Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Grudzień
Tłok na wodzie
Brak

Warto wiedzieć

ZAFALOWANIE PO STRONIE MORSKIEJ: AKTUALNA PROGNOZA

PŁYWY: AKTUALNE PŁYWY

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

60 - 70%

FEB

60 - 70%

MAR

60 - 70%

APR

60 - 70%

MAY

70 - 80%

JUN

70 - 80%

JUL

70 - 80%

AUG

60 - 70%

SEP

50 - 60%

OCT

50 - 60%

NOV

50 - 60%

DEC

60 - 70%

Miejsce

Spot image

Miasteczko Nawazibu (Nouadhibou) koło którego znajduje się wspomniany spot przy L'Auberge des Dauphins, leży na długim na ponad pięćdziesiąt kilometrów cyplu. Półwysep jest podzielony po połowie wzdłuż – od strony Atlantyku jest to Sahara Zachodnia, Mauretania jest od strony zatoki Baie du Lévrier. Prawie wszystkie sklepiki, knajpki, kantory otwarte są tylko rano i przed wieczorem. W Nouâdhibou główna ulica- Boulevard Médian, jest zarazem osią miasta. Przy niej mieszczą się banki, bazar i główne budynki. W obrębie miasta wszystkie interesujące miejsca znajdziesz w zasięgu krótkiego spaceru. Między godziną dwunastą i szesnastą po spowitym letargiem centrum miasta, hula tylko wiatr. W tym czasie cokolwiek się dzieje wyłącznie na bazarze lub na spocie-bo wieje tu niemal codziennie.

Zatoczka, która stanowi podstawowy akwen do uprawiania kitesurfingu w tej okolicy jest długości ok 2km. Nie zaznasz na niej tłoku w wodzie, ani zgiełku na plaży, a płaska woda z pewnością zachęci Cię do pompowania latawca. L'Auberge des Dauphins znajdujący tuż przy jej brzgu to miejsce w którym warto zatrzymać się na kilka nocy. Jest to ośrodek w którym znajdziesz wszystko co niezbędne by miło spędzić czas. Obiekt zlokalizowany jest on zaledwie 200m od granicy z Saharą Zachodnią, posiada ofertę zakwaterowania oraz wyżywienia, bieżącą wodę i kadrę instruktorską. Ogromne wrażenie robi poczucie wolności podczas halsowania, otacza Cię niemal z każdej strony bezkresna pustynia, a przed Tobą tylko wydmy i góry piaskowe. Warto spakować ze sobą dobre kremy z filtrem i solidne lycry do pływania, tutaj w czasie sezonu naprawdę bywa upalnie ( nawet do 35-40 C w sierpniu i wrześniu ), a słońce będzie mocno parzyć każdy kawałek niepokremowanej skóry.

Spot image
Spot image

Ciekawostka NAJDŁUŻSZY POCIĄG ŚWIATA : Miasteczko Nouâdhibou posiada niezwykłą linię kolejową biegnącą przez pustynię. Jest to najdłuższy pociąg na świecie- bo o długości do dwóch i pół kilometra. Mówi się że to dwieście wagonów, najsilniejszego i najbardziej zakurzonego pociągu świata... Składów kursuje na trasie kilka, ale tylko dwa z nich mają na końcu wagon „pasażerski”). Pociąg odjeżdża z pustynnej „stacji”- znajdującej się dwa kilometry za miastem w kierunku portu, codziennie o 14,50. Opóźnienia są niewielkie, gdyż priorytetem jest niezachwiany cykl dostaw rudy żelaza z miejsca wydobycia do znajdującego się tutaj portu. Przystanek w Nouâdhibou to właściwie niewielka, otoczona pustynią, murowana wiata przy drodze. Pod nią kobiety handlują przekąskami i napojami.. Pociąg jedzie dosyć szybko, wzniecając przy tym tumany pyłu- podobne do tych powodowanych burzą piaskową.

Video

Język komunikacyjny

arabski , Język francuski

Obowiązująca religia

islam 98%

Strefa czasowa

UTC +0 AKTUALNY CZAS

mauretańska ouguiya 1 PLN ~ 96 MRO

AKTUALNY KURS

Obowiązującą walutą w kraju jest mauretańska ouguiya (MRO). Walutę najlepiej wymienić u cinkciarzy przy granicy, oferują najlepszy kurs. Poza tym walutę można niekiedy wymienić w bankach, kantorach lub punktach, które po prostu w ramach swojej działalności dodatkowo wymieniają waluty. Generalna zasada jest taka, że im dalej od granicy, tym kurs gorszy.

O kartach płatniczych i kredytowych lepiej zapomnieć. W tym kraju miejsca w których można płacić kartą w zasadzie nie występują.. W większych miastach (Nawazibu, Nawakszut, Atar) są bankomaty – akceptują tylko karty Visa (karty MasterCard są automatycznie odrzucane, warto więc zaopatrzyć się w awaryjną kartę Visa). Nie zawsze też honorowane karty polskich banków, może zdarzyć się, że trzeba będzie pielgrzymować od bankomatu do bankomatu, licząc na szczęście.

p r ą d : 2 2 0 V / 5 0 h z


Gniazdka elektryczne w Mauretanii są takie same, jak w Polsce. Napięcie w sieci wynosi 220V 50Hz.

Specyfikę kulinarną miejscowej kuchni da się opisać jednym słowem - kozy. Poza stolicą i nielicznymi lokalami prowadzonymi przez południowców, Maurowie zdają się spożywać wyłącznie kozy, w sosie własnym i bez przypraw, nawet bez soli. Są więc kozy z rusztu, gotowane, kozie trzewia na patyczkach, kozi makaron, ryż i spaghetti. Wszystko smakuje identycznie.

Alternatywą dla marnej kuchni Maurów są wyszynki prowadzone przez Senegalczyków lub innych ludzi z południa. Tutaj można znaleźć godziwie przyprawione posiłki, w tym typowe dla Zachodniej Afryki omlety na śniadanie oraz półmiski pełne ryżu z sosem.

Ceny.
-Woda 1.5 l - od 140 MRO
-mały sok z mango - 100-150 MRO;
-sok litrowy (karton) - 400 MRO;
-coca-cola - 60 MRO
-bagietka - 20-40 MRO
-paczka ciastek - od 60 MRO
-omlet z kawą na śniadanie - 250 MRO
-talerz ryżu lub makaronu z sosem - 200 MRO -talerz ryżu lub makaronu z mięsem - 300 MRO

wiza 55 USD

Wizę do Mauretani Polacy dostają zazwyczaj na lotnisku po uiszczeniu opłaty 55 USD. Trzeba wiedzieć jednak, że przepisy wjazdowe i celne ulegają nagłym zmianom bez powiadamiania innych krajów. Przed podróżą należy zaktualizować szczegółowe informacje wizowe i celne bezpośrednio w przedstawicielstwie tego kraju.

W chwili obecnej Polacy chcący wyrobić wizę muszą kontaktować się z Ambasadą Mauretanii w Berlinie (ambarim.berlin@gmx.de). Koszt wyrobienia wizy jest jednak powiększony o kilkaset złotych ze względu na to, że będziemy musieli przesłać kurierem dokumenty do ambasady i opłacić ich odesłanie. Wobec tego, najlepszym rozwiązaniem jest wyrobienie wizy w innym miejscu. Najpopularniejszym i najlepszym rozwiązaniem jest ambasada w Rabacie (Maroko). Aby móc wyrobić tam wizę należy najpierw się zapowiedzieć – skontaktować z ambasadą i dowiedzieć, czy jest taka możliwość. Wymagane dwa zdjęcia paszportowe i ksero paszportu. Wiza wydawana jest na drugi dzień.

BRAK OBOWIĄZKU SZCZEPIEŃ

 

Mimo oficjalnych deklaracji o braku zagrożeń epidemiologicznych w Mauretanii występuje ameboza, a także ogniska cholery i trądu; na południu, przy granicy z Senegalem - również malaria. Mogą występować ogniska wścieklizny, także w miastach. Wskazane jest szczepienie przeciw żółtaczce typu A. Pora deszczowa (początek: lipiec/sierpień) powoduje wzrost zagrożenia chorobami. Należy zwracać szczególną uwagę na higienę oraz pić wyłącznie wodę przegotowaną

Mauretania to obecnie, kraj „raczej” bezpieczny dla rozważnego turysty w pasie nadmorskim. Stanowczo odradza się wyjeżdżania poza główne ośrodki miejskie i najważniejsze szlaki komunikacyjne oraz samotne poruszanie się po kraju.

Aktualnie MSZ uważa że : w związku z niestabilną sytuacją bezpieczeństwa w całym regionie, aktywnością ugrupowań terrorystycznych wyspecjalizowanych w porwaniach cudzoziemców, wojną domową i sytuacją w sąsiednim Mali, Mauretania stała się niebezpiecznym krajem.

A dokładnie chodzi o to, że niestety w ciągu ostatnich lat (2008-2011) na terenie Mauretanii dokonano kilku porwań przez ugrupowania powiązane z Al-Kaidą. Poza porwaniami, kilku turystów zostało w Mauretanii zamordowanych. Stanowczo odradza się obywatelom polskim wszelkie podróże turystyczne do tego kraju, a w przypadku konieczności wyjazdu – zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, ograniczenie pobytu do największych skupisk miejskich i osi komunikacyjnych na wybrzeżu, bieżące śledzenie sytuacji bezpieczeństwa. Przy wjeździe do Mauretanii od strony Zachodniej Sahary (przez miasto Dakhla w kierunku Nouadhibou) po przejechaniu ostatniego przejścia marokańskiego (zamknięte od 12 – 15.00), przed wjazdem do Mauretanii należy jechać „wyjeżdżoną drogą” i nie zbaczać z niej z uwagi na zagrożenie minami!

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Spray przeciw owadom

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

SIDI FREDJ

SIDI FREDJ

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

ILHA DE CABO / LUANDA

ILHA DE CABO / LUANDA

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

DAHAB

DAHAB

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG