7 lutego 2020

Czy kitesurfing jest bezpiecznym sportem? Jak uprawiać bezpiecznie kitesurfing ?

POGODA

POWRÓT DO LISTY

Kitesurfing, czyli nasze surfowanie z latawcem w zasadzie w każdym z rankingów jest klasyfikowany jako sport ekstremalny lub sport o podwyższonym ryzyku, a jak to wygląda w praktyce i czy kitesurfing jest w ogóle bezpieczny? Z całą powagą sytuacji chciałabym poświęcić ten artykuł na to by przekonać Cię, że uprawianie kitesurfingu może być w pełni bezpieczne.

Na bezpieczeństwo w kitesurfingu ( jak w każdej innej dyscyplinie sportu ) wpływa kilka rzeczy. Sport oraz każda inna forma aktywności fizycznej jakiej zapragniesz wymagają od nas zdroworozsądkowych działań oraz odpowiedzialności. Fundamentem dla wszystkich Twoich postępów praktycznych jest wiedza teoretyczna. To dzięki wiedzy uzyskanej na szkoleniu będziesz mógł w pełni świadomie zarządzać swoim czasem na wodzie nie bacząc na konsekwencje. Zajęcia teoretyczne z Twoim instruktorem to między innymi wiele przydatnych informacji związanych z wiatrem, przygotowywaniem sprzętu będącego jeszcze na plaży, jak i zagadnień związanych z prawidłowym dopasowania latawcy do panujących warunków wiatrowych oraz wielu innych cennych rad. W zasadzie każda osoba chętna i zmotywowana, będący w przeciętnie dobrej kondycji fizycznej może sobie pozwolić na udział w zajęciach kitesurfingowych. O tym jak się do nich przygotować dowiesz się więcej w poniższym artykule.

 

Jak przygotować się do pierwszych lekcji kitesurfingu ?

 

Z pewnością po lekturze powyższego artykułu wiesz, że kitesurfing nie jest aż tak bardzo kondycyjnie wymagającym sportem – zwłaszcza na etapie bycia osobą początkującą lub średnio zaawansowaną. Jednak by móc mówić o bezpiecznych zajęciach lub o bezpiecznym uprawianiu kitesurfingu niezbędna jest opieka doświadczonego, certyfikowanego instruktora. To dzięki swojemu instruktorowi dowiesz się, że nauka kitesurfingu będzie przyjemną, a zabawa z latawcem bezpieczną. W takich okolicznościach osiągane przez Ciebie postępy przyniosą Ci ogrom satysfakcji i endorfin.

 

 

 

 

 

Jedną z największych zalet kitesurfingu jest bardzo szybki czas zdobywania umiejętności. Wiedza teoretyczna, zaczyna się przekładać na wiedzę z zakresu sterowania małym, a następnie dużym pełnowymiarowym kitem. Szybko nauczysz się sterować, generować moc normalnym latawcem, a już po upływie kolejnych dwóch godzin przyjdzie ten upragniony pierwszy start z deską! To co poczujesz w trakcie swojego pierwszego popłynięcia, trudno porównać z czymkolwiek innym. Właśnie ujarzmiłeś dwa żywioły i ślizgasz się za latawcem balansując na desce. To dzięki temu magicznemu poczuciu wolności w momencie płynięcia na desce tak chętnie wracamy do kitesurfingu. Warto jednak żebyście wiedzieli, że bezpieczeństwo w tym sporcie to podstawa. Jest to nic innego jak suma Twoich przemyślanych decyzji.

 

Wiedza jaką zdobywasz i jaką zdobywać będziesz np. odnośnie sprzętu do kitesurfingu, który wybierasz oraz wiedza odnośnie panujących warunków wiatrowych- to wstęp do tego by pływać bezpiecznie. Jeśli jednak uważasz, że jeszcze za wcześnie na samodzielne wyjście na wodę, nie wstydź się – skorzystaj z dodatkowej opieki i wiedzy instruktora. On z miłą chęcią odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytani i omówi z Tobą wszystkie błędy, które z pewnością jeszcze popełniasz. Podobnie jest z kapokiem i kaskiem- jeśli dzięki nim masz czuć się bezpieczniej na wodzie nie zwlekaj ani chwili tylko wypożycz lub zakup własny.

 

Oczywiście w sprzęcie kitesurfingowym, jak już doskonale wiesz istnieją dwa systemy bezpieczeństwa, których możesz użyć w przypadku sytuacji nagłych zagrażających Twojemu bezpieczeństwu. Nigdy nie wahaj się nad użyciem zrywki, bo to ona właśnie może uratować Ci życie. Jeśli jeszcze jesteś na etapie szkolenia to wiedz, że lepiej spędzić z instruktorem kilka godzin więcej na wspólnych zajęciach, niż doprowadzić do wypadku na plaży lub w wodzie.

 

 

 

Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze ! ;)