Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
20knt-40knt
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
7-12
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
Październik, listopad-kwiecień

Warto wiedzieć

TABELA PŁYWÓW: AKTUALNE PŁYWY

AKTUALNE ZAFALOWANIE: AKTUALNA PROGNOZA

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

90 - 100%

FEB

90 - 100%

MAR

70 - 80%

APR

50 - 60%

MAY

30 - 40%

JUN

40 - 50%

JUL

40 - 50%

AUG

40 - 50%

SEP

60 - 70%

OCT

80 - 90%

NOV

90 - 100%

DEC

90 - 100%

Miejsce

Spot image

Langebaan to mała, urocza wioska obok ogromnej, krystalicznie czystej, błękitnej laguny, która natomiast jest częścią Parku Narodowego West Coast. Spot zlokalizowane w Langebaan oraz okolicy są skierowane zdecydowanie dla początkujących kitesurfera lub freestylowców. Miejsce to oferuje super płaską wodę, co czyni je idealnym dla wszystkich odwiedzających, którzy poszukują idealnych warunków dla szkoleń kitesurfingowych, ale jest to także doskonała baza treningowa dla zaawansowanych kitesurferów, którzy poprawiają swoje triki na idealnie płaskiej powierzchni. Dwa główne obszary kitesurfingowe wokół miasta Langebaan to Shark Bay i Main Beach.

Warunki wiatrowe w Langebaan oferują początkującym jak i zaawansowanym kitesurferom doskonałe warunki do polepszania swoich umiejętności. Plaże są tu szerokie i piaszczyste, a wiatr wieje głównie w wzdłuż brzegu. Wiatr na głównej plaży jest zwykle silniejszy niż w Shark Bay, ale nie stanowi to żadnego problemu, dzięki takiej sytuacji zawsze masz wybór na jakim wietrze chcesz pływać. Samo miasteczko Langebaan oferuje dobre udogodnienia, w tym szkoły kitesurfingu, bazę noclegową i restauracje. Nie będziesz również narzekać na życie nocne, ponieważ jest tu bardzo wiele miejsc do których warto wyskoczyć na drinka po dniu spędzonym na wodzie. Wyróżniamy tutaj dwa najważniejsze spoty: Main Beach i Shark Bay. Aktualne warunki wiatrowe sprawdzisz >>TUTAJ<<

Spot image
Spot image

Shark Bay to spoot wiatr zwykle wieje z siłą 17-25 węzłów w sezonie, dzięki czemu stanowi główny ośrodek kitesurfingowy przystosowany do szkoleń kitesurfingowych. To miejsce znajduje się głębiej w lagunie. Tutaj woda jest nieco cieplejsza, niż na głównej plaży i ma wyraźny kolor lazurowo-turkusowy. To piękne miejsce tworzy płytka i idealnie płaska wodea. Jest to akwen idealny dla początkujących i freestyle'owych riderów. Tutaj wiatr może być czasem trochę porywisty, ale nie na tyle, by mieć problem ze sterowaniem latawcem. Co w zasadzie najważniejsze nazwa Shark Bay pochodzi od rodziny nieszkodliwych małych rekinów piaskowych - które w ogóle nie zagrażają człowiekowi i które faktycznie można tutaj spotkać ;) Spot działa głównie z wiatrem południowo-wschodnim. Co może wydawać się dziwne, zdarzają się dni, że dobre warunki występują tylko w jednym miejscu w danym dniu. Dlatego warto sprawdzić oba miejsca przed podjęciem decyzji, gdzie spędzisz swoją sesję. Jest to uzależnione między innymi od pływów czyli stanu wody w zatoce. Na miejscu znajduje się dogodny parking oraz beach bar z przekąskami i zimnymy napojami. Do użytku ogólnego są również przygotowane łazienki i natryski. 

Video

Język komunikacyjny

angielski

Obowiązująca religia

chrześcijanie 68%, animiści 28%, hinduiści 2,1%, muzułmanie 1,4%.

Strefa czasowa

UTC +2 AKTUALNY CZAS

rand 1 PLN ~ 3,5 ZAR

AKTUALNY KURS

Jednostką monetarną jest Rand (ZAR). Rand dzieli się na 100 centów. Czeki podróżne i banknoty bardziej popularnych walut mogą być wymienione w bankach lub w większych biurach podróży. Pieniądze można korzystnie wymienić na lotnisku, natomiast wymiana w hotelach nie jest polecana ze względu na niski oferowany kurs. System bankowy jest bardzo dobrze rozwinięty. Banki w RPA uważają się za najlepsze na świecie. Bankomaty są umieszczone w każdym centrum handlowym i na większości stacji benzynowych. Akceptowane są karty kredytowe i karty gotówkowe. Wymiana pieniędzy na ulicy jest zabroniona. W RPA za przestępstwo kryminalne uznaje się posiadanie przez obywateli kraju innej waluty, dlatego pieniądze można wymienić w bankach albo w biurach Travel Exchange. Przy wymianie wymagany jest paszport służący jako dowód, że dana osoba przyjechała z zagranicy.

prąd:220V/230V


W RPA działają wtyczki z trzema okrągłymi bolcami, bez problemu jednak można kupić adapter. Jako że problem ten dotyczy większości przybyszów z Europy, w prawie każdej recepcji można wypożyczyć taki adapter, warto jednak przywieź ze sobą swój adapter.

Ceny żywności w RPA są nieco wyższe niż w Polsce (biorąc pod uwagę podobne artykuły), ponieważ jednak dawno nie byłam w Polsce, trudno jest mi dokładnie porównywać.
Podaję więc przykładowe ceny:
– chleb tostowy (700 gr): 12 rand
– Coca Cola: 9-10 rand/puszka
– owoce sezonowe (cytrusy, banany, jabłka): 9-10 rand/kg
– warzywa sezonowe (marchew, bataty, dynia): 5-7 rand/kg
– pomidory: 12-18 rand/kg (w promocji taniej)
– piwo: 10-12 rand/puszka
– wino: 40-60 rand/ butelka (750 ml) wzwyż (w zależności od jakości i renomy)
Ceny w lokalach zależą od rodzaju lokalu, położenia (w centrum drożej), wielkościporcji,rodzajuklienteliiwieluinnych.Generalnie jedzenie w restauracjach w RPA jest tańsze, niż w Polsce. Warto pamiętać, że w RPA standardowa porcja to 200-250 gr mięsa, porcja frytek lub innego „zapychacza”, czasem jakieś warzywo, alebco do tego trzeba się upewnić. Porcje są więc sporo większe niż standardowa porcja w Polsce.
W lokalu średniej klasy za danie główne zapłacimy:
– makaron/pasta z sosem typu bolognese: 80-100 rand

– stek wołowy/ dwie piersi kurczaka z frytkami: 120 – 180 rand

Turyści z Polski mogą przebywać na terenie kraju do 30 dni bez wizy. Wiza jest natomiast niezbędna, by wyjechać do Suazi oraz Lesotho – w obydwu przypadkach można ja uzyskać na granicy. Wiza do Lesotho jest droga – kosztuje 1000 rand. Istnieje też możliwość uzyskania „jednodniowego pozwolenia” za 150 rand, jest to chyba jednak forma nieoficjalna, gdyż nie każde przejście graniczne z Lesotho taką możliwość oferuje... Jeśli mamy zamiar przebywać w RPA w celu innym niż turystycznym, lub dłużej niż 30 dni, o odpowiednią wizę należy postarać się przed wyjazdem.bPrzy wjeździe wymagany okres ważności paszportu powinien być dłuższy od okresu ważności wizy co najmniej o 6 miesięcy, należy również okazać bilet powrotny lub na dalszą podróż.

UWAGA dla podróżujących z dziećmi! Od czerwca 2015 roku jest potrzebny przetłumaczony akt urodzenia dziecka i zgoda nieobecnego rodzica lub kuratora na podróż dziecka.

obowiązek szczepień: brak

Szczepienia nie będą konieczne, aby przebywać na terenie RPA, ale jeśli mamy zamiar odwiedzić północno-wschodnie rejony kraju w okresie upałów i pory deszczowej warto zaopatrzyć się w tabletki anty-malaryczne. Wprawdzie zagrożenie malarią w RPA jest niskie, ale lepiej nie być ofiarą jakiegoś zbłąkanego komara z Mozambiku.

Za to posiadanie ubezpieczenia w RPA to absolutna konieczność. Publiczna służba zdrowia jest tu o bardzo niskim standardzie. Aby skorzystać z prywatnych szpitali i klinik w RPA będziemy potrzebowali ubezpieczenia, które pokryje koszty leczenia prywatnego (drogo, ale za to bardzo wysoki standard) lub powrotu do Polski gdybyśmy ulegli wypadkowi, albo... dużej ilości gotówki.

RPA należy do krajów o bardzo wysokim zagrożeniu brutalną przestępczością kryminalną. Odnotowuje się znaczną liczbę napadów rabunkowych z bronią, (często kończących się zabójstwami), gwałtów i innych przestępstw. Nie zaleca się podróżowania wieczorem i w nocy, przebywania w regionach i dzielnicach miast (także na ulicach centralnych) bez upewnienia się co do bezpieczeństwa w konkretnym miejscu. Należy zachowywać ostrożność w miejscach publicznych - na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych, a także w taksówkach, których kierowcy bywają powiązani ze światem przestępczym. O ile to możliwe, wskazane jest podróżowanie w zorganizowanych grupach, z doświadczonym przewodnikiem.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

pianka neoprenowa 3.2 mm

adapter

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

LANGEBAAN / Shark Bay

LANGEBAAN / Shark Bay

Płytko

70-90%

Początkujący

WITSAND

WITSAND

Płytko

60-80%

Początkujący

LANGEBAN / MAIN BEACH

LANGEBAN / MAIN BEACH

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG