Ci łatwo samodzielnie określić prędkości wiatru, ale możesz wspomóc się takimi narzędziami jak wiatromierz, lokalna stacją meteorologiczną z odczytem ‘live’ lub (co z pewnością będzie najłatwiejszym sposobem) wspomóc się wiedzą bardziej doświadczonych kitesurferów lub instruktorów, który przebywają w tym samym czasie na Twojej plaży. Dzięki takiej wiedzy oraz znajomości zakresu wiatrowego latawcy zdecydowanie trudniej o błąd, który mógłby kosztować Cię utratę sprzętu lub zdrowia.

Przede wszystkim prawidłowe dopasowanie rozmiarów latawca kitesurfingowego, powinno być wyznaczane wg. trzech podstawowych kryteriów, mianowicie:

-wagi kitesurfera

-mocy wiatru

-rodzaju latawcy, na jakich pływasz

 

 

WAGA KITESURFERA

 

Czynnikiem decydującym o prawidłowym wyborze latawca jest również uwzględnienie swojej własnej masy ciała. Analogicznie ujmując sprawę im cięższa osoba tym większy opór, jaki generuje, a co za tym idzie: potrzeba większego rozmiaru latawca. Takie różnice bardzo łatwo zauważyć już na etapie własnego kursu kitesurfingowego. Wtedy to kursant zauważa pierwsze zależności przy wyborze rozmiaru przez instruktora, dla poszczególnych grup wagowych. Kiedy wieje nam 20 knt, postawny mężczyzna o wadze 100 kg wybierze 12m latawiec, natomiast w tym samym czasie jego koleżanka o wadze 70kg z pewnością wybierze latawiec dużo mniejszy, prawdopodobnie 9-metrowy kite.

Taka zależność idealnie obrazują nam tabele prezentowane przez wielu producentów, dotyczące mocy i zakresu latawca kitesurfingowego. Poniżej możecie się z nią zapoznać. Uwzględnia ona średni zakres rozmiarów latawców dla osoby ważącej około 75 kg. Przejrzysta formuła przedstawia nam ależność mocy latawca do poszczególne zaprezentowanych rozmiarów. Łatwo możemy w takiej sytuacji odczytać, że przy wietrze wiejącym 30 węzłów, osoba o takiej wadze najlepiej będzie czuła się na latawcu o rozmiarze 5m. Tabela ta podpowiada nam dużo w ramach zależności w doborze latawca, natomiast musimy uwzględnić dodatkowe czynniki wpływające na nasze bezpieczeństwo, czyli wiatr.

 

 

MOC WIATRU

 

Tak jak już zdążyliśmy wcześniej rozeznać się w sytuacji, siła wiejącego wiatru wpływa bezpośrednio na wybór naszego latawca. Jeżeli popełnimy błąd w obliczeniach lub szacunkach, może to doprowadzić do tego, iż finalnie będziemy mieć niewystarczającą moc do startu ( za mały latawiec ) lub tak dużo mocy że będziemy mieli problem ze swobodnym utrzymaniem latawca w zenicie ( za mały duży kite ). Obydwie te sytuacja mogą nas doprowadzić bezpośrednio lub pośrednio do wypadku lub uszkodzenia sprzętu, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie o radę osoby bardziej doświadczonej, która z pewnością wesprze Cię radą.

Pomijając kwestię mocy wiatru, należy uwzględnić jego ‘jakość’. Bardzo często, będąc na początku swojej kariery kitesurfera nie potrafimy dostrzec tego jak wiatr bywa szkwalisty ( przyp. szkwał - to na gły silny podmuch, charakteryzujący się wzrostem prędkości wiatru co najmniej 8 m/s ), w takich warunkach wiatrowych należy rozeznać się jak silne są podmuchy wiatru i w przypadku ogromnych skoków mocy wiatru poczekać na jego wyrównanie się. Takie warunki są mocno niekomfortowe, nawet dla najbardziej wprawionych riderów.

 

 

RODZAJE LATAWCA, A ICH MOC

 

Bardzo istotnym jest byś dobrze poznał swój sprzęt. Każda z konstrukcji dostępnych na rynku charakteryzuje innymi zakresami wiatrowymi i specyfiką generowanej mocy mimo tego samego rozmiaru. Dodatkowo każdy latawiec bez względu na swoją konstrukcję posiada dodatkowe możliwości regulowania mocy.

Wybór konstrukcji czaszy zależy tylko i wyłącznie do Ciebie. Jeden rodzaj lepiej działa lepiej na lekki wiatrze, drugi na silnych i porywistych szkwałach, a jeszcze inne idealnie odnajdują się na fali. Z czasem i nabytym doświadczeniem sam ocenisz co dla Ciebie będzie najodpowiedniejsze. Aby mieć świetną sesję kitesurfingową, należy jednak pamiętać o tym by móc z czaszy była idealnie dobrana do Twoje wagi i wiatru. Zbyt duży latawiec będzie niekomfortowy w sterowaniu lub nawet być niebezpieczny w przypadku utraty kontroli, natomiast za mały latawiec nie pozwoli Ci swobodnie iść pod wiatr. Wszystko to z pewnością zrozumiesz kiedy zyskasz jeszcze więcej doświadczenia i spędzisz kolejne dziesiątki godzin w wodzie !

 

 

 

 

 

-- OBSERWUJ WODĘ ! PYTAJ INNYCH! --

Jeśli widzisz, że na wodzie mimo wiejącego mocno wiatru zrobiło się dość pusto nie bój się zadawać pytań. Z pewnością jest jakiś ważny powód dla którego wszyscy tłumnie opuścili akwen. Jeśli widzisz, że ktoś właśnie wraca z wody, nie bój się zapytać, jakie są warunki zastał i dlaczego wychodzi. Dopytaj czy jest zadowolony i czy jego rozmiar latawca był odpowiedni. Jeśli jesteś osobą ochoczo lądującą latawce innym kitesurfer’om wychodzącym właśnie z wody, podejdź i zapytaj jak to było-to nic nie kosztuje :) Jeśli osoba tej samej wagi co Ty była zadowolona z równego wiatru na latawcu 10m, to nie zastanawiaj się i biegnij promować swój sprzęt, natomiast jeśli ten kitesurfer  opuścił akwen z racji bardzo nierównych szkwalistych podmuchów, to może jednak warto zrobić sobie przerwę i zejść na wodę w późniejszym terminie... Bezpieczeństwo najważniejsze !

 

Bo przecież nie chcemy by skończyło się tak jak na tym filmie ;-) :