Squamish
KANADA
Płaska woda / brak fal
60-80%
Średni
Informacje
Statystyki wiatru
JAN
40 - 50%
FEB
40 - 50%
MAR
30 - 40%
APR
30 - 40%
MAY
20 - 30%
JUN
20 - 30%
JUL
20 - 30%
AUG
20 - 30%
SEP
30 - 40%
OCT
40 - 50%
NOV
40 - 50%
DEC
40 - 50%
Miejsce
Squamish oznacza „Matka Wiatru”. Jest to nazwa nadana przez rdzennych mieszkańców ze względu na powiewy wiatru, który często przemierzają zatokę. Kiedy w Vancouver temperatura jest niższa niż Squamish, wiatry termiczne przepływają w dolinie jak przez tunel aerodynamiczny dzięki czemy wytwarza się efekt Ventriego a wiejące wiatry dopisują tutaj prawie przez caly sezon.
Squamish w Kolumbii Brytyjskiej, o wyjątkowo płaskiej wodzie i łagodnym, stałym wietrze, jest rajem dla miłośników freestyle. Bujna sceneria oferuje turkusową, polodowcową wodę otoczoną gigantycznymi górami i wiecznie zielonymi lasami, które rozciągają się w oddali. Jest to miejsce, w którym zaawansowani i średnio zaawanoswani kitesurferzy mogą zejść na sesję pośród oszałamiających scen.
Wiatr w Squamish włącza się zwykle około 10 do 11 rano i wieje przez większość dni, a czasem nie wyłącza się aż do zachodu słońca. Termika która wpływa tu na moc wiatru jest mocna i spójna, przez co zwykle wieje tutaj około 18 do 25 węzłów. Spot dysponuje ( mimo bycia otoczonym górami) niezbyt porywisty równym wiatrem. Jego prędkość może się zmieniać w ciągu dnia, więc dobrze jest zabrać ze sobą dwa-trzy różne rozmiary latawców.
Na sam cypel możesz spokojnie dotrzeć autem, znajdziesz tutaj miejsca wyznaczone do prakowania aut oraz strefę pompowania i przygotowania latawców. Towarzystwo Squamish Wind Sports Society jest instytucją ddbającą o ten spot i co warto wiedzieć w terminie od 15 maja do 15 września udostępniają kitesurferą dostęp do łodzi ratunkowych ( gdyby zaszła taka potrzeba ). Korzystanie ze spotu jest darmowe, ale miejsce to przewidzane jest zdecydowanie dla sredniozaawansowanych riderów z racji dość trudnego zejścia do wody i kierunku wiatru ( zwykle side offshore).
Watro też wiedzieć, że obszar Howe Sound to tak naprawdę część oceanu przez co warto sprawdzić tabele pływów przed wyruszeniem na spot. Gdy poziom wody spadnie tu poniżej 1,7 m, pojawia się tu spora łcha piachu (nazywana przez lokalesów "piaskownicą") przez co płaski piaskowy obszar przed mierzeją staje się coraz większy, tworząc ogromną plażę. Plaża pozwala mniej doświadczonym kitesurferą na znacznie bardziej komfortowe startowanie i lądowanie latawca, dodatkowo stanowi miłe miejsce na relaks. Piaskownica tworzy również mniejszy kanał, w którym rzeka wypycha się do oceanu, dzięki czemu rzeka płynie jeszcze szybciej. Wiatr wieje w kierunku przeciwnym do prądu rzeki, tworząc znacznie więcej mocy podczas jazdy w rzece. Uważaj, więc żeby nie zgubić deski w rzece, ponieważ prąd przy tym stanie wody bardzo szybko zabierze ją pod wiatr!
Baza noclegowa w pobliskim mieście jest dość dobrze rozwinięta, możesz liczyć na dość szeroką ofertę noclegową w czasie swojego pobytu. Obszar ten jest również atrakcyjnym miejscem podczas dni niewietrznych. Masz tu do dyspozycji liczne szlaki górskie ( na różnym poziomie) oraz trasy rowerowe. Jeśłi jesteś osobą lubiącą spędzać aktywnie swój wypoczynek, napewno nie bedziesz się tutaj nudził.
Video
Język komunikacyjny
angielski, francuski
Obowiązująca religia
katolicyzm (43.6%), protestantyzm (29.2%)
dolar kanadyjski CAD, 1 CAD - ok.2,90 PLN
Walutą obowiązującą w Kanadzie jest dolar kanadyjski (CAD). Obecnie 1CAD jest wart około 2,90 PLN. W większości miejsc bez problemu zapłacicie zarówno gotówką jak i najpopularniejszymi w Polsce kartami płatniczymi Visa czy MasterCard. Turyści nie będą mieli problemu z wymianą na miejscu walut takich jak euro, funty czy dolary amerykańskie. Wymiany można dokonywać w bankach, a także w specjalnych punktach na lotniskach czy dworcach. Zazwyczaj bardziej opłaca się wypłacanie gotówki z bankomatu (mimo prowizji) niż wymiana waluty, ale wiele zależy od prowizji w Waszym banku. Jednak najbardziej opłacalne jest nie wymienianie waluty na miejscu, a przywiezienie jej z kraju.
prąd : 110 V
W Kanadzie, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, by podłączyć nasze urządzenia od prądu będziemy musieli użyć wtyczki typu A – z dwoma płaskimi równoległymi bolcami. Przejściówki nie są drogie i dostępne dość powszechnie w sklepach elektronicznych. Warto zaopatrzyć się w nie przed wyjazdem, by nie tracić czasu na poszukiwania na miejscu lub przepłacać na lotnisku.
Trzeba też pamiętać, że napięcie w gniazdkach kanadyjskich jest inne niż w Europie i wynosi tylko 110V. Niestety tu nie pomoże nam już zwykła przejściówka, która zmienia jedynie kształt złącza, ale nie napięcie. Na szczęście zdecydowana większość obecnie produkowanych urządzeń ma wbudowany transformator napięcia i pracuje w zakresie 100-240V, ale przed podróżą należy sprawdzić na obudowie lub zasilaczu czy nasze urządzenia będę działać z kanadyjskim prądem.
Poniżej przygotowaliśmy listę przykładowych, orientacyjnych cen kilkunastu produktów w kanadyjskich sklepach:
1 litr paliwa – 1,20 CAD
kawa na stacji benzynowej – 2 CAD
banany 1kg – 1,80 CAD
jabłka 1kg – 3 CAD
marchewka 1kg – 3 CAD
chleb 0,5 kg – 1,8 CAD
jajka 12 szt. – 2,5 CAD
makaron 1kg – 2 CAD
ryż — 2,50 CAD
kurczak 1kg – 10 CAD
szynka 0,5 kg – 14 CAD
płatki owsiane — 2,30 CAD
mleko roślinne – 2,70 CAD
Od ponad 10 lat Polacy podróżujący do Kanady w celach turystycznych, na okres krótszy niż pół roku, nie potrzebują wizy. Wystarczy nam ważny paszport biometryczny oraz eTA, czyli Electronic Travel Authorization. Wszystkie formalności z tym związane załatwia się szybko i łatwo przez internet. Na stronie kanadyjskiego rządu należy wypełnić dokument i wpłacić 7CAD (około 20PLN). Jeśli aplikacja zostanie rozpatrzona pozytywnie, właściwie możemy się już pakować.
eTA jest przypisana do naszego paszportu, więc teoretycznie na lotnisku nikt Was o nią nie zapyta, choć nas poproszono o pokazanie mailowego potwierdzenia przyznania eTA. Dokument jest ważny przez 5 lat, zatem jeśli w tym czasie będziemy ponownie wybierać się do Kraju Klonowego Liścia i w międzyczasie nie zmienimy paszportu, to nie musimy ponownie przechodzić tej procedury.
BRAK OBOWIĄZKOWYCH SZCZEPIEŃ
Kanada jest krajem bez zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, a osoby przyjeżdżające nie muszą poddawać się żadnym konkretnym szczepieniom. Podobnie jak w wielu krajach zaleca się jednak szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi i polio.
Kwestie bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej to bardzo istotna sprawa. Kanada jest bezpiecznym krajem, w którym nie występują poważniejsze incydenty o charakterze przestępczym. Jednak wśród wytycznych władz dla turystów i czy osób przybywających do pracy, znajdują się wskazówki sugerujące, których rejonów czy dzielnic wielkich miast, należy unikać po zmroku. Osobne zagrożenie stanowi przyroda i ciężki klimat, zwłaszcza na obszarach turystycznych takich jak Kolumbia Brytyjska, Jukon i innych rejonach o niewielkim zatrudnieniu. Kanada posiada dość surowy klimat i duży obszar niezagospodarowanych terenów. Niebezpieczeństwo wiąże się z słabo rozwiniętą siecią dróg oraz niewystarczającą infrastrukturą szlaków turystycznych. Zagrożenie stanowią zwłaszcza liczne dzikie zwierzęta: niedźwiedzie, wilki, kojoty pumy czy skunksy, które mogą zaatakować w sytuacji zagrożenia. Na terenach nadmorskich (szczególnie nad Pacyfikiem) osobne niebezpieczeństwo stanowią wysokie fale, które potrafią zmyć turystów z ze skał do oceanu.
Aktualna prognoza
Co warto zabrać
Pieniądze w walucie USD
Buty neoprenowe
pianka neoprenowa 3.2 mm
adapter
Podobne lokalizacje
Jaki latawiec wybrać?
Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.