Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Średnia fala, Duża fala
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore, Side shore / off shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Średni
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
Styczeń, Luty, Grudzień , Czerwiec-Wrzesień
Tłok na wodzie
Brak

Warto wiedzieć

TABELA PŁYWÓW: AKTUALNE PŁYWY

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

60 - 70%

FEB

60 - 70%

MAR

40 - 50%

APR

30 - 40%

MAY

30 - 40%

JUN

40 - 50%

JUL

40 - 50%

AUG

40 - 50%

SEP

60 - 70%

OCT

60 - 70%

NOV

60 - 70%

DEC

70 - 80%

Miejsce

Spot image

Ponta Do Ouro jest najbardziej wysuniętym na południe miastem w Mozambiku i znajduje się w odległości od 30 do 40 minut jazdy autem od granicy z RPA. Półwysep na którym znajduje się Ponta Do Ouro, to miejscowość wypoczynkowa znana jest ze swoich dziewiczych piaszczystych plaż, doskonałego nurkowania, łowienia ryb i oczywiście kitesurfingu. Dzięki doskonałej pogodzie przez cały rok, Ponta Do Ouro jest ulubionym celem wakacyjnym wielu mieszkańców RPA.

Ponta Do Ouro lub jak większość odwiedzających nazywa to miejsce ‘Point of Gold’ ma długie, białe plaże i posiada światowej klasy prawostronną fale, która jest oceniana jako jedna z największych fal na wybrzeżu (gdy wieje wiatr SE). Zalesiona linia drzew często blokuje wiatr przy samej plaży, ale wyrównuje się w kierunku rafy. Miejsce to oferuje światowej klasy spot do uprawiania kitesurfingu, z gładką, płaską wodą po wewnętrznej stronie półwyspu i idealną falą na zewnątrz. Fale wahają się między 1-3 m wysokości, i długości około 150-500 m. Przeważający kierunek wiatru to NE (sideon shore), który w czasie letnich miesięcy i oferuje idealne warunki do freestyle po stronie zatoki.

Spot image
Spot image

Jeśli podczas Twojego pobytu będziesz chciał spędzić jeden dzień bez kitesurfingu, a z atrakcjami dodatkowymi tego regionu to powinieneś zainteresować się nurkowaniem. Ponta do Ouro słynie z nurkowania. W okolicy znajdują się malownicze rafy z kolorowymi i niepowtarzalnymi koralowcami, a morskie zwierzęta zapewniają niekończącą się rozrywkę. Spotkasz tutaj manta, humbaki, a nawet rekiny wielorybie, co z pewnością zapewni Ci moc wrażeń i wspaniałe możliwości fotografowania.

Video

Język komunikacyjny

urzędowy: portugaliski , dodatkowo używany: suahili

Obowiązująca religia

islam 85%

Strefa czasowa

UTC +2 AKTUALNY CZAS

Metrical 1 PLN ~ 15 MZM

AKTUALNY KURS

 

Walutą obowiązującą w Mozambiku są meticale. 1 metical (Mt) = 100 centavos. Akceptowane są również euro, dolary amerykańskie oraz randy południowoafrykańskie. Karty kredytowe są akceptowane przez duże hotele, restauracje i banki na terenie całego kraju, niestety w pozostałych przypadkach możliwa jest płatność tylko i wyłącznie gotówką. Jeśli w swojej podróży chcemy rzadko odwiedzać duże miasta, dobrze jest się zabezpieczyć gotówką, ponieważ bankomaty nie są ogólnodostępne poza aglomeracjami miejskimi.

p r ą d : 2 2 3 V / 5 0 h z


Napięcie w sieci wynosi 230 V. Gniazdka elektryczne są przystosowane do wtyczek z trzema bolcami prostokątnymi lub okrągłymi, dobrze dopakować adapter ;)

Ceny produktów miejscowi mieszkańcy często podwyższają ceny dla przyjezdnych turystów nawet kilkukrotnie. Dlatego też zaopatrując się w produkty spożywcze warto jest udać się na targowisko lub bazar, gdzie ceny są znacznie niższe. Przykładowe ceny:
Woda 1,5 litra – ok. 2 USD

Cola 2 litry – ok. 2,5 USD
Piwo w barze – ok. 2 USD
Obiad w restauracji – ok. 20 USD Wino butelka – ok. 6 USD

wiza ok. 100$

Obywatele Polski wizy Mozambiku mogą kupić na granicach lub w przedstawicielstwach dyplomatycznych tego kraju w Europie lub Afryce. Ponieważ z nieznanych mi powodów od tej reguły zdarzają się odstępstwa, jeśli jest taka możliwość, o wizę Mozambiku lepiej postarać się zawczasu. W krajach sąsiednich wyrobienie wizy trwa zazwyczaj jeden dzień. Najbliżej Polski ambasadę Mozambiku znajdziemy w Berlinie. W Afryce Mozambik posiada przedstawicielstwa dyplomatyczne we wszystkich sąsiadujących państwach. Pełną listę ambasad można znaleźć na stronie MSZ. Istnieje również możliwość zakupienia wizy przy wjeździe drogą lądową. W zależności od kraju z jakiego przybywamy ceny oscylują między 20-50$.

obowiązek szczepień: brak

Od turystów przybywających do Mozambiku nie wymaga się okazania karty szczepień. Jednakże zalecane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze wykonane na co najmniej 10 dni przed wyjazdem.

Opieka medyczna w Mozambiku jest na poziomie podstawowym. Mogą z niej korzystać wszyscy, jednakże trzeba będzie za nią dodatkowo zapłacić. Znacznie lepszy poziom usług medycznych jest w prywatnych klinikach, niż w państwowych szpitalach, ale tam również jest znacznie drożej. W przypadku konieczności przeprowadzenia skomplikowanego zabiegu chirurgicznego warto jest wrócić do kraju, aby go wykonać w europie, niż decydować się na niego w Mozambiku.

Mozambik mimo że stanowi jednolity kraj, to dzielony jest na część północną i południową. Ta południowa uchodzi za bardziej cywilizowaną, bogatszą i bezpieczną. Z kolei biedniejsza północ jest mniej popularna turystycznie oraz różne są poglądy co do bezpieczeństwa w tamtych rejonach i ich stabilności politycznej (partyzanci RENAMO). Zwykło się też przyjmować, że część północna to tereny na północ od miasta Beira – a przynajmniej tak określają to wypożyczalnie samochodów, które różnicują koszty ubezpieczeń w zależności od części Mozambiku którą chcemy zwiedzić. Tak więc czy w Mozambiku jest bezpiecznie? Wygląda na to że zależy gdzie. Należy zapominać o zasadach zdrowego rozsądku. Występuje to wysoki wskaźnik przestępst pospolitych, tak więc kradzieże zdarzają się dosyć często. Szczególnie trzeba uważać na popularnych plażach, na których rzeczy pozostawione bez nadzoru rzeczy lubią szybko zmieniać właściciela.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Spray przeciw owadom

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

DECA PLAGE

ALGIERIA

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Średni

GAMOA FETTEH

GAMOA FETTEH

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Średni

ESSAOUIRA

ESSAOUIRA

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Średni

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG