Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
19-26 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
Październik, Listopad, listopad-kwiecień
Tłok na wodzie
Umiarkowany

Warto wiedzieć

TABELA PŁYWÓW:AKTUALNE PŁYWY

AKTUALNE ZAFALOWANIE: AKTUALNA PROGNOZA

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

80 - 90%

FEB

80 - 90%

MAR

60 - 70%

APR

50 - 60%

MAY

30 - 40%

JUN

40 - 50%

JUL

40 - 50%

AUG

40 - 50%

SEP

60 - 70%

OCT

80 - 90%

NOV

80 - 90%

DEC

80 - 90%

Miejsce

Spot image

Witsand zaliczany jest do czołowych spotów kitesurfingowych w RPA: to tutaj właśnie macie do dyspozycji ogromną lagunę będącą deltą rzeki Breed River. To właśnie dzięki pracy tej rzeki uformował się tutaj idealny piaskowy brzeg z dużą płaską lagunę. Warunki tu panujące są idealne na freestyle oraz dla osób początkujących. To od Ciebie zależy gdzie spędzisz swój kitesurfingowy dzień, bo jeśli tylko znudzi Ci się laguna, zawsze możesz przepłynąć na wave’ową stronę mierzei i świetnie bawić się na falach Oceanu Indyjskiego. Na otwartym morzu warunki są również dobre dla początkujących, chociaż laguna jest o wiele łatwiejszym akwenem. Dlatego jeśli jesteś początkującym, lepiej pozostać na płaskich i łatwych wodach delty rzeki. Bardzo dobrą informacją jest również fakt, że delta rzeki ma zdecydowanie cieplejszą wodę niż strona oceaniczna. Warto jednak spkować ze sobą piankę 3,2 mm (zamiast grubej 5,4 mm).

Samo Witsand i jego okolice należą do bardzo malowniczych i atrakcyjnych turystycznie obszarów- są absolutnie warte 300 km jazdy samochodem z Kapsztadu (około 3 - 4 godziny). Jak tylko tutaj dojedziesz zrozumiesz, że to wymarzone miejsce na spędzenie wakacji kitesurfingowych. Woda jest najbardziej płaska gdy wiatr wieje z kierunku SE, więc jest to moment idealny do freestyle lub nauki podstaw kitesurfingu. Spot należy do bardzo przyjaznych akwenów sprzyjających rozwijaniu nowych umiejętności kitesurfingowych, niestety występują tutaj dwa zagrożenia o których wspominamy poniżej.

Spot image
Spot image

Pilnuj swoich rzeczy na plaży! W okolicach Witsand musisz być ostrożny pozostawiając swoje rzeczy na plaży, ponieważ podczas przypływu poziom wody praktycznie rośnie w oczach (wynika to z bardzo małych pochylenia terenu) Wszystkie wydmy piaskowe pokrywają się w większość wodą, więc uważaj żeby nie stracić wszystkiego ;) Uważaj na rekiny! Wybrzeże Witsand niestety jest znane z częstych odwiedzin żarłaczy. Jeżeli przechodzisz na cześć wave’ową (otwarte wody Oceanu Indyjskiego) nie siedź w wodzie zbyt długo, ponieważ rekiny lubią to miejsce bardziej niż Ci się wydaje. Wzdłuż wybrzeża RPA system ostrzegania przed zbliżającymi się rekinami funkcjonuje dość sprawnie, ale mimo wszystko dobrze jest być czujnym. 

Jeśli zastanawiasz się jak najlepiej ocenić aktualne warunki wiatrowe w Witsand to zdecydowanie polecamy Ci tą stronę >>TUTAJ<< Znajdziesz na niej aktualne odczyty wiatrowe oraz opis kierunkowy dla wiatrów. 

Video

Język komunikacyjny

angielski

Obowiązująca religia

chrześcijanie 68%, animiści 28%, hinduiści 2,1%, muzułmanie 1,4%.

Strefa czasowa

UTC +2 AKTUALNY CZAS

rand 1 PLN ~ 3,5 ZAR

AKTUALNY KURS

 

 

Jednostką monetarną jest Rand (ZAR). Rand dzieli się na 100 centów. Czeki podróżne i banknoty bardziej popularnych walut mogą być wymienione w bankach lub w większych biurach podróży. Pieniądze można korzystnie wymienić na lotnisku, natomiast wymiana w hotelach nie jest polecana ze względu na niski oferowany kurs. System bankowy jest bardzo dobrze rozwinięty. Banki w RPA uważają się za najlepsze na świecie. Bankomaty są umieszczone w każdym centrum handlowym i na większości stacji benzynowych. Akceptowane są karty kredytowe i karty gotówkowe. Wymiana pieniędzy na ulicy jest zabroniona. W RPA za przestępstwo kryminalne uznaje się posiadanie przez obywateli kraju innej waluty, dlatego pieniądze można wymienić w bankach albo w biurach Travel Exchange. Przy wymianie wymagany jest paszport służący jako dowód, że dana osoba przyjechała z zagranicy.

prąd:220V/230V


W RPA działają wtyczki z trzema okrągłymi bolcami, bez problemu jednak można kupić adapter. Jako że problem ten dotyczy większości przybyszów z Europy, w prawie każdej recepcji można wypożyczyć taki adapter, warto jednak przywieź ze sobą swój adapter.

Ceny żywności w RPA są nieco wyższe niż w Polsce (biorąc pod uwagę podobne artykuły), ponieważ jednak dawno nie byłam w Polsce, trudno jest mi dokładnie porównywać.
Podaję więc przykładowe ceny:
– chleb tostowy (700 gr): 12 rand
– Coca Cola: 9-10 rand/puszka
– owoce sezonowe (cytrusy, banany, jabłka): 9-10 rand/kg
– warzywa sezonowe (marchew, bataty, dynia): 5-7 rand/kg
– pomidory: 12-18 rand/kg (w promocji taniej)
– piwo: 10-12 rand/puszka
– wino: 40-60 rand/ butelka (750 ml) wzwyż (w zależności od jakości i renomy)
Ceny w lokalach zależą od rodzaju lokalu, położenia (w centrum drożej), wielkościporcji,rodzajuklienteliiwieluinnych.Generalnie jedzenie w restauracjach w RPA jest tańsze, niż w Polsce. Warto pamiętać, że w RPA standardowa porcja to 200-250 gr mięsa, porcja frytek lub innego „zapychacza”, czasem jakieś warzywo, alebco do tego trzeba się upewnić. Porcje są więc sporo większe niż standardowa porcja w Polsce.
W lokalu średniej klasy za danie główne zapłacimy:
– makaron/pasta z sosem typu bolognese: 80-100 rand

– stek wołowy/ dwie piersi kurczaka z frytkami: 120 – 180 rand

Turyści z Polski mogą przebywać na terenie kraju do 30 dni bez wizy. Wiza jest natomiast niezbędna, by wyjechać do Suazi oraz Lesotho – w obydwu przypadkach można ja uzyskać na granicy. Wiza do Lesotho jest droga – kosztuje 1000 rand. Istnieje też możliwość uzyskania „jednodniowego pozwolenia” za 150 rand, jest to chyba jednak forma nieoficjalna, gdyż nie każde przejście graniczne z Lesotho taką możliwość oferuje... Jeśli mamy zamiar przebywać w RPA w celu innym niż turystycznym, lub dłużej niż 30 dni, o odpowiednią wizę należy postarać się przed wyjazdem.bPrzy wjeździe wymagany okres ważności paszportu powinien być dłuższy od okresu ważności wizy co najmniej o 6 miesięcy, należy również okazać bilet powrotny lub na dalszą podróż.

UWAGA dla podróżujących z dziećmi! Od czerwca 2015 roku jest potrzebny przetłumaczony akt urodzenia dziecka i zgoda nieobecnego rodzica lub kuratora na podróż dziecka.

obowiązek szczepień: brak

Szczepienia nie będą konieczne, aby przebywać na terenie RPA, ale jeśli mamy zamiar odwiedzić północno-wschodnie rejony kraju w okresie upałów i pory deszczowej warto zaopatrzyć się w tabletki anty-malaryczne. Wprawdzie zagrożenie malarią w RPA jest niskie, ale lepiej nie być ofiarą jakiegoś zbłąkanego komara z Mozambiku.

Za to posiadanie ubezpieczenia w RPA to absolutna konieczność. Publiczna służba zdrowia jest tu o bardzo niskim standardzie. Aby skorzystać z prywatnych szpitali i klinik w RPA będziemy potrzebowali ubezpieczenia, które pokryje koszty leczenia prywatnego (drogo, ale za to bardzo wysoki standard) lub powrotu do Polski gdybyśmy ulegli wypadkowi, albo... dużej ilości gotówki.

RPA należy do krajów o bardzo wysokim zagrożeniu brutalną przestępczością kryminalną. Odnotowuje się znaczną liczbę napadów rabunkowych z bronią, (często kończących się zabójstwami), gwałtów i innych przestępstw. Nie zaleca się podróżowania wieczorem i w nocy, przebywania w regionach i dzielnicach miast (także na ulicach centralnych) bez upewnienia się co do bezpieczeństwa w konkretnym miejscu. Należy zachowywać ostrożność w miejscach publicznych - na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych, a także w taksówkach, których kierowcy bywają powiązani ze światem przestępczym. O ile to możliwe, wskazane jest podróżowanie w zorganizowanych grupach, z doświadczonym przewodnikiem.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

pianka neoprenowa 3.2 mm

adapter

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

LANGEBAAN / Shark Bay

LANGEBAAN / Shark Bay

Płytko

70-90%

Początkujący

WITSAND

WITSAND

Płytko

60-80%

Początkujący

LANGEBAN / MAIN BEACH

LANGEBAN / MAIN BEACH

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG