Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore, On shore, Off shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
>25 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
Styczeń, Luty, Marzec, Grudzień
Tłok na wodzie
Brak

Warto wiedzieć

Jesli sie tutaj wybierasz pamiętaj, że większość wysp nie jest zamieszkała, a te które posiadają mieszkańców bardzo rzadko dysponują energią elektryczną. Koniecznie zabierz ze sobą:

● POWERBANK - może się okazać, że będzie to Twoje jedyne źródło prądu na kilka kolejnych dni

● SPRAY NA OWADY - wieczorami pojawia się dość dużo komarów, zwłaszcza w niewietrzne noce

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

80 - 90%

FEB

80 - 90%

MAR

80 - 90%

APR

80 - 90%

MAY

30 - 40%

JUN

20 - 30%

JUL

10 - 20%

AUG

10 - 20%

SEP

10 - 20%

OCT

10 - 20%

NOV

20 - 30%

DEC

40 - 50%

Miejsce

Spot image

To niesamowite miejsce to archipelag San Blas. Składa się on z 367 wysp na których nie ma prawie żadnych przejawów cywilizacji, jedynie małe szałasy będące kolebką tutejszej turystyki. Zaledwie 1 na 10 wysp jest zamieszkałych! Pustynne wyspy są otoczone krystalicznie czystą wodą i rafami koralowymi pełnymi tropikalnego życia morskiego. Mówi się, że San Blast jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do żeglowania i kitesurfingu. 

Zdecydowanie nie jest łatwo się tutaj dostać, a podróż na wybraną przez ciebie wyspe zajmie prawie cały dzień. Polecamy wynająć w Panama City samochód o napedzie 4x4 razem z kierowcą, który przewiezie Ciebie przez terytorialny obszar indian i dostarczy do terminalu na brzego zatoki. Tutaj w zależności od wyspy która wybierzesz masz dodatkowe 15min-2 godzin na malej tradycyjnej łodzi. 

Na zamieszkanych wysepkach spotkasz głównie miejscową ludność wysp zwanych Kuna. Dzięki fascynującej kulturze są wspaniałym przykładem tego, jak tubylcza ludność może rozkwitać i zachować dawne zwyczaje utrzymując tym samym niezależność od władz kraju Panama. Z pewnością lokalesi zadbają o ciepłą i miła atmosferę, przepyszne owoce może i chłodne piwo. Co ciekawe możesz zamieszkać na każdej z tych wysp, nawet tych niezamieszkałych. Jeśłi planujesz więc podróż na bezludną wyspę koniecznie zabierz ze sobą namiot, zapasy jedzenia i wody pitej.

 

Tak naprawdę każda wyspa na którą się udasz może być Twoim spotem, ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia i chęci. Nie możesz tutaj liczyć na prywatnych beachboy’ów którzy będą Ci startować i lądować latawiec, ale genialna uroda tego miejsca szybko Ci to zrekompensuje. Możesz wynająć tutaj katamaran lub lokalną łódź i zorganizować ze znajomymi genialne down windy. Wszystko co tylko zechcesz!

Spot image
Spot image

Panama dostaje najlepsze wiatry od grudnia do kwietnia, a to także pora sucha, więc deszczowe dni zdarzają się dość rzadko. Ze względu na wiatry które tutaj wieją ( 15-26 węzłów) najlepiej zabrać ze sobą latawce  od 9 do 12 metrów, ale czasami zdażają się też dni zdecydowanie bardziej wietrzne więc warto zabrać ze sobą również 7 metrów lub 14 metrów na spokojne poranki - dla osoby ok 70-75kg. Temperatury są  wysokie przez cały rok niezależnie od pory. Najcieplejsze pory roku to luty, marzec i kwiecień z najwyższymi temperaturami 34 ° C, jednak będąc na spocie możesz liczyć na morską bryzę, która sprawi że temperatura odczuwalna będzie zdecydowanie niższa. Pianka się tutaj tobie z pewnością nie przyda.

Video

Język komunikacyjny

hiszpański

Obowiązująca religia

katolicy 65 % protestanci 25 %

Strefa czasowa

UTC - 5 AKTUALNY CZAS

Balboa 1 USD= 1 PAB AKTUALNY KURS

Oficjalną walutą Panamy jest balboa, w praktyce jednak używaną wszędzie walutą jest dolar amerykański (1 balboa = 1 dolar), co znacząco ułatwia podróżowanie po tym kraju. Dobrze zaopatrzyć się zwłaszcza w dolary o niższych nominałach (max. 20$), jako że w wielu miejscach mogą mieć problem z wydaniem reszty, zwłaszcza zdala od Panama City. W większych sklepach/supermarketach, popularnych barach/restauracjach możemy też płacić kartą.

prąd: 120V / 60 Hz koniecznie zapakuj adapter!

Panama cenowo zbliżona jest do Polski: podobne są ceny hosteli/hoteli, komunikacji międzymiastowej czy produktów w supermarketach. Nieco tańsza jest komunikacja miejska, taksówki, kawa (jeden z głównych produktów eksportowych i jedna z najlepszych pamiątek z Panamy) czy produkowany tu rum. Poza ośrodkami miejskimi ceny są zdecydowanie niższe.

●  Kawa w knajpce – 2-3 dolary

●  Piwo w knajpie (330 ml) – ok 2 dolarów

●  Duży ananas – 1,7 dolara

●  Melon – 1 dolar

●  Woda 2 litry – 2 dolary

●  Jogurt 150 ml – 1,5 dolara

●  Yuka frita – 1 dolar

●  Mleko 1 litr – ok 1,7 dolara

●  Coca-cola 0,5 l – ok 0, 70 dolara

wiza BRAK/ 0 PLN
Nie. Dla obywateli RP nie istnieje obowiązek wizowy przy przejeździe tranzytem i pobycie nieprzekraczającym 90 dni. Paszport winien być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu.

obowiązek szczepień - BRAK Nie ma obowiązku szczepień.

Panama to bardzo bezpieczny region świata, jednak przebywając w ośrodkach miejskich dobrze jest zwrócić uwagę na możliwe kradzieże kieszonkowe zwłaszcza w gorszych dzielnicach.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Spray przeciw owadom

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

Podobne lokalizacje

SIDI FREDJ

SIDI FREDJ

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

ILHA DE CABO / LUANDA

ILHA DE CABO / LUANDA

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

DAHAB

DAHAB

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG