Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
23-30 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
>25 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
cały rok
Tłok na wodzie
Brak

Warto wiedzieć

PŁYWY: AKTUALNE PŁYWY

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

60 - 70%

FEB

60 - 70%

MAR

40 - 50%

APR

40 - 50%

MAY

30 - 40%

JUN

40 - 50%

JUL

40 - 50%

AUG

40 - 50%

SEP

60 - 70%

OCT

60 - 70%

NOV

60 - 70%

DEC

50 - 60%

Miejsce

Spot image

Mała wioska Vilanculos zlokalizowana tuż przy samym Oceanie Indyjskim oraz jej zjawiskowo plaże bezapelacyjnie wpisuje się na listę wymarzonych kierunków wyjazdu jako jeden z najpiękniejszych spotów. Południowy Mozambik to raj kitesurferów, ale Vilanculos to podstawowy punkt wyjścia na wakacje w tym kraju. Ta mała niepozorna wioska rybacka oferuje wiele fantastycznych hoteli, znakomitych barów i restauracji oraz w pełni wyposażone centrum kitesurfingu znajdujące się tuż przy plaży. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą dobrze pływającą, czy chcesz się dopiero nauczyć kitesurfingu, płaskie płytkie wody Vilanculos są idealnym miejscem na sesję kitesurfingową. Strefa przy plaży oraz cała zatoka stanowią bramę do Archipelagu Bazaruto. Jest to seria pięciu wysp: Ba zaruto, Benguerra, Magaruque, Santa Carolina i Bangué - rozproszonych wzdłuż południowego wybrzeża Mozambiku, znanych jako "perła Oceanu Indyjskiego".

Archipelag jest kwintesencją tropikalnego raju, słynie z białych, otoczonych palmami plaż i ciepłych, lazurowych mórz i stosunkowo równych wiatrów. Bez względu na to jaki masz plan na swoje wakacje powinieneś zorganizować sobie rejs łodzią ) tradycyjnym dhow lub motorówką wokoło wyżej wspomnianych wysp, widoki zapierają dech w piersi - naprawdę warto ! Mozambik ma bardzo przyjemny klimat tropikalny, ciepły więc możesz zapakować ze sobą tylko letnie zwiewne rzeczy. Tutaj w zależności od pływu masz do dyspozycji bardzo płaskie płytkie laguny lub w czasie przypływu nieco głębszą wodę. Z racji tego, że całe wybrzeże miejscowość Vilanculos jest usytuowane na zatoce, spotkasz tutaj tylko bezbłędnie płaską wodę ( nawet w czasie przypływów) .

Spot image
Spot image

Zaletą w Vilanculos z pewnością jest fakt, że poranki można przeznaczyć na słodkie lenistwo lub zwiedzanie, ponieważ rozwiewa się najczęściej po południu- wiatr jest tutaj wzmocniony dodatkowo przez efekt termiki (dodatkowo jego moc jest ściśle związana z pływami). KIEDY JECHAĆ? Najlepszy czas by odwiedzić to miejsce ze swoimi kajtami jest od lipca do początku lutego, natomiast najlepszych wiatrów możesz spodziewać się od października do lutego- w tym okresie wiatr jest trochę bardziej stabilny. Przyjeżdżając tutaj pod koniec roku można spodziewać się około 60-70% prawdopodobieństwo wiatru. Średni wiatr w sezonie wynosi około 20 węzłów i waha się od 14 do 25 węzłów, zawsze jest stały, bardzo rzadko porywisty.

Video

Język komunikacyjny

urzędowy: portugaliski , dodatkowo używany: suahili

Obowiązująca religia

islam 85%

Strefa czasowa

UTC +2 AKTUALNY CZAS

Metrical 1 PLN ~ 15 MZM

AKTUALNY KURS

 

Walutą obowiązującą w Mozambiku są meticale. 1 metical (Mt) = 100 centavos. Akceptowane są również euro, dolary amerykańskie oraz randy południowoafrykańskie. Karty kredytowe są akceptowane przez duże hotele, restauracje i banki na terenie całego kraju, niestety w pozostałych przypadkach możliwa jest płatność tylko i wyłącznie gotówką. Jeśli w swojej podróży chcemy rzadko odwiedzać duże miasta, dobrze jest się zabezpieczyć gotówką, ponieważ bankomaty nie są ogólnodostępne poza aglomeracjami miejskimi.

p r ą d : 2 2 3 V / 5 0 h z


Napięcie w sieci wynosi 230 V. Gniazdka elektryczne są przystosowane do wtyczek z trzema bolcami prostokątnymi lub okrągłymi, dobrze dopakować adapter ;)

Ceny produktów miejscowi mieszkańcy często podwyższają ceny dla przyjezdnych turystów nawet kilkukrotnie. Dlatego też zaopatrując się w produkty spożywcze warto jest udać się na targowisko lub bazar, gdzie ceny są znacznie niższe. Przykładowe ceny:
Woda 1,5 litra – ok. 2 USD

Cola 2 litry – ok. 2,5 USD
Piwo w barze – ok. 2 USD
Obiad w restauracji – ok. 20 USD Wino butelka – ok. 6 USD

wiza ok. 100$

Obywatele Polski wizy Mozambiku mogą kupić na granicach lub w przedstawicielstwach dyplomatycznych tego kraju w Europie lub Afryce. Ponieważ z nieznanych mi powodów od tej reguły zdarzają się odstępstwa, jeśli jest taka możliwość, o wizę Mozambiku lepiej postarać się zawczasu. W krajach sąsiednich wyrobienie wizy trwa zazwyczaj jeden dzień. Najbliżej Polski ambasadę Mozambiku znajdziemy w Berlinie. W Afryce Mozambik posiada przedstawicielstwa dyplomatyczne we wszystkich sąsiadujących państwach. Pełną listę ambasad można znaleźć na stronie MSZ. Istnieje również możliwość zakupienia wizy przy wjeździe drogą lądową. W zależności od kraju z jakiego przybywamy ceny oscylują między 20-50$.

obowiązek szczepień: brak

Od turystów przybywających do Mozambiku nie wymaga się okazania karty szczepień. Jednakże zalecane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze wykonane na co najmniej 10 dni przed wyjazdem.

Opieka medyczna w Mozambiku jest na poziomie podstawowym. Mogą z niej korzystać wszyscy, jednakże trzeba będzie za nią dodatkowo zapłacić. Znacznie lepszy poziom usług medycznych jest w prywatnych klinikach, niż w państwowych szpitalach, ale tam również jest znacznie drożej. W przypadku konieczności przeprowadzenia skomplikowanego zabiegu chirurgicznego warto jest wrócić do kraju, aby go wykonać w europie, niż decydować się na niego w Mozambiku.

Mozambik mimo że stanowi jednolity kraj, to dzielony jest na część północną i południową. Ta południowa uchodzi za bardziej cywilizowaną, bogatszą i bezpieczną. Z kolei biedniejsza północ jest mniej popularna turystycznie oraz różne są poglądy co do bezpieczeństwa w tamtych rejonach i ich stabilności politycznej (partyzanci RENAMO). Zwykło się też przyjmować, że część północna to tereny na północ od miasta Beira – a przynajmniej tak określają to wypożyczalnie samochodów, które różnicują koszty ubezpieczeń w zależności od części Mozambiku którą chcemy zwiedzić. Tak więc czy w Mozambiku jest bezpiecznie? Wygląda na to że zależy gdzie. Należy zapominać o zasadach zdrowego rozsądku. Występuje to wysoki wskaźnik przestępst pospolitych, tak więc kradzieże zdarzają się dosyć często. Szczególnie trzeba uważać na popularnych plażach, na których rzeczy pozostawione bez nadzoru rzeczy lubią szybko zmieniać właściciela.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

Podobne lokalizacje

SIDI FREDJ

SIDI FREDJ

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

ILHA DE CABO / LUANDA

ILHA DE CABO / LUANDA

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

DAHAB

DAHAB

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG