Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Średnia fala
Średnia wiatrowa
15KNT - 35 KNT
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Średni
Rozmiary latawców
7-12
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
Październik, listopad-kwiecień
Tłok na wodzie
Umiarkowany

Warto wiedzieć

TABELA PŁYWÓW: AKTUALNE PŁYWY

AKTUALNE ZAFALOWANIE: AKTUALNA PROGNOZA

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

80 - 90%

FEB

80 - 90%

MAR

60 - 70%

APR

50 - 60%

MAY

30 - 40%

JUN

40 - 50%

JUL

40 - 50%

AUG

40 - 50%

SEP

50 - 60%

OCT

60 - 70%

NOV

70 - 80%

DEC

80 - 90%

Miejsce

Spot image

Znany z silnych wiatrów, płaskich odcinków między falami i wielkich fal osłoniętych przez skały, Big Bay jest jednym z najbardziej popularnych miejsc do uprawiania kitesurfingu w Kapsztadzie. Plaża w Big Bay jest szeroka, lekko zakręcająca, co oznacza doskonałe warunki dla początkujących kitesurfingowych, ale jest tu ich zdecydowanie niewielu. W wietrzne dni, Big Bay jest mekką tylko doświadczonych zawodników stanowiąc ulubione miejscem dla kitesurferów, surferów, windsurferów, z całego Świata. Zdarza się, że bywa tutaj dość tłoczno, ale kitesurferzy mają wyznaczoną własną strefę po prawej stronie od skał.

W Big Bay niemal zawsze zawsze można znaleźć falę, chociaż te naprawde duże zdarzają się stosunkowo rzadko. Warto jednak poczekać na te największe ponieważ fala jest tu niesamowicie czysta idąca równo w stronę plaży. Jest ona dlatego tak bardzo pożądaną ponieważ przychodzi w stronę plaży w poprzek linii wiatru, co czyni ją ‘naturalną rampą’ do wyskoków. Wybijając się z tej fali i kontynuując swój skok, możesz naprawdę pobyć swój dotychczasowy rekord wysokości lotu ;). Samo Big Bay jest dość wąskim miejscem, ale mimo to przyciąga rzeszę fanów z całego Świata! Windsurferzy zwykle pozostają po lewej stronie, a kitesurfing ma do dyspozycji stronę prawą. W pobliżu brzegu znajdują się długie płaskie odcinki między falami, które przyciągają także wielu freestylerów. Aktualne odczyty wiatrowe znajdziecie >>TUTAJ<<

Spot image
Spot image

Niegdyś Big Bay było niewielką nadmorską wioski, natomiast teraz jest to ogromny ośrodek kitowy (oraz windsurfingowy) otoczony morzem nowo wybudowanych kompleksów, apartamentów i domów. Rozwój ten miał negatywny wpływ na wiatr, sprawiając, że wieje tu dość szkwaliście. Jednakże, dla doświadczonych kitesurferów, miejsce to oferuje świetne opcje freestyle'u, a także niesamowitą jazdę na fali! Aby się tu dostać, kieruj się znakami na "Eden on the Bay" - (ogromny kompleks centrum handlowe z widokiem na plażę). Przy samym spocie można spokojnie zaparkować i przejść przez trawnik w stronę plaży lub zostawić swoje auto po północnej stronie centrum, który ma bardziej bezpośredni dostęp do plaży. Big Bay, w rzeczywistości jest raczej małym spotem, położony pomiędzy ostrymi, skalnymi roślinami zewnętrznymi po obu stronach, ale to właśnie z tego powodu fale są tutaj wyjątkowo gładkie i czyste nawet w najbardziej wietrzne dni! s. Z poprzecznymi wiatrami, zawijaniem i długimi ścianami i sekcjami, jest to naprawdę fajna fala, która może stać się duża, ale działa nawet, gdy jest prawie płaska!

Video

Język komunikacyjny

angielski

Obowiązująca religia

chrześcijanie 68%, animiści 28%, hinduiści 2,1%, muzułmanie 1,4%.

Strefa czasowa

UTC +2 AKTUALNY CZAS

rand 1 PLN ~ 3,5 ZAR

AKTUALNY KURS

Jednostką monetarną jest Rand (ZAR). Rand dzieli się na 100 centów. Czeki podróżne i banknoty bardziej popularnych walut mogą być wymienione w bankach lub w większych biurach podróży. Pieniądze można korzystnie wymienić na lotnisku, natomiast wymiana w hotelach nie jest polecana ze względu na niski oferowany kurs. System bankowy jest bardzo dobrze rozwinięty. Banki w RPA uważają się za najlepsze na świecie. Bankomaty są umieszczone w każdym centrum handlowym i na większości stacji benzynowych. Akceptowane są karty kredytowe i karty gotówkowe. Wymiana pieniędzy na ulicy jest zabroniona. W RPA za przestępstwo kryminalne uznaje się posiadanie przez obywateli kraju innej waluty, dlatego pieniądze można wymienić w bankach albo w biurach Travel Exchange. Przy wymianie wymagany jest paszport służący jako dowód, że dana osoba przyjechała z zagranicy.

prąd:220V/230V


W RPA działają wtyczki z trzema okrągłymi bolcami, bez problemu jednak można kupić adapter. Jako że problem ten dotyczy większości przybyszów z Europy, w prawie każdej recepcji można wypożyczyć taki adapter, warto jednak przywieź ze sobą swój adapter.

Ceny żywności w RPA są nieco wyższe niż w Polsce (biorąc pod uwagę podobne artykuły), ponieważ jednak dawno nie byłam w Polsce, trudno jest mi dokładnie porównywać.
Podaję więc przykładowe ceny:
– chleb tostowy (700 gr): 12 rand
– Coca Cola: 9-10 rand/puszka
– owoce sezonowe (cytrusy, banany, jabłka): 9-10 rand/kg
– warzywa sezonowe (marchew, bataty, dynia): 5-7 rand/kg
– pomidory: 12-18 rand/kg (w promocji taniej)
– piwo: 10-12 rand/puszka
– wino: 40-60 rand/ butelka (750 ml) wzwyż (w zależności od jakości i renomy)
Ceny w lokalach zależą od rodzaju lokalu, położenia (w centrum drożej), wielkościporcji,rodzajuklienteliiwieluinnych.Generalnie jedzenie w restauracjach w RPA jest tańsze, niż w Polsce. Warto pamiętać, że w RPA standardowa porcja to 200-250 gr mięsa, porcja frytek lub innego „zapychacza”, czasem jakieś warzywo, alebco do tego trzeba się upewnić. Porcje są więc sporo większe niż standardowa porcja w Polsce.
W lokalu średniej klasy za danie główne zapłacimy:

  • – makaron/pasta z sosem typu bolognese: 80-100 rand
  • – stek wołowy/ dwie piersi kurczaka z frytkami: 120 – 180 rand

Turyści z Polski mogą przebywać na terenie kraju do 30 dni bez wizy. Wiza jest natomiast niezbędna, by wyjechać do Suazi oraz Lesotho – w obydwu przypadkach można ja uzyskać na granicy. Wiza do Lesotho jest droga – kosztuje 1000 rand. Istnieje też możliwość uzyskania „jednodniowego pozwolenia” za 150 rand, jest to chyba jednak forma nieoficjalna, gdyż nie każde przejście graniczne z Lesotho taką możliwość oferuje... Jeśli mamy zamiar przebywać w RPA w celu innym niż turystycznym, lub dłużej niż 30 dni, o odpowiednią wizę należy postarać się przed wyjazdem.bPrzy wjeździe wymagany okres ważności paszportu powinien być dłuższy od okresu ważności wizy co najmniej o 6 miesięcy, należy również okazać bilet powrotny lub na dalszą podróż.

UWAGA dla podróżujących z dziećmi! Od czerwca 2015 roku jest potrzebny przetłumaczony akt urodzenia dziecka i zgoda nieobecnego rodzica lub kuratora na podróż dziecka.

obowiązek szczepień: brak

Szczepienia nie będą konieczne, aby przebywać na terenie RPA, ale jeśli mamy zamiar odwiedzić północno-wschodnie rejony kraju w okresie upałów i pory deszczowej warto zaopatrzyć się w tabletki anty-malaryczne. Wprawdzie zagrożenie malarią w RPA jest niskie, ale lepiej nie być ofiarą jakiegoś zbłąkanego komara z Mozambiku.

Za to posiadanie ubezpieczenia w RPA to absolutna konieczność. Publiczna służba zdrowia jest tu o bardzo niskim standardzie. Aby skorzystać z prywatnych szpitali i klinik w RPA będziemy potrzebowali ubezpieczenia, które pokryje koszty leczenia prywatnego (drogo, ale za to bardzo wysoki standard) lub powrotu do Polski gdybyśmy ulegli wypadkowi, albo... dużej ilości gotówki.

RPA należy do krajów o bardzo wysokim zagrożeniu brutalną przestępczością kryminalną. Odnotowuje się znaczną liczbę napadów rabunkowych z bronią, (często kończących się zabójstwami), gwałtów i innych przestępstw. Nie zaleca się podróżowania wieczorem i w nocy, przebywania w regionach i dzielnicach miast (także na ulicach centralnych) bez upewnienia się co do bezpieczeństwa w konkretnym miejscu. Należy zachowywać ostrożność w miejscach publicznych - na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych, a także w taksówkach, których kierowcy bywają powiązani ze światem przestępczym. O ile to możliwe, wskazane jest podróżowanie w zorganizowanych grupach, z doświadczonym przewodnikiem.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Spray przeciw owadom

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

pianka neoprenowa 3.2 mm

Leki na zatrucia pokarmowe

adapter

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

BIG BAY/ Bloubergstrand

BIG BAY/ Bloubergstrand

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Średni

KITE BEACH / DOLPHIN BEACH

KITE BEACH / DOLPHIN BEACH

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Średni

MUIZENBERG

MUIZENBERG

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Średni

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG