Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / On shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
cały rok
Tłok na wodzie
W sezonie bywa tłoczno

Warto wiedzieć

TABELA PŁYWÓW: AKTUALNE PŁYWY

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

50 - 60%

FEB

50 - 60%

MAR

50 - 60%

APR

60 - 70%

MAY

50 - 60%

JUN

80 - 90%

JUL

80 - 90%

AUG

90 - 100%

SEP

90 - 100%

OCT

70 - 80%

NOV

50 - 60%

DEC

50 - 60%

Miejsce

Spot image

Soma Bay położona jest na unikatowym półwyspie Abu Soma, nad Morzem Czerwonym, otoczonym z trzech stron wodą, 15 km na północ od Safagi i 45 km na południe od Hurghady. Charakteryzuje ją malowniczy krajobraz. Do atrakcji należą niezniszczone, barwne rafy koralowe, krystalicznie czysta woda, spokojna okolica. Plaże są tu piaszczyste i łagodnie opadają do morza. Soma Bay to jedna z najlepszych lokalizacji do uprawiania kitesurfingu w Egipcie. Do wyboru jest mnóstwo miejsc na Twoją sesję kitesurfingu, w zależności od tego, po której stronie laguny się znajdujesz, chociaż wszystkie obszary są dostępne w zasięgu kilku minut spaceru.

Południowa strona laguny "Abu Soma" oferuje prawdopodobnie najlepsze warunki z bocznym wiatrem i łatwy dostęp do sporej wysokości wody w zatoce, która jest idealna dla początkujących. Mimo, że wieje tu wiatr morski znad akwenu, jest nadal bardzo bezpieczny, ponieważ w najgorszym wypadku zwieje Cię nie dalej niż na koniec laguny ;) Oba obszary oferują super płaską taflę wody, jakiej jeszcze nie widziałeś. To miejsce jest po prostu niesamowite pod kątem sesji freestyle i dla wszystkich tych którzy dopiero zaczynają przygodę z kitesurfingiem ( ponieważ cała laguna jest pełna płytkiej wody ). W zasadzie bez wzgledu na Twój poziom zaawansowania z pewnością znajdziesz tutaj coś dla siebie i będziesz czuł się tutaj bezpiecznie. Jedynym istotnym zagrożeniem może stać się za płytka woda. Uważaj w czasie odpływu.

Spot image
Spot image

Soma Bay to zaciszne miejsce dla osób pragnących odpocząć w luksusie, jeśli chcesz odpocząć od pływania to istnieje tutaj wiele możliwości na atrakcje dodatkowe. Począwszy od szerokiej oferty wycieczek do centrum tego fascynującego kraju, poprzez wyjazdy na nurkowanie, snoorkling czy po prostu odpoczynek na hotelowym leżaku. Dobra wiadomość jest taka że w Soma wieje przez cały rok. Oczywiście są tu miesiące z lepszą statystyką ( maj- wrzesień ), ale tak naprawdę nawet w grudniu będziesz mógł popływać. Co warto wiedzieć: Soma Bay cieszy się wiatrem co najmniej o 1 Beaufort więcej niż Hurghada ( również znajdująca się an wybrzeżu). W miesiącach letnich, od maja do października, średni wiatr wynosi około 22 węzłów, popołudniami dochodzi czasem do 25/30 (zwłaszcza we wrześniu) więc dobrze, żebys jadąc w tym okresie zabrał ze sobą mniejsze rozmiary latawców.!

Video

Język komunikacyjny

arabski, angielski

Obowiązująca religia

90 % islam, 10% chrześcijaństwo

Strefa czasowa

UTC +2 

AKTUALNY CZAS

funt egipski, 1 PLN ~ 5 EGP

AKTUALNY KURS

Walutę można wymieniać we wszystkich lokalach usługowo-handlowych, pamiętaj że Arabowie niechętnie przyjmują stare i zniszczone dolary. Większość sklepów w tym miejscu przyjmuje płatność w dwóch walutach : funt egipski EGP + dolar amerykański USD.

prąd : 2 2 0 V


większość baz noclegowych posiada gniazdka brytyjskie dwa podłużne, poziome równoległe otwory u góry i jeden podłużny pionowy na dole pośrodku- warto zakupić adapter

Sklepy spożywcze znajdziecie w centrum miasta, są bardzo dobrze zaopatrzone. Poza lokalnymi produktami możecie skorzystać z bardzo szerokiej oferty produktów z importu. W zależności od miejsca zakupu, ceny wyglądają następująco:

● woda mineralna niegazowana (1,5l.): 2-5 LE

● s ok w kartonie (1 l.): 10-15 LE
● c o l a ( 1 l . ) : 5 L E
● puszka tuńczyka: 6 LE

● papierosy: 10-15 LE
● t ruskawki (1 kg): 15 LE
● sok ze świeżych owoców: 10-15 LE

● piwo (w sklepie): 10 LE
● obiad w restauracji w centrum miasta : 40-70 PLN / osobę

PAMIĘTAJ ! Jeśli wybierzesz się na zakupy inne niż supermarket, pamiętaj żeby się targować. W krajach arabskich bardzo rzadko podawane są ceny detaliczne pod eksponowanym produktem. Jeśli chcesz kupić coś tanio, pamiętaj żeby dobrze wynegocjować cenę ;)

25 $ / zakup na lotnisku

 

Aktualnie wiza egipska kosztuje 25 dolarów. Uprawnia ona do jednokrotnego wjazdu i pobytu w Egipcie przez 30 dni. Analogicznie wiza egipska w euro to koszt 20 euro. Nie ma znaczenia w jakiej walucie zapłacicie – kwotowo wygląda to bardzo podobnie. Wniosek wizowy wypłniacie po wylądowaniu, obieracie wizę na lotnisku.

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych. Przebywając w Egipcie należy przestrzegać zasad podwyższonej higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa. Należy być szczególnie ostrożnym podczas spożywania posiłków zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu w Egipcie, gdyż możemy doświadczać zaburzeń żołądkowo-jelitowych potocznie określanych mianem „zemsty faraona”. Jeśli tylko spotkają Cię zakurzenia Żołądkowe, polecamy zakupić w lokalnej aptece ANTINAL ( cena to ok 2 PLN)

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Buty neoprenowe

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

DAHAB

DAHAB

Płytko

70-90%

Początkujący

EL GOUNA

EL GOUNA

Płytko

70-90%

Początkujący

SAFAGA

SAFAGA

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG