4 stycznia 2023

Przewodnik po najlepszych spotach kitesurfingowych Cape Town!

WYPRAWY

POWRÓT DO LISTY

Kapsztad  to bez wątpienia jedno z najlepszych miejsc do uprawiania kitesurfingu z ponad 30 niesamowitymi spotami położonymi w mieście i jego niedalekich okolicach. Dzięki fantastycznemu wiatrowi od listopada do marca, który niezawodnie wieje od 20 do 30 węzłów oraz ciepłej, słonecznej pogodzie podczas tych południowoafrykańskich letnich miesięcy jest to najlepsze miejsce na wyjazd kitesurfingowy. W okolicy znajduje się wiele miejsc dostosowanych do wszystkich poziomów umiejętności, każdy z Was znajdzie zatem coś dla siebie. Przygotowaliśmy dla Was listę naszych ulubionych spotów kitesurfingowych. Począwszy od tych najłatwiejszych po te zarezerwowane tylko dla najlepszych i najbardziej doświadczonych kitesurferów. Poznajcie Kapsztad razem z nami!

ŁATWE SPOTY KITESURFINGOWE W CAPE TOWN

(dla początkujących kitesurferów):1) Langebaan - spot kitesurfingowy

 

Spot Kitesurfingowy Langeban Shark Bay MALAYKAspot kitesurfingowy Langeban Main Beach MALAYKA

 

To bez wątpienia jedno z naszych ulubionych miejsc do uprawiania kitesurfingu w RPA i jedno z najlepszych miejsc na świecie do nauki kite'a. Położony nieco ponad godzinę drogi od Kapsztadu, w malowniczej okolicy nadmorskiej. Langebaan szczyci się ogromną laguną z płaską wodą, otoczoną rezerwatem przyrody. Laguna Langebaan jest jedną z największych lagun na świecie, z jasnoniebieskimi wodami i dużą sekcją płytkiej wody zaledwie do pasa. Warto dodać, że jest to jeden z najbardziej malowniczych spotów, który jest bardzo przyjazny początkującym kitesurferą. Super płaskie warunki wodne są idealne dla początkujących i freestyle'ów. Bez względu, na którą plaże dotrzecie: Shark Bay lub Main Beach będziecie usatysfakcjonowani wiatrem, bezpieczną plażą do lądowania i startowania latawca oraz dostępnością smacznych lokalnych restauracji, w których warto po sesji przy zachodzie słońca i świętować swoje sukcesy na wodzie. Czytaj więcej o >>SHARK BAY<< lub >>Main Beach<<


2) Witsand - spot kitesurfingowy

 

Spot Kitesurfingowy Witsand Cape town MALAYKASpot Kitesurfingowy Witsand cape Town MALAYKA

 


Jeśli jesteś fanem płaskiej i płytkiej wody na spocie warto byś na swoją listę spotów do odwiedzenia wpisał również Witsand. Ta miejscowość oddalona od Kapsztadu 3 godziny drogim autem zachwyci Cię swoimi widokami. Spot o którym mowa znajduje się w delcie rzeki Breed River i właśnie dzięki pracy tej rzeki uformował się tutaj idealny piaskowy brzeg z dużą płaską lagunę. Warunki tu panujące są idealne na freestyle oraz dla osób początkujących. To od Ciebie zależy gdzie spędzisz swój kitesurfingowy dzień, bo jeśli tylko znudzi Ci się laguna, zawsze możesz przepłynąć na wave’ową stronę mierzei i świetnie bawić się na falach Oceanu Indyjskiego. Spot należy do bardzo przyjaznych akwenów sprzyjających rozwijaniu nowych umiejętności kitesurfingowych. Czytaj więcej o >>WITSAND<<
 
SPOTY KITESURFINGOWE W CAPE TOWN

(dla średniozaawansowanych kitesurferów)

 


1 ) Bloubergstrand - spot kitesurfingowy

 

Spot kitesurfingowy Dolphin beach Cape Town MALAYKASpot Kitesurfingowy Cape town MALAYKA dolphin beach

 

Ten spot kitesurfingowy, a w zasadzie kompleks plaż obok siebie to bez wątpienia najpopularniejszy obszar dla kitesurferów w Kapsztadzie. W miesiącach letnich setki kitesurferów przybywają do tego obszaru z całego świata. Kultowa Góra Stołowa stanowi idealne tło dla kolorowych latawców na Dolphin BeachSanset Beach, Big Bay oraz Kite Beach. Tutaj niezawodny letni południowo-wschodni wiatr wieje przez wybrzeże i zapewnia wspaniałe sesje z wiatrem od Sunset Beach do Big Bay, przy czym wiatr wzmaga się przez cały dzień, osiągając szczyt między 16:00-18:00 wieczorem. Nad całym wybrzeżem Bloubergstrand królują szerokie piaszczyste plaże, a przy każdej z wyżej wymienionych plaż znajdziesz dogodne miejsce do zaparkowania auta z którego będziesz mieć dosłownie dwa kroki na spot. Spot charakteryzuje się średnich rozmiarów falą (w zależności od mocy wiatru zwykle wysoką 1m-2m), która cieszy wszystkich kitesurferów skaczących na lewym halsie. Dzięki połączeniu przeważającego kierunku wiatru oraz kierunku fali tworzy się tu idealny kicker pod skoki na lewym halsie. Dzięki takiej kompilacji jest to jeden z najlepszych spotów treningowych dla czołowych zawodników z całego świata lubujących się wysokich lotach BIG AIR. Jeśli jesteś początkującym kitesurferem warto byś zajrzał tutaj popodziwiać najlepszych zawodników podczas ich sesji na wodzie.

Czytaj więcej o >>DOLPHIN BEACH<< >>SUNSET BEACH<< >>BIG BAY<<


 


SPOTY KITESURFINGOWE W CAPE TOWN

(tylko dla zaawansowanych kitesurferów!!!)

 1) Misty Cliffs - spot kitesurfingowy

 

 

Spot kitesurfingowy misty Cliffs cape town MALAYKASpot kitesurfingowy misty Cliffs Cape town MALAYKAJeśli szukasz mocnych wrażeń i jeszcze mocniejszego wiatru koniecznie odwiedź Misty Cliffs. Kite spot w Misty Cliffs znajduje się na Przylądku Dobrej Nadziei po stronie zachodniej i jest odpowiedni tylko dla ekspertów w kitesurfingu lub (ze względu na silny wiatr) dla wszystkich miłośników big air. Znajdziesz to miejsce u podnóża majestatycznych klifów Western Cape, bezpośrednio przy małym nadmorskim miasteczku o tej samej nazwie. Spot ten najlepiej odwiedzić przy prognozie dla wiatrów południowo-wschodnich (Cape Docter), bo wtedy jego moc na tym spocie zwykle przekracza 30 węzłów, a bardzo często wieje z mocną przekraczająca nawet 40knt. Spot z niezbyt szeroką plażą oraz dużą falą pracujący na jednym z najmocniejszych wiatrów występujących w okolicy Kapsztadu. Czytaj więcej o >>MISTY CLIFFS<<

 


2) Platboom - spot kitesurfingowy

 

 

Spot kitesurfingowy Platboom cape town MALAYKASpot kitesurfingowy Platboom MALAYKA

 


Około półtorej godziny jazdy od Blouberg znajduje się jedno z najbardziej dzikich miejsc w RPA. Plaża Platboom znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Cape Point, w pobliżu najbardziej wysuniętego na południe punktu na półwyspie Dobrej Nadziei. Kitesurfingowy spot Platboom ma małą plażę zbudowaną z piaskowców i skał. Można tu spotkać doskonałe fale, czasem dochodzące do 6m. Fale są bardzo czyste i wchodzą jako zestawy. Idealny do trenowania umiejętności pływania na fali. To miejsce do kitesurfingu jest przeznaczone tylko dla naprawdę zaawansowanych jeźdźców.

Wiatry są nieco bardziej porywiste na SE. Latem wiatr wieje głównie z południowego zachodu na południowy wschód, czyli prawie idealnie przy brzegu. Jest to idealny wiatr (zwany Cape Doctor) i czasami może być bardzo silny, do 40 węzłów. Wiatr ma tendencję do wzmagania się rano i przybiera na sile. Wiatry są nieco bardziej porywiste przy południowo-wschodnim wietrze. Latem najbardziej stały wiatr wieje z południowego zachodu na południowy wschód, czyli prawie idealnie wieje od brzegu. Jest to idealny wiatr i momentami może być bardzo silny, do 50 węzłów +. Wiatr zwykle wzmaga się wczesnym popołudniem i wieje przez cały dzień. Czytaj więcej o >>PLATBOOM<<

UWAŻAJ na pawiany, nie pokazuj im jedzenia, bo zaatakują Cię i ograbią z przekąsek ;)
 
Co robić w Cape Town po pływaniu ?


Ten kraj to kolebka wielu kultur. Będąc w Kapsztadzie warto byś odwiedził lokalne winnice z których słynie Cape Town. Dobrym pomysłem jest również kolacja z widokiem na zachodzące słońce za Górą Stołową, ale jeśli o niej mowa to koniecznie zrób treking na jej szczyt! Góra Stołowa w Kapsztadzie dominuje w wizerunku miasta, a wspinaczka jest koniecznością dla każdego podróżnika. Podejście można rozpocząć z kilku punktów i istnieje trasa dla każdego poziomu sprawności. Dla bardziej zrelaksowanych wśród Was jest też kolejka linowa.

Chociaż wejście zajmuje tylko 2-3 godziny, lepiej zaplanować cały dzień. Widok z Góry Stołowej zapiera dech w piersiach, a po dotarciu na szczyt nie można przestać się zachwycać. Nasza rada: zostań w górach do zachodu słońca i ciesz się morzem świateł nad Kapsztadem.
 

 

How to do after kitesurinfg in Cape Town?how to do after kitesurfing in Cape townHow to do after kitesurfing in Cape townHow to do after kitesurfing in Cape Town?How to do after kitesurfing in cape town?WYMAGANIA DOKUMENTY PODRÓŻY DO KAPSZTADU- Watro widzieć!


Kapsztad posiada międzynarodowy port lotniczy obsługiwany przez wiele linii lotniczych (m.in. British Airways, Swiss, KLM, AirFrance, Emirates, Qatar Airlines, Air Namibia i Lufthansa). Niektóre mają nawet bezpośrednie loty – zawsze warto trochę poszukać. Bezpośrednie loty liniami Condor odbywają się cztery razy w tygodniu z Frankfurtu do Kapsztadu. Dolecisz również bezpośrednio z Amsterdamu lub Paryża. Chętnie pomożemy również w wyszukiwaniu lotów! Jak w większości przypadków, aby wjechać do Republiki Południowej Afryki, będziesz potrzebować paszportu ważnego przez co najmniej kolejne sześć miesięcy. Obywatele UE nie muszą ubiegać się o wizę na pobyt krótkoterminowy w ambasadzie RPA w Warszawie, bo lotnisku po przylocie otrzymasz zezwolenie na wjazd, które jest ważne przez maksymalnie 30 dni.

 

Kapsztad wyróżnia się na mapie świata kitesurfingowego od większości znanych Wam miejsc do uprawiania kitesurfingu na świecie. Kitesurfing w Kapsztadzie to przede wszystkim różnorodność, a to za sprawą blisko 30 doskonałych plaż kitesurfingowych z ogromną różnorodnością warunków: płaską wodą, mocnym wiatrem, małą falę, wysoką fale, ciepłą lub chłodną wodą… Od października do kwietnia wieje tu silniejszy wiatr niż w jakimkolwiek innym miejscu w świat, dzięki czemu nie bez przyczyny jest nazywany przez wielu mekka kitesurfingu. Dzięki niesamowitej linii brzegowej i niesławnemu wiatrowi, który miejscowi nazywają „The Cape Doctor”, Kapsztad jest idyllicznym miejscem do kitesurfingu i kiteboardingu zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów, a ten, kto odwiedził Cape Town choć raz z pewnością szybko tu wróci.