8 grudnia 2020

Prognoza wiatrowa. Jak czytać prognozę wiatrową i z jakiej korzystać?

POWRÓT DO LISTY

Prognoza wiatrowa to podstawowe narzędzie pozyskiwania wiedzy o prognozowanym wietrze dla każdego kitesurfera. Umiejętność czytania prognozy wiatrowej jest więc niezbędna dla każdego kitesurfera. Dzięki sztuce czytania prognozy wiatrowej, będziecie mogli samodzielnie i obiektywnie ocenić warunki wiatrowe przed waszym wyjazdem kitesurfingowym lub weekendową sesją kitesurfingową. W poszukiwaniu rzetelnych prognoz wiatrowych warto skorzystać z tego, co oferują nam internetowe portale wiatrowe. Dzięki nim można określić w sposób bardzo trafny siłę spodziewanego wiatru, jego i kierunek, temperaturę wody, ciśnienie i inne bardzo przydatne informacje.

 

Dobra prognoza wiatrowa KITESURFING

 

Prognozę wiatrową dla kitesurferów najlepiej odczytywać z rzetelnych portalów wiatrowych. W zależności od własnych preferencji kitesurferzy wybierają zazwyczaj następujące strony. :  WINDGURU ICM METEO WINDYTY lub  WINDFINDER. Popularność tych portalów z prognozą wiatrową jest największa, ponieważ znajdujące się tam prognozy są bardziej rzetelne i mają najwyższy współczynnik sprawdzalności. Najbardziej popularną witryną na całym świecie wśród kitesurferów jest bez wątpienia WINDGURU. Ten czeski portal posiada bardzo cennych informacje, pełną prognozę wiatrową, temperatury powietrza oraz wody, ale też inne ciekawe informacji jak np. dostęp do archiwów i statystyk wiatrowych.

 

Czytanie prognozy wiatrowej dla wielu początkujących kitesurferów wydaje się dość mocno skomplikowane. Portale te są pełne szczegółowych informacji i w pierwszym kontakcie wydają się nam mocno nieczytelne. Jeśli jednak przeczytasz nasz artykuł do końca, to pewnością zdobędziesz wiedzę z samodzielnego czytania prognozy wiatrowej.  Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie pełną analizę prawidłowego czytania prognozy wiatrowej z portalu WINDGURU.

 

 

 

 

Jak czytać prognozę wiatrową?

 

Powyższa prognoza wiatrowa załączona na obrazku to prognoza dla jednego z popularniejszych spotów w Brazyli, czyli Jericoraccoara. To na co powinniśmy w pierwszej kolejności spojrzeć, to oczywiście kierunek wiatru (3) i moc wiatru (1 oraz 2). Spoglądając na podnay przez nas przykład zauważamy od razu, że w tym spocie spodziewany jest dość silny wiatr. Jego prognozowana moc w najbliższym dniu ma wahać się od 19 węzłów, aż do 27 węzłów. Co to dokładnie oznacza dla nas kitesurferów? Kiedy mówimy, że mocno wieje? By rozwiać wszelkie wątpliwości zachęcamy zapoznać się z tabelą znajdującą się na końcu artykułu. Analizując wspólnie zaznaczoną powyżej prognozę wiatrową na wskazany dzień, możemy szybko jednak wyciągnąć następujące wnioski:


1) siła wiatru w podstawie do 20 węzłów - dość mocny wiatr
2) siła wiatru w szkwałach nawet do 23 węzłów - podmuchy nieznacznie większe niż podstawa wiatrowa, co oznacza że cały dzień będzie niebywale równo wiało)
3) wiatr zachodni-co oznacza że na spocie będzie to kierunek typu side-on shore
4) temperatura 28C - idealna na pływanie bez pianki <3
5) zachmurzenie- dość spore na poziomie 99 %, ale i tak warto dobrze posmarować się kremem z wysokim filtrem UV

 W związku z tym, że w naszej prognozie wiatrowej prognozowany wiatr będzie stosunkowo mocny i bardzo równy, windguru.cz przyznało najwyższą ocenę, czyli trzy gwiazdki. Dzięki takiej prognozie wiatrowej jak ta powżysza z WINDGURU możemy zapoznać się z tym, co wydarzy się wiatrowo w najbliższych dniach. Strona jest w pełni przetłumaczona na język polski, w związku, z czym czytanie prognozy jest jeszcze łatwiejsze. Podsumowując przedstawiona powyżej prognozę, jednoznacznie dochodzimy do wspólnych wnikosków, że prognoza ta jest idealną prognozą wiatrową dla kitesurfera. Po szybkiej wspólnej analizie widzimy, że spot ten w najbliższych dniach będzie idealnym miejscem do kitesurfingu. Prognoza wiatrowa marzeń: ciepło, równy ciepły wiatr, pływanie bez pianki.

 

 

PROGNOZA WIATROWA KITESURFING / TABELA MOCY WIATRU

 

 
 

Jak dobrze analizować wykres wiatrowy?

 

Jak sami zauważyliście, czytanie prognoz wiatrowych nie należy do najtrudniejszych zadań. Przy podstawowej wiedzy kitesurfingowej oraz wiedzy związanej z siła wiatru odpowiednią dla surferów, łatwo można wyciągnąć samodzielne prawidłowe wnioski. Wszystkie prognozy prezentowane przez portal www.windguru.cz są bardzo czytelne. Pamiętajcie jednak że są to ciągle tylko ‘prognozy’. Nie mają one 100% sprawdzalności i w szybkim tempie mogą ulegać licznym zmianom. Bądźcie rozsądni i odpowiedzialni szykując się do wejścia na wodę, pamiętajcie że kitesurfing to ciągłe obcowanie z żywiołem, więc podejmuje swoje decyzje w sposób przemyślany.