Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Mała fala, Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / On shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek, <17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
cały rok
Tłok na wodzie
Umiarkowany

Warto wiedzieć

TABELA PŁYWÓW: AKTUALNE PŁYWY

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

50 - 60%

FEB

50 - 60%

MAR

50 - 60%

APR

60 - 70%

MAY

50 - 60%

JUN

80 - 90%

JUL

80 - 90%

AUG

90 - 100%

SEP

80 - 90%

OCT

70 - 80%

NOV

50 - 60%

DEC

50 - 60%

Miejsce

Spot image

Ta niewielka miejscowość turystyczna położona jest 55 km od lotniska w Hurghadzie. Dawniej niewielka wioska rybacka, dzisiaj znana jest przede wszystkim jako port międzynarodowy, z którego wypływają pielgrzymki do Mekki. Niezwykłe połączenie błękitnego morza wkomponowanego w pustynny krajobraz sprawia, że Safaga jest miastem niezwykłym, łączącym kulturę orientalną i arabską.  Miejscowość znana jest również bardzo dobrze miłośnikom nurkowania oraz windsurfingu i żeglarstwa. Znajdziemy doskonałe warunki do uprawiania tych sportów ze względu na wietrzną pogodę. Safaga zyskała sobie również miano jednego z kurortów, znanych z unikalnego, ekologicznie czystego piasku, mogącego wyleczyć szereg chorób skóry i układu kostnego. Wiatr zwykle wieje lekko na morzu, aż do 11 rano, a potem obraca się z lewej strony i staje się silniejszy.

 Te warunki wiatrowe rano sprzyjają wycieczce do oddalonego o 3,5 km "Toubia Islandii". Szczególnie w lecie, wiatr wieje termicznie, w związku z czym narasta stopniowo a następnie wieje cały dzień na 4-8 Bft. Zimą bardzo czesto wieje umiarkowanie w połowie dnia lub przestaje wiać absolutnie, przez co miejscowi żartują że wiatr robi sobię "siestę". 

Safaga jest jednym z najlepszych wszechstronnych miejsc do uprawiania kitesurfingu. Lokalny spot jest odpowiedni dla wszystkich: od początkujących po absolutnych ekspertów! Turkusowe wody Kite Bay to tutejszy raj dla kitesurferów chcących znaleźć obszerną przestrzeń na wodzie na swoja sesje.

Spot image
Spot image

Jego znaczna część jest dodatkowo chroniona przez nasyp piaskowy, dzięki czemu możesz liczyć na idealnie płaską wodę. W czasie przypływu Kite Bay idealnie nadaje się zarówno do instruktażu, jak i do startów z wody oraz oczywiście do pierwszych kilku metrów na desce kitesurfingowej. Kitesurferzy, którzy pomyślnie ukończyli swoje pierwsze halsy, mogą wybrać się na odcinek Kite Bay podczas odpływu (Kite Bay II)- znajdą tam bardzo długą plażę, idealna na mocniejszy wiatr. To miejsce doskonale nadaje się dla zaawansowanych kitesurferów, ze względu na wyjątkowy potencjał wiatru, Safaga to teren idealny dla wszystkich poziomów umiejętności. Bardzo zróżnicowany teren oferuje idealne warunki dla freeridu i freestyle. 

Video

Język komunikacyjny

arabski, angielski

Obowiązująca religia

90 % islam, 10% chrześcijaństwo

Strefa czasowa

UTC +2 

AKTUALNY CZAS

funt egipski, 1 PLN ~ 5 EGP AKTUALNY KURS

Walutę można wymieniać we wszystkich lokalach usługowo-handlowych, pamiętaj że Arabowie niechętnie przyjmują stare i zniszczone dolary. Większość sklepów w tym miejscu przyjmuje płatność w dwóch walutach : funt egipski EGP + dolar amerykański USD.

prąd : 2 2 0 V


większość baz noclegowych posiada gniazdka brytyjskie dwa podłużne, poziome równoległe otwory u góry i jeden podłużny pionowy na dole pośrodku- warto zakupić adapter

Sklepy spożywcze znajdziecie w centrum miasta, są bardzo dobrze zaopatrzone. Poza lokalnymi produktami możecie skorzystać z bardzo szerokiej oferty produktów z importu. W zależności od miejsca zakupu, ceny wyglądają następująco:

● woda mineralna niegazowana (1,5l.): 2-5 LE

● s ok w kartonie (1 l.): 10-15 LE
● c o l a ( 1 l . ) : 5 L E
● puszka tuńczyka: 6 LE

● papierosy: 10-15 LE
● t ruskawki (1 kg): 15 LE
● sok ze świeżych owoców: 10-15 LE

● piwo (w sklepie): 10 LE
● obiad w restauracji w centrum miasta : 40-70 PLN / osobę

PAMIĘTAJ ! Jeśli wybierzesz się na zakupy inne niż supermarket, pamiętaj żeby się targować. W krajach arabskich bardzo rzadko podawane są ceny detaliczne pod eksponowanym produktem. Jeśli chcesz kupić coś tanio, pamiętaj żeby dobrze wynegocjować cenę ;)

25 $ / zakup na lotnisku

 

Aktualnie wiza egipska kosztuje 25 dolarów. Uprawnia ona do jednokrotnego wjazdu i pobytu w Egipcie przez 30 dni. Analogicznie wiza egipska w euro to koszt 20 euro. Nie ma znaczenia w jakiej walucie zapłacicie – kwotowo wygląda to bardzo podobnie. Wniosek wizowy wypłniacie po wylądowaniu, obieracie wizę na lotnisku.

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych. Przebywając w Egipcie należy przestrzegać zasad podwyższonej higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa. Należy być szczególnie ostrożnym podczas spożywania posiłków zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu w Egipcie, gdyż możemy doświadczać zaburzeń żołądkowo-jelitowych potocznie określanych mianem „zemsty faraona”. Jeśli tylko spotkają Cię zakurzenia Żołądkowe, polecamy zakupić w lokalnej aptece ANTINAL ( cena to ok 2 PLN)

Egipt jest krajem dość bezpiecznym, jednak ze względu na kryzys bliskowschodni władze stosują szczególne środki ostrożności, stąd też w wielu miejscach obecna jest policja. Nie ogranicza to jednak swobody poruszania się. Wręcz przeciwnie - zapewnia nam bezpieczne spacerowanie po ulicach miast, nawet nocną porą. Mimo wszystko jednak zalecana jest ostrożność i ścisłe stosowanie się do przepisów i poleceń policji.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Buty neoprenowe

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

DAHAB

DAHAB

Płytko

70-90%

Początkujący

EL GOUNA

EL GOUNA

Płytko

70-90%

Początkujący

SAFAGA

SAFAGA

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG