ILHA DE CABO / LUANDA
ANGOLA
Mała fala, Płaska woda / brak fal
40-60%
Początkujący
Informacje
Statystyki wiatru
JAN
40 - 50%
FEB
40 - 50%
MAR
40 - 50%
APR
40 - 50%
MAY
40 - 50%
JUN
40 - 50%
JUL
60 - 70%
AUG
60 - 70%
SEP
60 - 70%
OCT
60 - 70%
NOV
60 - 70%
DEC
40 - 50%
Miejsce
Wyspa Przylądka, znana jako Ilha de Luanda, to pas nadmorski złożony z wąskiego, 7-kilometrowego języka, który oddziela miasto Luanda od Oceanu Atlantyckiego i tworzy Zatokę Luanda. Jest on połączony z miastem małym przesmykiem w twierdzy São Miguel. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku dla turystów będąc w Luandzie. Znajdziecie tutaj różnorodną ofertę barów, restauracji nad morzem, klubów nocnych, hoteli, targów ulicznych, plaż do uprawiania kitesurfinu i surfingu oraz przystań.
Poza atrakcjami typowo turystycznymi, Ilha de Cabo od pewnego czasu jest miejscem w którym coraz częściej pojawia się kitesurfing. Zachodnia część półwyspu jest idealnym do tego miejscem. Jako że półwysep jest długości blisko 7 kilometrów masz pełną dowolność na wybór miejsca do pływania. Plaże w tej okolicy są bardzo zadbane i czyste, dodatkowo bardzo szerokie dzięki czemu nie zabraknie Ci miejsca do przygotowania swojego sprzętu. Wiatr wiejący tutaj jest raczej nie należącym do najmocniejszych, ale z pewnością gdy zabierzesz ze sobą duże rozmiary latawców to nie ominie Cię pływanie. Jeśli jesteś osobą początkującą, ważne być zwrócił uwagę na ‘falochrony’.
Są one tutaj wykonane na wzór płotów obłożonych kamieniami, więc miej na uwadze, by startować i lądować w odpowiednio bezpiecznej odległości od nich. Kierunek wiatru (sideshore ) z pewnością Ci ułatwi ich ominięcie, ale bądź czujny żeby nie wydarzył się żaden wypadek. Dodatkowo bądź gotowy na to, że na ten moment nie funkcjonuje tutaj żadna szkółka kitesurfingu, która mogłaby Ci pomóc przygotować sprzęt przed pływaniem lub zlądować zaraz po. Koniecznie zabierz ze sobą swoją pompkę !
Video
Język komunikacyjny
portugalski
Obowiązująca religia
katolicy 41 %, protestanci 38 %, brak religii 12%
Strefa czasowa
UTC +1 AKTUALNY CZAS
Kwanza angolska: 1 PLN ~ 60 AOA AKTUALNY KURS
Angolańska waluta nosi nazwę kwanza (symbol międzynarodowy AOA). W 1999 roku kwanza została zdenominowana (w stosunku 1:1 000 000) a stare banknoty zostały wycofane z obiegu. Jedna kwanza dzieli się na sto centymów, ale monety o nominale wyrażonym w centymach nie są używane.
Starsze banknoty dolarów amerykańskich mogą być nieakceptowane ze względu na podejrzenia o fałszerstwo. Najlepiej zaopatrzyć się więc w banknoty najnowszych serii. Obecnie (początek 2013 roku). Płatności za hotele, bilety lotnicze i inne większe wydatki są często przyjmowane w dolarach amerykańskich.
Bankomaty akceptujące karty Visa są dostępne w większości miast.
220 V / 50 hz
Koniecznie zapakuj ze sobą adapter lub wypożycz w recepcji hotelu
Angola należy do najdroższych krajów świata. Ceny wielu towarów i usług są zaskakująco wysokie (dotyczy to zwłaszcza restauracji, hoteli, wynajmu domów lub mieszkań). Przykładowo, w Luandzie i na prowincji przeciętne miejsce hotelowe kosztuje dziennie około 200 USD (jeśli uda się je znaleźć), a na posiłek trzeba przewidzieć min. 50 USD na osobę.
WIZA ok. 100 USD
Od 30 marca obywatele 61 krajów (w tym Polski) nie będą zmuszeni do przechodzenia przez całą procedurę. Angola wprowadza możliwość otrzymania wizy po przyjeździe (visa on arrival). Po przylocie do Angoli, przedstawiając książeczkę szczepień, bilet powrotny i ważny paszport (oraz mając środki na pobyt), otrzymamy wizę turystyczną na 30 dni. Znika m.in. obowiązek posiadania zaproszenia.
To duże ułatwienie, dzięki któremu władze w Angoli liczą na ożywienie sektora turystycznego w ich kraju. Może to być dość trudne, ponieważ Angola wielokrotnie była uznawana za j edno z niebezpieczniejszych państw do odwiedzin. Krajem wstrząsały krwawe wojny domowe, tysiące mieszkańców poniosło śmierć, niespokojne czasy odcisnęły swoje piętno m.in. w takich kwestiach jak gospodarka czy bezpieczeństwo.
Wymagany jest dowód szczepienia przeciw żółtej febrze - należy go okazać straży granicznej przy wjeździe do kraju (tzw. żółta książeczka). Angola leży w strefie tropikalnej, w której występują liczne zagrożenia zdrowotne. Największym z nich jest malaria, występująca w zasadzie na terytorium całego kraju i we wszystkich porach roku. Zaleca się stosowanie profilaktyki przeciwmalarycznej.
Angola jest stosunkowo bezpiecznym krajem Afryki. Oczywiście, jak w każdym kraju na świecie, kombinacja nieodpowiedniego miejsca z nieodpowiednim czasem rodzi sytuacje niebezpieczne. Luanda uchodzi za najmniej bezpieczne miasto Angoli, co podkreślają również sami Angolańczycy. Należy raczej unikać nocnych spacerów po tym mieście.
Uwaga miny!
Poza miastem i w obszarach mniej zurbanizowanych nadal istnieje możliwość najechania na miny. Za niebezpieczne uważa się również prowincje Lunda Norte, Lunda Sul (prowincje graniczące z Demokratyczną Republiką Konga na wschodzie, w których wydobywane są diamenty) i enklawę Kabinda. Policja na drogach z reguły nie stanowi dla kierowcy problemu. Punktów kontrolnych jest mało a kierowcy zatrzymywani są wyrywkowo. Przez cały kraj przejechałem niezarejestrowanym motocyklem bez ubezpieczenia i nigdy nie miałem z tego powodu kłopotów. Na pytanie o rejestrację odpowiadałem po prostu „nie mam”, co wystarczało, by bez dalszych pytań puścić mnie dalej.
Aktualna prognoza
Co warto zabrać
Pieniądze w walucie USD
Ochrona głowy przed słońcem
Spray przeciw owadom
Lycre z filtrem UV
Okulary z filtrem UV
adapter
Podobne lokalizacje
Jaki latawiec wybrać?
Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.