Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Duża fala, Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-21 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / On shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
12-19
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
cały rok
Tłok na wodzie
Brak

Warto wiedzieć

INFORMACJE O PŁYWACH: AKTUALNE PŁYWY

INFORMACJE O FALI: AKTUALNA PROGNOZA

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

0 - 10%

FEB

10 - 20%

MAR

10 - 20%

APR

0 - 10%

MAY

10 - 20%

JUN

20 - 30%

JUL

20 - 30%

AUG

20 - 30%

SEP

20 - 30%

OCT

10 - 20%

NOV

0 - 10%

DEC

0 - 10%

Miejsce

Spot image

O Cap Lopez tak naprawdę niewiele wiadomo. Jest to przylądek znajdujący się na terenie państwa Gabon i najbardziej na zachód wysuniętego punktu tego kraju. Na półwyspie znajdziecie w zasadzie jedno duże miasto Port-Gentil i jest ono drugim co do wielkości miastem Gabonu. Ma ono w swojej ofercie bardzo podstawową bazę noclegową, ale z pewnością znajdziecie miejsce w którym będzie można się zatrzymać na kilka dni. Dzięki znajdującym się tutaj międzynarodowemu portowi lotniczemu, nie będziecie mieli większych problemów z dotarciem na miejsce ( pomijając ceny biletów, które są tu stosunkowo wysokie przy przelotach z Europy).

Miasto to stanowi największy ośrodek przemysłu w kraju i posiada największy port morski w kraju. Jeżeli natomiast chodzi o kitesurfing to na próżno szukać tutaj szkół kitesurfingowych lub firm organizujących downwindy z profesjonalną obsługą. Tutejsze okolice mimo idealnych predyspozycji w ukształtowaniu terenu nie posiadają niestety żadnych baz kitesurfingowych. Jeśli przylecisz tutaj z własnym sprzętem, to warto udać się na północny wschód od miast a ( Petit Village) , do pobliskiej delty rzeki która będzie Cię rozpieszczać płaską płytką wodą. Natomiast jeśli chcesz złapać falę, dobrym pomysłem jest dostać się na drugą stronę półwyspu i szukać fal właśnie tam. Nie należą one do największych, ale zdarzają się dni z falą do 2 m. Najlepsze fale można złapać tutaj w okresie europejskiej zimy, natomiast najlepszy wiatr w czasie europejskiego lata. 

Spot image
Spot image

Bardzo ważne byś przed podróżą dopakował do swojego bagażu pompkę do latawca, bo ciężko będzie tutaj znaleźć kogokolwiek kto mógłby Ci pożyczyć własną ;)

Video

Język komunikacyjny

francuski

Obowiązująca religia

90 % islam, 10% chrześcijaństwo

Strefa czasowa

UTC +1AKTUALNY CZAS

1 PLN ~ 150 XAF. AKTUALNY KURS

Walutę można wymieniać we wszystkich lokalach usługowo-handlowych, pamiętaj że Arabowie niechętnie przyjmują stare i zniszczone dolary. Większość sklepów w tym miejscu przyjmuje płatność w dwóch walutach : funt egipski EGP + dolar amerykański USD.

prąd: 220 V
Większość baz noclegowych oraz hoteli posiada gniazdka brytyjskie dwa podłużne, poziome równoległe otwory u góry i jeden podłużny pionowy na dole pośrodku- warto zakupić adapter.

W Gabonie raczej próżno szukać wyszukanych restauracji z kategoryzacją Michelin. Kuchnia Gabonu to przede wszystkim ryż i makaron z dodatkiem kilku sosów i mięs - kupując, wielkość porcji określa się kwotą, jaką chcemy za daną rzecz zapłacić (np. mięso za 200 plus frytki za 100). Znakomitym urozmaiceniem są doskonałe ryby a jeśli ktoś lubi, może również skusić się na dziczyznę. Wzdłuż głównych dróg myśliwi zawieszają na patykach upolowane węże, małpy i inne dzikie zwierzęta, które później można znaleźć w lokalnych restauracjach. Wśród piw Gabonu prym wiedzie całkiem smaczny Regab (4.5%). Trzy konkurencyjne marki to znane też z innych krajów “33” (trente trois, 5%), Castel (5.2%) i Beaufort (4.6%). Standardowa butelka piwa ma pojemność 0.65 l

CENY ( podane w XAF) :
-woda 0.5 l - od 300 do 500,
-woda 1.5 l - 1 000, piwo - od 500 do 2 000 (drożej w lepszych lokalach), -cola - od 600 do 1 000,
-bagietka - 125,
-kanapka z pół bagietki - od 200 do 500,
-porcja frytek lub makaronu - 200,
-dodatek mięsny - od 200 do 500 (w zależności od wielkości porcji), -spaghetti - 1 500,
-udko kurczaka z ryżem - 1 000,
-ryba z rusztu - od 1 000 do 3 000 (w zależności od gatunku i wielkości porcji)

wiza: ok. 80 euro

 

Przy wjeździe do Gabonu obywateli polskich obowiązują wizy pobytowe i tranzytowe. Można je uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych Gabonu za granicą, np. w Paryżu lub Berlinie lub na stronie internetowej www.dgdi.ga, za pośrednictwem aplikacji ETA (Electronic Travel Autorisation of Gabon). Elektroniczne zezwolenie na wjazd (e-visa) dotyczy wyłącznie osób podróżujących drogą powietrzną, które przekroczą granicę na międzynarodowym lotnisku im. Leona Mba, w Libreville. E-visa nie może być wydana na czas dłuższy aniżeli 6 miesięcy.

Obowiązkowe jest szczepienie na żółtą febrę, które może zostać skontrolowane już na lotnisku zaraz po wylądowaniu na miejscu. Dobrze jest zabrać tabletki uzdatniające wodę (np. na bazie jodyny)- w przypadku wyjazdu w głąb kraju. W Gabonie występuje najgroźniejsza odmiana malarii, tzw. malaria mózgowa, dlatego poleca się prewencję antymalaryczną.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Spray przeciw owadom

Buty neoprenowe

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

SIDI FREDJ

SIDI FREDJ

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

ILHA DE CABO / LUANDA

ILHA DE CABO / LUANDA

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

DAHAB

DAHAB

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG