Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Średnia fala
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / On shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Średni
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
listopad-kwiecień
Tłok na wodzie
W sezonie bywa tłoczno

Warto wiedzieć

TABELA AKTUALNYCH PŁYWÓW:AKTUALNE PŁYWY

AKTUALNE ZAFALOWANIE: AKTUALNE ZAFALOWANIE

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

90 - 100%

FEB

90 - 100%

MAR

90 - 100%

APR

90 - 100%

MAY

80 - 90%

JUN

50 - 60%

JUL

40 - 50%

AUG

50 - 60%

SEP

60 - 70%

OCT

80 - 90%

NOV

80 - 90%

DEC

80 - 90%

Miejsce

Spot image

Wyspa Sal na Wyspach Zielonego Przylądka lub Cabo Verde ( jeśli ktoś woli tak nazywać archipelag tych wysp) ma niesamowite warunki do uprawiania kitesurfingu oraz windsurfingu. Wyspa mimo swoich niewielkich rozmiarów daje nam do wyboru kilka, dość mocno zróżnicowanych między sobą spotów. W okolicy Miasta Santa Maria, znajdziemy ich cztery, ale tym cieszący się największą popularnością wśród kitesurferów jest bezapelacyjnie Shark Bay ( często nazywana plażą Fragata). Warto w tym miejscu nadmienić, że nazwa ta wywodzi się z obecności rekinów cytrynowych ( lemon shark’s ). Są one niewielkich rozmiarów i wzdłuż wybrzeży pojawiają się tylko małe niegroźne osobniki.

W naszej ocenie jest to najlepszy spot na całej wyspie! Wiatr na spocie Shark Bay jest umiarkowanie mocny i bardzo równy- wiejący z prędkością średnio ok. 20-25 węzłów. Najlepiej odwiedzić to miejsce w okresie od grudnia do kwietnia, bo wtedy prawdopodobieństwo mocnych wiatrów jest największe, natomiast pozostałe miesiące w roku również Was nie rozczarują, dodatkowo odwiedzając ten spot w okolicy początku roku z pewnością nie zmarzniecie. Jest słonecznie, a klimat suchy. Dodatkowym atutem jest fakt, że na spocie Shark Bay znajduje się słynna szkoła kitesurfingu znajduje szkołą kitesurfingu: Mitu & dJo, znajdziesz tutaj wszystko czego będziesz potrzebował do miłego spędzenia urlopu: wypożyczalnie sprzętu, kompresor, beach bar z atrakcyjną kartą menu, zimne piwo oraz wyspecjalizowanych pracowników którzy pomogą Ci w każdej kwestii. W czasie przerwy w pływaniu będziesz mógł napić się czegoś zimnego i zobaczyć jak utytułowani zawodnicy wykonują najlepsze triki. 

Spot image
Spot image

Sam spot ma płytką wodę tylko przy brzegu i zdarza się że przy tym kierunku wiatru osoby mniej doświadczone będą mieć problem z wyjściem z wody ( mały przybój ), jeśli jednak uda Wam się z tym uporać możecie liczyć naprawdę na luksusowe pływanie po środku turkusowej wody. Dla osób będących na etapie początkującego lub średniozaawansowanym dużym udogodnieniem jest bardzo szeroka plaża, natomiast wyzwaniem z pewnością będzie średniego rozmiaru fala i wiatr o kierunku do plaży. Jeśli jeszcze nigdy nie pływałeś na fali warto byś poprosił o pomoc kolegów lub certyfikowanych instruktorów. Cape Verde z wyspą Sal na czele to klasyczne miejsce do surfowania dla surferów, windsurferów i kitesurferów. Ale można również znaleźć płaską wodę na tej grupie wysp położonych na zachodnim wybrzeżu Afryki. Dwie główne wyspy do uprawiania kitesurfingu to Sal i Boa Vista.

Video

Język komunikacyjny

portugalski (urzędowy), kreolski (narodowy)

Obowiązująca religia

katolicyzm 78%

Strefa czasowa

UTC -1 AKTUALNY CZAS

escudo kabowerdyńskie 1 PLN ~ 25 CVC

AKTUALNY KURS

 

Obowiązującą walutą na Wyspach Zielonego Przylądka jest escudo kabowerdyńskie – CVE. Przyjeżdżając z zagranicy najlepiej wziąć ze sobą Euro. Kurs waluty jest stały i wynosi 1 euro ~ 100 cve.
Poza międzynarodowymi lotniskami w zasadzie nie ma kantorów i tak naprawdę wymiany dokonać można tylko w bankach, za prowizją. Dobra informacja jest taka że na Sal (i w niektórych miejscach na Boa Vista) można płacić w euro. Ważne! W zasadzie nigdzie poza największymi hotelami i luksusowymi sklepami nie można płacić kartą.

prąd: Napięcie: 220V, Częstotliwość: 50Hz


na Wyspach Zielonego Przylądka są dokładnie takie same gniazdka jak u nas w Polsce, nie ma potrzeby zabierania ze sobą adaptera.

Ceny na Cabo nie należą do najniższych, zakupy w sklepie spożywczym sprawiają, że zaczynamy doceniać przystępność cen w naszym kraju. Wysokie ceny żywności związane są z faktem, iż każdy produkt znajdujący się na wyspie musi być do niej dowieziony drogą morską ( co bezpośrednio wpływa na wysokość cen). Przykładowe ceny produktów:

  • Owoc mango – 25-40 CVE
  • Piwo Suberbock – 120 CVE
  • Woda 1,5 l – 80-100 CVE
  • Woda 5 l – 180 CVE
  • Coca-cola 0.5 l – 65 CVE
  • Wino 1 l – od 250 CVE
  • Gaz – 122 CVE
  • Paliwo- 170 CVE
  • Chleb – 10/15 CVE
  • Kawa krajowa 250 g – 240 CVE

wiza 25 euro ( na lotnisku )

Wszystkie osoby nie posiadające obywatelstwa Cabo Verde objęte są obowiązkiem wizowym. O wizy można ubiegać się w zagranicznych placówkach dyplomatycznych Cabo Verde, na przykład w Berlinie. Bez problemów można nabyć wizę on arrival na wszystkich międzynarodowych lotniskach, to jest na wyspach: Santiago, Sal, Boa Vista i Sao Vicente. Wizę można dostać też w portach. Kosztuje 25 euro, można nabyć bez żadnych problemów na lotniskach i jest ważna na miesiąc. Wskazówka praktyczna: dobrze mieć odliczoną gotówkę, bo terminale kart płatniczych nie zawsze działają i zdarzają się problemy.

obowiązek szczepień: brak

Nie ma obowiązkowych szczepień, jednak od turystów podróżujących przez Senegal (lub inny kraj afrykański) wymagany będzie wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Szpitale na wyspie, ośrodki zdrowia i apteki są dość dobrze wyposażone. W stosunku do krajów sąsiednich (Afryka Zachodnia) standardy higieniczne są na dużo wyższym poziomie.

Mieszkańcy wysp Zielonego Przylądka są niezwykle sympatyczni i uprzejmi. Cechuje ich niesamowita uczciwość, z którą obecnie tak rzadko można się spotkać na co dzień. Nocny spacer po ubogich dzielnicach miasta z reguły nie niesie z sobą żadnego niebezpieczeństwa, ale oczywiście lepiej jednak zachować ostrożność.

Stale zwiększający się, lecz wciąż niewielki ruch turystyczny w Cabo Verde powoduje, iż biali ludzie nadal uważani są tu za sensację. Wieczorami trudno jest przemknąć niezauważonym. Często się zdarza bycie zaczepianym przez żebraków lub kobiety proszące o pieniądze na leczenie i utrzymanie swoich dzieci

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

pieniądze w walucie EUR

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

DECA PLAGE

ALGIERIA

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Średni

GAMOA FETTEH

GAMOA FETTEH

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Średni

ESSAOUIRA

ESSAOUIRA

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Średni

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG