Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Średnia fala
Średnia wiatrowa
15-21 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / off shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Średni
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
maj-październik
Tłok na wodzie
Brak

Warto wiedzieć

TABELA PŁYWÓW:AKTUALNE PŁYWY

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

40 - 50%

FEB

50 - 60%

MAR

50 - 60%

APR

50 - 60%

MAY

40 - 50%

JUN

40 - 50%

JUL

40 - 50%

AUG

40 - 50%

SEP

40 - 50%

OCT

40 - 50%

NOV

20 - 30%

DEC

30 - 40%

Miejsce

Spot image

Algieria jest największym krajem Maghrebu – regionu północnej Afryki, którego nazwę zawdzięcza się Arabom. Choć powszechnie słabo kojarzona z turystyką, jest kierunkiem z ogromnym potencjałem: można tu pojechać i spędzić czas w postkolonialnych miastach na wybrzeżu Morza Śródziemnego, poznając kulturę berberską w pustynnych oazach, na zwiedzaniu rzymskich ruin, lub... popływać na kajcie!

Deca Plage jest usytuowana na zachodnim krańcu miejscowości Ain Taya. Ta raczej mało popularna wśród ogólnego ruchu turystycznego plaża, zdecydowanie jest tym kierunkiem za którym podążają wszyscy poszukujący fal. Dzięki temu, że jest znacznie oddalona od centrum prawie zawsze jest pusta i umożliwia spokojne przygotowanie sprzętu, jego lądowanie i startowanie. Zazwyczaj średnich rozmiarów fale ( do ok 2 m ) poza kitesurferami przycągają również fanów surfingu. Także na spocie często spotkasz kitesurferów oraz surferów. Wiatr w tym miejscu jest umiarkowanie silny ( zwykle wieje do 20-22 węzłów) w związku z czym lepiej zabrać średniego rozmiaru latawce oraz większe.

Spot image
Spot image

Plaża Deca to miejsce z którego powinni korzystać tylko średniozaawansowani lub dobrze pływający w związku z występowaniem tutaj dość sporej fali. Miejsce zdecydowanie nie nadaje się dla początkujących. Dodatkowo zwykle wiejącym wiatrem jest side onshore lub onshore, przez co osoby słabo pływające mogą mieć problem zodpłynięciem od brzegu oraz problem ze startowaniem latawca. Plaża bardzo szeroka, zwykle niezatłoczona.

Video

Język komunikacyjny

francuski , arabski

Obowiązująca religia

99 % islam

Strefa czasowa

UTC +1 AKTUALNY CZAS

dinar algierski 1 pln= 30 DZD

AKTUALNY KURS

 

Walutą Algierii jest dinar (1 dinar = 100 centymów). Dla uproszczenia można przyjąć, że 1000 dinarów = 10 €. Jak w wielu krajach, w Algierii funkcjonują dwa kursy walut: oficjalny (stosowany przez banki i kantory) i czarnorynkowy. Oczywiście ten drugi jest korzystniejszy dla wymieniającego zachodnią walutę – różnica może wynosić nawet 30%. Algierczycy, którzy mają jakiekolwiek oszczędności i planują podróże są skłonni do zakupu euro lub dolarów – oficjalnie w banku mogą bowiem kupić jedynie 100 euro lub dolarów rocznie, a algierskie dinary nie są wymienialne zagranicą. Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek podróż do Europy z 100€ w portfelu. Takie drakońskie ograniczenie zmusza Algierczyków do różnego rodzaju kombinacji.

110 lub 220 volt (60Hz)


Niestety kształt gniazdek i wtyczek jest inny niż w Polsce i potrzebny jest specjalny adaptor, dostępny w sklepach elektrycznych i niektórych supermarketach.

Algieria to dobry kraj dla podróżnych poszukujących bogatych wrażeń za nieduże pieniądze. Ceny żywności są tu niższe niż w Polsce, benzynę dostaniemy za grosze, nocleg w hostelu czy schronisku młodzieżowym to wydatek rzędu kilku dolarów, więc dzienny budżet spokojnie można zamknąć w kilkunastu. Nie zważając na kilometry pięknych plaż, rząd algierski nie wspiera

 

jednak turystyki w wydaniu bardziej luksusowym. Stawki za dobę w prywatnym hotelu zagranicznej firmy są kosmiczne, a podróżny ceniący wysokie standardy noclegu musi być przygotowany na większe niż zwykle wydatki.

Warto wiedzieć : mieszkańcy Algierii mają dezorientujący podróżnych zwyczaj bagatelizowania liczby zer przy podawaniu ceny towaru. Za produkt wart 120 dinarów sklepikarz zażąda raz 12, a innym razem 1200, zawsze mając przy tym na myśli cenę właściwą tj. 120 i według niej wydając resztę. Zważywszy na młody wiek niektórych sprzedawców przyczyn tego chaosu próżno wypatrywać w pamiętanej jeszcze denominacji.

Przykładowe ceny:

●  pokój gościnny bez łazienki 250-600 DZD (15-30 PLN)

●  duży obiad 250 - 300 DZD (15 PLN)

●  woda na południu 17 DZD (1 PLN)

●  woda na północy 10 DZD (0,6 PLN)

●  pomarańcze 1 kg 35 DZD (2 PLN)

●  drożdżówka 10 DZD (0,6 PLN)

●  bagietka 10 DZD (0,6 PLN)

●  orzeszki ziemne na ulicznym kramie 10 DZD (0,6 PLN)

●  przeciętny kurs taksówki 500 DZD (30 PLN)

●  benzyna 15 DZD 0,20 (0,9 PLN)

 

Obywatele polscy muszą mieć wizy na pobyt i przejazd przez terytorium Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Ponieważ nie są one dostępne na algierskich lotniskach, trzeba o nią wystąpić do Ambasady Algierii przed wyjazdem. W Warszawie Ambasada mieści się na bliskiej Saskiej Kępie, przy ulicy Dąbrowieckiej 21. Informacje na stronie Ambasady nie są aktualizowane na bieżąco, dlatego o aktualne wymogi wizowe najlepiej zapytać telefonicznie lub odwiedzić Ambasadę osobiście. Standardowo na wizę turystyczną czeka się 1-2 tygodnie, ale są sytuacje, gdy komuś wizę wydano „od ręki”. Jednak to nie sam okres oczekiwania stanowi największy problem, ale raczej wymagane dokumenty. Jeszcze do niedawna Ambasada – oprócz kwestionariusza osobowego, zdjęcia i poświadczenia ubezpieczenia – honorowała vouchery

(potwierdzenia rezerwacji) z hoteli, jednak obecnie wizy turystyczne wydawane są jedynie na podstawie zaproszenia od osób prywatnych. Jeśli ma się znajomych w Algierii – to żaden problem. Jeśli nie – można ich poszukać np. w portalu Couchsurfing ;)

W porze letnich upałów występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, co wiąże się z niedostatkiem wody i zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Należy pić wodę mineralną i dokładnie myć owoce. Publiczna służba zdrowia jest tu raczej na średnim poziomie. Prywatne gabinety lekarskie oferują usługi o standardzie niższym od europejskiego; koszt wizyty u lekarza ogólnego wynosi od 800 DZD (ok. 6 EUR), wizyty u specjalisty - ok. 1300 DZD (ok. 13 EUR), wizyty u dentysty - od 700 do 3500 DZD (7-35 EUR).

Mimo stopniowej poprawy i stabilizacji sytuacji bezpieczeństwa turystom udającym się do Algierii zaleca się zachowanie należytej uwagi i czujności i powstrzymanie się od podróży w potencjalnie niebezpieczne rejony kraju. Należy ograniczyć do niezbędnego minimum wyjazdy do położonej na wschód od Algieru Kabylii, która nadal pozostaje rejonem newralgicznym. W zależności od aktualnej sytuacji należy liczyć się z możliwością czasowego zamknięcia niektórych dróg lub ograniczenia przejazdu przez władze miejscowe, a także z koniecznością podróżowania z eskortą policji lub żandarmerii. W Algierze istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, rozboje), ale nie odbiega ono znacząco od zagrożeń w dużych europejskich miastach. Stolica kraju jest miastem, po którym turyści mogą się poruszać samodzielnie.

Należy zdecydowanie wykluczyć podróże na południe od miasta Tamanrasset i w kierunku granic z Mali i Nigrem, a także granicy między Algierią i Mauretanią, zwłaszcza w kontekście zaostrzającej się sytuacji na północy Mali i wzrostem aktywności bojowników z ugrupowań terrorystycznych zapuszczających się na tereny przygraniczne południowej Algierii. Obszarem newralgicznym są także okolice granicy algiersko - libijskiej, a po stronie południowo-zachodniej tereny przy granicy z Mauretanią i Marokiem.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

Podobne lokalizacje

DECA PLAGE

ALGIERIA

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Średni

GAMOA FETTEH

GAMOA FETTEH

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Średni

ESSAOUIRA

ESSAOUIRA

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Średni

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG