Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Średnia fala
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
>25 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
Styczeń, Marzec, Grudzień , Czerwiec-Wrzesień
Tłok na wodzie
Umiarkowany

Warto wiedzieć

AKTUALNE PŁYWY: AKTUALNA PROGNOZA

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

80 - 90%

FEB

80 - 90%

MAR

80 - 90%

APR

80 - 90%

MAY

30 - 40%

JUN

20 - 30%

JUL

10 - 20%

AUG

10 - 20%

SEP

10 - 20%

OCT

10 - 20%

NOV

20 - 30%

DEC

40 - 50%

Miejsce

Spot image

Punta Chame to zdecydowanie miejsce do którego warto się wybrać. Półwysep o którym mowa jest długości 5km i jest fantastycznym miejscem do uprawiania kitesurfingu. Spotka Cię tutaj olbrzymia piaszczysta plaża z dominującym kierunkiem wiatru sideshore, na której nigdy nie jest zbyt tłoczno. Tutaj warto się szkolić oraz szlifować swoje umiejętności na poziomie zaawansowanym jak i początkującym. Warto zauważyć, że w ciągu dnia występuje dość znaczny ruch pływowy, który dla początkujących może być uciążliwy, natomiast gdy zaczyna się odpływ woda zaczyna się płaszczyć i wtedy bawią się na wodzie wszyscy miłośnicy freestyle. Jest to spot w którym zwykle wieje między 16knt-30knt więc warto spakować się raczej pod kątem mniejszych rozmiarów latawców.

Chociaż plaża nigdy nie jest zatłoczona (biorąc pod uwagę jej rozmiar), poranki są zdecydowanie spokojniejsze, tak więc bez problemu znajdziesz odpowiednią ilość miejsca dla siebie. Popołudniowa sesja zazwyczaj oferuje najlepsze falowe kickery i najsilniejszy wiatr, który bardzo się Wam spodoba zwłaszcza przy planie na ulepszanie swoich tricków lub uczeniu się nowych, w których potrzebujesz więcej czasu w powietrzu. Ogólnie rzecz biorąc, niesamowite miejsce z różnorodnymi warunkami i ciepłą wodą. Baza noclegowa jest tu dość dobrze rozwinięta, większość hoteli jest w przystępnej cenie, każdy z nich posiada też miejsce do przechowywanie swojego kitesprzętu.

 

Jeśli jesteś doświadczonym kitesurferem, polecamy wybrać się na Isla Taborcillo, niewielka prywatna wyspa położona na Pacyfiku około 5 km od Punta Chame, należącą kiedyś do aktora Johna Wayne'a. Jest to świetna przygoda kitesurfingowa, która zajmuje około 10-20 minut w zależności od kierunku wiatru. Możesz opłynąć wyspę lub wylądować latawiec i ja zwiedzić. 

 

Jeśli to dla Ciebie za mało, możesz również skorzystać z kilka lagun które wypełniają się z zależności od pływów. Wszystkie są w zasięgu zaledwie kilku minut od głównej plaży Puna Chame. Tutaj często idzie spotkać najlepszych zawodników z całego świata.

Spot image
Spot image

Panama dostaje najlepsze wiatry od grudnia do kwietnia, a to także pora sucha, więc deszczowe dni zdarzają się dość rzadko. Ze względu na wiatry które tutaj wieją ( 15-26 węzłów) najlepiej zabrać ze sobą latawce  od 9 do 12 metrów, ale czasami zdażają się też dni zdecydowanie bardziej wietrzne więc warto zabrać ze sobą również 7 metrów lub 14 metrów na spokojne poranki - dla osoby ok 70-75kg. Temperatury są  wysokie przez cały rok niezależnie od pory. Najcieplejsze pory roku to luty, marzec i kwiecień z najwyższymi temperaturami 34 ° C, jednak będąc na spocie możesz liczyć na morską bryzę, która sprawi że temperatura odczuwalna będzie zdecydowanie niższa. Pianka się tutaj tobie z pewnością nie przyda.

Video

Język komunikacyjny

hiszpański

Obowiązująca religia

katolicy 65 % protestanci 25 %

Strefa czasowa

UTC - 5 AKTUALNY CZAS

Balboa 1 USD= 1 PAB AKTUALNY KURS

Oficjalną walutą Panamy jest balboa, w praktyce jednak używaną wszędzie walutą jest dolar amerykański (1 balboa = 1 dolar), co znacząco ułatwia podróżowanie po tym kraju. Dobrze zaopatrzyć się zwłaszcza w dolary o niższych nominałach (max. 20$), jako że w wielu miejscach mogą mieć problem z wydaniem reszty, zwłaszcza zdala od Panama City. W większych sklepach/supermarketach, popularnych barach/restauracjach możemy też płacić kartą.

prąd: 120V / 60 Hz koniecznie zapakuj adapter!

Panama cenowo zbliżona jest do Polski: podobne są ceny hosteli/hoteli, komunikacji międzymiastowej czy produktów w supermarketach. Nieco tańsza jest komunikacja miejska, taksówki, kawa (jeden z głównych produktów eksportowych i jedna z najlepszych pamiątek z Panamy) czy produkowany tu rum. Poza ośrodkami miejskimi ceny są zdecydowanie niższe.

●  Kawa w knajpce – 2-3 dolary

●  Piwo w knajpie (330 ml) – ok 2 dolarów

●  Duży ananas – 1,7 dolara

●  Melon – 1 dolar

●  Woda 2 litry – 2 dolary

●  Jogurt 150 ml – 1,5 dolara

●  Yuka frita – 1 dolar

●  Mleko 1 litr – ok 1,7 dolara

●  Coca-cola 0,5 l – ok 0, 70 dolara

wiza BRAK/ 0 PLN
Nie. Dla obywateli RP nie istnieje obowiązek wizowy przy przejeździe tranzytem i pobycie nieprzekraczającym 90 dni. Paszport winien być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu.

obowiązek szczepień - BRAK Nie ma obowiązku szczepień.

Panama to bardzo bezpieczny region świata, jednak przebywając w ośrodkach

miejskich dobrze jest zwrócić uwagę na możliwe kradzieże kieszonkowe zwłaszcza w gorszych dzielnicach.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

Podobne lokalizacje

SIDI FREDJ

SIDI FREDJ

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

ILHA DE CABO / LUANDA

ILHA DE CABO / LUANDA

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

DAHAB

DAHAB

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG