Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
cały rok
Tłok na wodzie
W sezonie bywa tłoczno

Warto wiedzieć

TABELA PŁYWÓW: AKTUALNA TABELA PŁYWÓW

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

50 - 60%

FEB

50 - 60%

MAR

50 - 60%

APR

60 - 70%

MAY

50 - 60%

JUN

80 - 90%

JUL

80 - 90%

AUG

90 - 100%

SEP

80 - 90%

OCT

70 - 80%

NOV

50 - 60%

DEC

50 - 60%

El Gouna to idealne połączenie zwykle równego wiatru i płaskiej wody, tutaj naprawdę nie znajdziesz fal. Jeśli chodzi o wiatr to przez większość czasu przychodzi on z północy / północnego-zachodu, więc będzie idealnie boczny czyli side shore. Jak widać w statystykach- najlepszy miesiące to przedział od czerwca do września - ale tak naprawdę pływanie jest tu możliwe przez cały rok. Oczywiście statystyki mówią, że najlepiej w lecie, ale tak naprawdę nawet w okresie grudnia bądź stycznia można tutaj miło popływać.

Miejsce

Spot image

El Gouna to bez wątpienia jeden z najprzyjemniejszych spotów kitesurfingowych w Egipcie. Miejscowość ta oddalona jest od lotniska (znajdującego się w Hurghadzie) o zaledwie godzinę drogi autem. Jest to prywatne miasto, które poza idealnie rozwinięta bazą noclegową oferuje nam cały wahlaż możliwości kitesurfingowych. Znajdziecie tutaj (zwłaszcza w północnej części miasta ) szerokie piaszczyste plaże, które ułatwią i umilą wasze pływanie. Zlokalizowanych jest tutaj kilka szkół kitesurfingu, dzięki czemu będziecie mieli pełną możliwość dostępu do ewentualnego wypożyczenia sprzętu oraz szkoleń. W każdej bazie są również przewidziane miejsca do odpoczynku, kompresory, lokalne restauracje oraz zimne napoje, a nawet serwis naprawczy Twojego latawca jeśli uszkodzisz sprzęt. W związku z oddaloną kilkaset metrów od linii brzegowej rafą koralową, możecie liczyć na płaską, płytką wodę. Jest to idealne miejsce dla osób chcących zorganizować ‘na szybko’ swoje wakacje kitesurfingowe. Wiele polskich biur podróży ma w swojej ofercie pobyty w El Gounie, dzięki czemu spędzicie tutaj niedrogo swój wymarzony urlop. Pogoda i słońce dopisują tu przez cały rok. W okresie zimy i wczesnej wiosny warto jednak zabrać ze sobą piankę o grubości 3/2mm, ponieważ woda bywa nieco chłodniejsza.

Jest to bardzo dobre miejsce do realizacji kursu kitesurfingowego, ale też dla rozwijania swoich umiejętności. Dla wszystkich chcących odkrywać nowe lądy idealną atrakcją będzie Kite Safari po pobliskich wyspach, znajdujących się w niedalekiej odległości od El Gouny. Jeśli będziecie chcieli odpocząć od kitesurfingu lub przytrafi się Wam dzień bez wiatru, idealną alternatywą jest wybranie się do WakeParku będącego w samym centrum miasta.

Spot image
Spot image

Wake park to nie jedyna rozrywka z której możecie tutaj skorzystać. Wszyscy Ci którzy są zmęczeni pływaniem mogą zrelaksować się w przyjaznym, bezpiecznym otoczeniu z niesamowitym zapleczem rekreacyjnym. W związku z tym, że w El Gounie jest wszędzie blisko, w odległości krótkiego spaceru możesz skorzystać z sesji nurkowania, snorkeling’u, golfa, jazdę konnej, gokartów, narty wodnych za motorówką, powędkować, pożeglować lub po prostu odpocząć na plaży ;) Jest to również idealny kierunek pod kątem wyjazdu z dziećmi, w czasie kiedy Ty będziesz pływał one z pewnością nie będą się nudzić ;)

Video

Język komunikacyjny

arabski, angielski

Obowiązująca religia

90 % islam, 10% chrześcijaństwo

Strefa czasowa

UTC +2 

AKTUALNY CZAS

funt egipski, 1 PLN ~ 5 EGP AKTUALNY KURS

Walutę można wymieniać we wszystkich lokalach usługowo-handlowych, pamiętaj że Arabowie niechętnie przyjmują stare i zniszczone dolary. Większość sklepów w tym miejscu przyjmuje płatność w dwóch walutach : funt egipski EGP + dolar amerykański USD.

prąd : 2 2 0 V


większość baz noclegowych posiada gniazdka brytyjskie dwa podłużne, poziome równoległe otwory u góry i jeden podłużny pionowy na dole pośrodku- warto zakupić adapter

Sklepy spożywcze znajdziecie w centrum miasta, są bardzo dobrze zaopatrzone. Poza lokalnymi produktami możecie skorzystać z bardzo szerokiej oferty produktów z importu. W zależności od miejsca zakupu, ceny wyglądają następująco:

● woda mineralna niegazowana (1,5l.): 2-5 LE

● s ok w kartonie (1 l.): 10-15 LE
● c o l a ( 1 l . ) : 5 L E
● puszka tuńczyka: 6 LE

● papierosy: 10-15 LE
● t ruskawki (1 kg): 15 LE
● sok ze świeżych owoców: 10-15 LE

● piwo (w sklepie): 10 LE
● obiad w restauracji w centrum miasta : 40-70 PLN / osobę

PAMIĘTAJ ! Jeśli wybierzesz się na zakupy inne niż supermarket, pamiętaj żeby się targować. W krajach arabskich bardzo rzadko podawane są ceny detaliczne pod eksponowanym produktem. Jeśli chcesz kupić coś tanio, pamiętaj żeby dobrze wynegocjować cenę ;)

25 $ / zakup na lotnisku

 

Aktualnie wiza egipska kosztuje 25 dolarów. Uprawnia ona do jednokrotnego wjazdu i pobytu w Egipcie przez 30 dni. Analogicznie wiza egipska w euro to koszt 20 euro. Nie ma znaczenia w jakiej walucie zapłacicie – kwotowo wygląda to bardzo podobnie. Wniosek wizowy wypłniacie po wylądowaniu, obieracie wizę na lotnisku.

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych. Przebywając w Egipcie należy przestrzegać zasad podwyższonej higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa. Należy być szczególnie ostrożnym podczas spożywania posiłków zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu w Egipcie, gdyż możemy doświadczać zaburzeń żołądkowo-jelitowych potocznie określanych mianem „zemsty faraona”. Jeśli tylko spotkają Cię zakurzenia Żołądkowe, polecamy zakupić w lokalnej aptece ANTINAL ( cena to ok 2 PLN)

Egipt jest krajem dość bezpiecznym, jednak ze względu na kryzys bliskowschodni władze stosują szczególne środki ostrożności, stąd też w wielu miejscach obecna jest policja. Nie ogranicza to jednak swobody poruszania się. Wręcz przeciwnie - zapewnia nam bezpieczne spacerowanie po ulicach miast, nawet nocną porą. Mimo wszystko jednak zalecana jest ostrożność i ścisłe stosowanie się do przepisów i poleceń policji.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Buty neoprenowe

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

pieniądze w walucie EUR

adapter

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

DAHAB

DAHAB

Płytko

70-90%

Początkujący

EL GOUNA

EL GOUNA

Płytko

70-90%

Początkujący

SAFAGA

SAFAGA

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG