WASAGA BEACH / Allenwood Beach
KANADA
Mała fala
40-60%
Początkujący
Informacje
Statystyki wiatru
JAN
50 - 60%
FEB
50 - 60%
MAR
50 - 60%
APR
50 - 60%
MAY
30 - 40%
JUN
30 - 40%
JUL
30 - 40%
AUG
30 - 40%
SEP
30 - 40%
OCT
50 - 60%
NOV
50 - 60%
DEC
50 - 60%
Miejsce
Wasaga Beach to miasto w hrabstwie Simcoe w Ontario w Kanadzie. Położona wzdłuż najdłuższej słodkowodnej plaży na świecie jest popularnym kierunkiem letnich turystów. Położone jest na południowym krańcu zatoki Georgian Bay , około dwóch godzin na północ od Toronto.
Liczy się że blisko dwa miliony turystów odwiedzają plażę Wasaga każdego lata. Przyciąga ich głównie miejska, bardzo długia plaża przy słodkowodnej zatoce (rozciągającą się na 14 kml). W okresie letnim można pływać tutaj w płytkiej (ciepłej), czystej wodzie i podziwiając panoramiczne widoki na skarpę Niagara po drugiej stronie zatoki. Istnieje wiele szlaków rekreacyjnych, które są używane do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, narciarstwa biegowego i skuterów śnieżnych, ale również kitesurfingu.
Plaża jest podzielona na sekcje, z plażami o numerach od 1 do 6 ze wschodu na zachód. Każda z kolejnych plaż jest wyposażona w łazienki, restauracje i bazę noclegową. Plaża która najczęściej jest odwiedzana przez kitesurferów to plaża nr. 5 oraz 6. W pełnej ostrożności na plażujących tutaj turystów najlepiej odwiedzić to miejsce w okrsie od czerwca do września ( w związku najwyższymi temperaturami). Macie tutaj do dyspozycji szeroką plażę, a co za tym idzie odpowiednio dużą przestrzeń do przygotowania swojego sprzętu. Wiatr wiejej tu zwykle z mocną ok. 15-25 węzłów i bez względu na miesiąc letni w którym odwiedzisz to miejsce pamiętaj by zabrać ze sobą piankę neoprenową. Nawet w najcieplejsze dni temperatura wody nie przekracza 18C.
Wiatr wyeje tu zwykle w strone brzegu ( onshore lub side onshore) co może być dość problematyczne dla osób słabo pływających. Fala na akwenie zwykle wiatrowa, uzależniona od mocy wiatru. Przy słabych wiatrach płaska, płytka- dość daleko od brzegu. W mocno wietrzne dni fala może przekraczać 1m.
Video
Język komunikacyjny
angielski, francuski
Obowiązująca religia
katolicyzm (43.6%), protestantyzm (29.2%)
dolar kanadyjski CAD, 1 CAD - ok.2,90 PLN
Walutą obowiązującą w Kanadzie jest dolar kanadyjski (CAD). Obecnie 1CAD jest wart około 2,90 PLN. W większości miejsc bez problemu zapłacicie zarówno gotówką jak i najpopularniejszymi w Polsce kartami płatniczymi Visa czy MasterCard. Turyści nie będą mieli problemu z wymianą na miejscu walut takich jak euro, funty czy dolary amerykańskie. Wymiany można dokonywać w bankach, a także w specjalnych punktach na lotniskach czy dworcach. Zazwyczaj bardziej opłaca się wypłacanie gotówki z bankomatu (mimo prowizji) niż wymiana waluty, ale wiele zależy od prowizji w Waszym banku. Jednak najbardziej opłacalne jest nie wymienianie waluty na miejscu, a przywiezienie jej z kraju.
prąd : 110 V
W Kanadzie, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, by podłączyć nasze urządzenia od prądu będziemy musieli użyć wtyczki typu A – z dwoma płaskimi równoległymi bolcami. Przejściówki nie są drogie i dostępne dość powszechnie w sklepach elektronicznych. Warto zaopatrzyć się w nie przed wyjazdem, by nie tracić czasu na poszukiwania na miejscu lub przepłacać na lotnisku.
Trzeba też pamiętać, że napięcie w gniazdkach kanadyjskich jest inne niż w Europie i wynosi tylko 110V. Niestety tu nie pomoże nam już zwykła przejściówka, która zmienia jedynie kształt złącza, ale nie napięcie. Na szczęście zdecydowana większość obecnie produkowanych urządzeń ma wbudowany transformator napięcia i pracuje w zakresie 100-240V, ale przed podróżą należy sprawdzić na obudowie lub zasilaczu czy nasze urządzenia będę działać z kanadyjskim prądem.
Poniżej przygotowaliśmy listę przykładowych, orientacyjnych cen kilkunastu produktów w kanadyjskich sklepach:
1 litr paliwa – 1,20 CAD
kawa na stacji benzynowej – 2 CAD
banany 1kg – 1,80 CAD
jabłka 1kg – 3 CAD
marchewka 1kg – 3 CAD
chleb 0,5 kg – 1,8 CAD
jajka 12 szt. – 2,5 CAD
makaron 1kg – 2 CAD
ryż — 2,50 CAD
kurczak 1kg – 10 CAD
szynka 0,5 kg – 14 CAD
płatki owsiane — 2,30 CAD
mleko roślinne – 2,70 CAD
Od ponad 10 lat Polacy podróżujący do Kanady w celach turystycznych, na okres krótszy niż pół roku, nie potrzebują wizy. Wystarczy nam ważny paszport biometryczny oraz eTA, czyli Electronic Travel Authorization. Wszystkie formalności z tym związane załatwia się szybko i łatwo przez internet. Na stronie kanadyjskiego rządu należy wypełnić dokument i wpłacić 7CAD (około 20PLN). Jeśli aplikacja zostanie rozpatrzona pozytywnie, właściwie możemy się już pakować.
eTA jest przypisana do naszego paszportu, więc teoretycznie na lotnisku nikt Was o nią nie zapyta, choć nas poproszono o pokazanie mailowego potwierdzenia przyznania eTA. Dokument jest ważny przez 5 lat, zatem jeśli w tym czasie będziemy ponownie wybierać się do Kraju Klonowego Liścia i w międzyczasie nie zmienimy paszportu, to nie musimy ponownie przechodzić tej procedury.
BRAK OBOWIĄZKOWYCH SZCZEPIEŃ
Kanada jest krajem bez zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, a osoby przyjeżdżające nie muszą poddawać się żadnym konkretnym szczepieniom. Podobnie jak w wielu krajach zaleca się jednak szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi i polio.
Kwestie bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej to bardzo istotna sprawa. Kanada jest bezpiecznym krajem, w którym nie występują poważniejsze incydenty o charakterze przestępczym. Jednak wśród wytycznych władz dla turystów i czy osób przybywających do pracy, znajdują się wskazówki sugerujące, których rejonów czy dzielnic wielkich miast, należy unikać po zmroku. Osobne zagrożenie stanowi przyroda i ciężki klimat, zwłaszcza na obszarach turystycznych takich jak Kolumbia Brytyjska, Jukon i innych rejonach o niewielkim zatrudnieniu. Kanada posiada dość surowy klimat i duży obszar niezagospodarowanych terenów. Niebezpieczeństwo wiąże się z słabo rozwiniętą siecią dróg oraz niewystarczającą infrastrukturą szlaków turystycznych. Zagrożenie stanowią zwłaszcza liczne dzikie zwierzęta: niedźwiedzie, wilki, kojoty pumy czy skunksy, które mogą zaatakować w sytuacji zagrożenia. Na terenach nadmorskich (szczególnie nad Pacyfikiem) osobne niebezpieczeństwo stanowią wysokie fale, które potrafią zmyć turystów z ze skał do oceanu.
Aktualna prognoza
Co warto zabrać
Pieniądze w walucie USD
Buty neoprenowe
pianka neoprenowa 3.2 mm
adapter
Podobne lokalizacje
Jaki latawiec wybrać?
Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.