Kitesurfing Farø KITESPOT - spoty kite
DANIA
Płaska woda / brak fal
60-80%
Początkujący
Informacje
Statystyki wiatru
JAN
70 - 80%
FEB
70 - 80%
MAR
70 - 80%
APR
60 - 70%
MAY
60 - 70%
JUN
60 - 70%
JUL
60 - 70%
AUG
60 - 70%
SEP
60 - 70%
OCT
70 - 80%
NOV
70 - 80%
DEC
70 - 80%
Miejsce
Dania jako kraj znajdujący się miedzy dwoma morzami: Bałtyckim i Północnym stał się wzorem do naśladowania dla całego świata pod kątem inżynierii mostów. Spot na niewielkiej wyspie Farø ( jejpowierzchnia to zaledwie 0,93 km²) to nielada gratka dla fanów tego typu konstrukcji. Plaża do uprawiania kitesurfingu bowiem znajduje się na małej wyspie, która łączy jedną z największych tego typu konstrukcji w Danii. Ze spotu rozpościera się wspaniały widok na dwa olbrzymie przesła mostów. Sam spot za to posiada ogromną przestrzeń na wodzie, która zadowoli wszystkich nawet najbarziej wybrednych amatorów kitesurfingu. Co ważne to miejsce znajduje się tylko godzinę drogi z międzynarodowego lotniska w Kopenhadze.
Spot posiada dogodny parking dla wszystkich odiwedzających. Zejście do wody łagodne, a przestrzeń do przygotowywania swojego sprzętu obrzerna, trawiasta- pomieści wszystkich kitesurferów. Warto zabrać ze sobą zapas jedzenia oraz picia, ponieważnie ma tu żadnego sklepu ani restauracji. Spot dziki, ale bardzo wietrzny. Co ważne, dzięki swojej lokalizacji działa przy prawie wszystkcih kierunkach wiatru: N, NNE, NE, ENE, E, ESE, SE, SW, WSW, W, WNW, NW i NNW. Jeśli wyboerasz się tutaj na swoją sesję uważaj na kamienie znajdujące się pod wodą przy samej plaży, są widoczne, ale lepiej mieć się na baczności.
Jeśli planujesz nauczyć się kitesurfingu to tutaj możesz skorzystać z usług jednej ( i jedynejjak dotąd ) szkołki kitesurfing, a płytkie wody Ci tu ułatwią. Po stronie morskiej masz do swojej dyspozycji również bardzo szeroką piaszczystą plażę i dużo przestrzeni na wodzie. Jeśli przyjeżdżasz tutaj w okresie letnim koniecznie zabierz ze sobą piankę 3/2 mm, a jeśli przed lub po sezonie 5/4mm
Video
Język komunikacyjny
duński, angielski
Obowiązująca religia
luteranizm 78%
Korona Duńska AKTUALNY KURS
Walutą obowiązującą w Danii jest korona duńska, oznaczana międzynarodowym skrótem DKK. Korona duńska jest środkiem płatniczym Danii od 1873 roku. Powstała w wyniku utworzenia Skandynawskiej Unii Monetarnej. Innymi członkami należącymi do Unii były Norwegia oraz Szwecja. Po rozpadzie Unii, mającym miejsce po zakończeniu I wojny światowej, państwa skandynawskie podjęły decyzję o zachowaniu istniejącej nazwy waluty – korony duńskiej.
230V , wtyczki typu E oraz C ( takie same jak w Polsce)
Typ E – wtyczka „europejska” z uziemieniem, która ma dwa okrągłe bolce oraz otwór przeznaczony na uziemienie znajdujące się w gniazdku. Wtyczki tego rodzaju stosowane są powszechnie w Polsce, także we Francji, Belgii.
Typ C – zwykła wtyczka „europejska” bez uziemienia. Ma dwa równolegle położone bolce. To najbardziej popularna wtyczka w krajach europejskich, jednak nie jest stosowana w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Marcie i na Cyprze. Stosowana jest ze standardem napięcia 220V-230V.
Dania należy do najdroższych krajów europejskich. Dla Polaków ceny w Danii są bardzo wysokie. Walutą obowiązującą w Danii jest korona duńska, 1 DKK = ok. 0,55 zł. Koszt najtańszego pobytu to ok. 150 – 180 koron za nocleg. Ceny żywności w Danii są wysokie. Najtańsze zakupy zrobimy w dyskontach, takich jak Netto, Fakta, Spar, Aldi. Oto przykładowe ceny niektórych produktów:
chleb – 4-5 koron,
1l mleka- 9 koron,
jajka (10 szt.)- 19 koron,
herbata ekspresowa – 17 koron,
woda mineralna – 4-7 koron,
piwo 0,5l – 5-6 koron,
wędlina krojona (80g) – 11 – 13 koron,
paczka papierosów Marlboro – 33 – 39 koron.
Najtańszy obiad to wydatek ok. 20 – 25 koron. Obiad w restauracji – dwa dania, napój , deser – 250 – 300 koron.
Obywatele Polski nie są zobowiązani do posiadania wizy, wjazd możliwy na paszport lub dowód osobisty. Jeżeli wybierasz się do Danii z obywatelstwem innego kraju wcześniej sprawdź czy wymagana jest wiza turystyczna. Z dniem 1 maja 2004 r. obywatele państw Unii Europejskiej korzystają z prawa do bezwizowego swobodnego przepływu ludności w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EU/EOG).
Na terenie Danii nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, nie ma obowiązku szczepień. Przed wyjazdem osoby podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu w ramach NFZ powinny zaopatrzyć się w oddziale NFZ właściwym ze względu na ich miejsce zamieszkania w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
Dania jest krajem bezpiecznym dla cudzoziemców. Zagrożenie przestępczością jest niewielkie.
Aktualna prognoza
Co warto zabrać
Okulary z filtrem UV
pianka neoprenowa 3.2 mm
pianka neoprenowa 5.4 mm
wodoodporny krem z filtrem SPF 50
Podobne lokalizacje
Jaki latawiec wybrać?
Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.