Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
dla wszystkich poziomów
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
Czerwiec-Wrzesień
Tłok na wodzie
Brak

Warto wiedzieć

TABELA PŁYWÓW: AKTUALNE PŁYWY

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

20 - 30%

FEB

0 - 10%

MAR

0 - 10%

APR

30 - 40%

MAY

50 - 60%

JUN

60 - 70%

JUL

60 - 70%

AUG

70 - 80%

SEP

70 - 80%

OCT

60 - 70%

NOV

60 - 70%

DEC

40 - 50%

Miejsce

Spot image

Zaledwie 30 minut jazdy autem od Pemba znajdziecie to stosunkowo popularne miejsce do uprawiania sportów wodnych czyli MURREBUE. NIewielka wioska z białymi, szerokimi, piaszczystymi plażami i wszystkim tym co miłośnik jazdy na flacie lubi najbardziej. To co najbardziej zachwyca w tym miejscu to ogromna laguna, która możesz mieć niemalże na wyłączność! Do Twojej dyspozycji jest tu prawie 10 kilometrów plaży z widokiem na płytką lagunę- z dala od rafy. Wraz z różnicą stanu wody ( przypływy i odpływy ) zmienia się również fala. Miejsce to przechodzi z płaskiego przy wysokim stanie , do super-płaskiego i płytkiego tworząc małe wysepki w turkusowej lagunie, podczas gdy głębsze kanały tworzą małe "baseny" oferując niesamowitą odpływową jazdę na super płytkiej wodzie. Połączenie tych czynników tworzy idealny plac zabaw dla kitesurferów na wszystkich poziomach, a w szczególności dla tych którzy chcą ćwiczyć freestyle.

Niezaprzeczalnym jest również fakt, że to idealne miejsce do nauki tego sportu od zera. W razie takiej konieczności możesz podjąć naukę w lokalnej szkole IL PITARATA, by pod okiem doświadczonego instruktora szkolić swoje umiejętności. Również zaawansowani kitesurferzy znajdą odpowiednie warunki do doskonalenia swoich umiejętności, a profesjonaliści mogą cieszyć się codziennymi doskonałymi warunkami do treningu w całkowicie płaskiej wodzie. Podczas przypływu miłośnicy fal mają również coś dla siebie i mogę pływać w falach średniego rozmiaru ( 1 - 2,5m )

Spot image
Spot image

KIEDY JECHAĆ? Są tutaj ( podobnie jak w Keni i Tanzanii )  dwie pory wiatrowe: SEZON NISKI : kierunek wiatru północno-wschodni (Kasi Kasi) wiejący od listopada do marca, odbywają się w porze deszczowej, która jest w tym samym okresie. Średni wiatr w sezonie wynosi około 18 węzłów i waha się od 14 do 22 węzłów, zawsze jest stały, bardzo rzadko porywisty. Niestety w związku z porą deszczową, bardzo możliwe są w tym czasie opady deszczu. SEZON WYSOKI : kierunek wiatru południowo-wschodni (Cusi) wiejący od kwietnia/maja aż do września. Jest to czas w którym najlepiej jest wybrać się do Mozambiku. Pora sucha + duże szanse na idealny wiatr, bo wieje tu niemalże codziennie. Średnia moc wiatru wynosi około 20 węzłów,ale rozpiętość jego mocny waha się od 15 do 25 węzłów,

Video

Język komunikacyjny

urzędowy: portugaliski , dodatkowo używany: suahili

Obowiązująca religia

islam 85%

Strefa czasowa

UTC +2AKTUALNY CZAS

Metrical 1 PLN ~ 15 MZM

AKTUALNY KURS

Walutą obowiązującą w Mozambiku są meticale. 1 metical (Mt) = 100 centavos. Akceptowane są również euro, dolary amerykańskie oraz randy południowoafrykańskie. Karty kredytowe są akceptowane przez duże hotele, restauracje i banki na terenie całego kraju, niestety w pozostałych przypadkach możliwa jest płatność tylko i wyłącznie gotówką. Jeśli w swojej podróży chcemy rzadko odwiedzać duże miasta, dobrze jest się zabezpieczyć gotówką, ponieważ bankomaty nie są ogólnodostępne poza aglomeracjami miejskimi.

p r ą d : 2 2 3 V / 5 0 h z


Napięcie w sieci wynosi 230 V. Gniazdka elektryczne są przystosowane do wtyczek z trzema bolcami prostokątnymi lub okrągłymi, dobrze dopakować adapter ;)

Ceny produktów miejscowi mieszkańcy często podwyższają ceny dla przyjezdnych turystów nawet kilkukrotnie. Dlatego też zaopatrując się w produkty spożywcze warto jest udać się na targowisko lub bazar, gdzie ceny są znacznie niższe. Przykładowe ceny:
Woda 1,5 litra – ok. 2 USD

Cola 2 litry – ok. 2,5 USD
Piwo w barze – ok. 2 USD
Obiad w restauracji – ok. 20 USD Wino butelka – ok. 6 USD

wiza ok. 100$

Obywatele Polski wizy Mozambiku mogą kupić na granicach lub w przedstawicielstwach dyplomatycznych tego kraju w Europie lub Afryce. Ponieważ z nieznanych mi powodów od tej reguły zdarzają się odstępstwa, jeśli jest taka możliwość, o wizę Mozambiku lepiej postarać się zawczasu. W krajach sąsiednich wyrobienie wizy trwa zazwyczaj jeden dzień. Najbliżej Polski ambasadę Mozambiku znajdziemy w Berlinie. W Afryce Mozambik posiada przedstawicielstwa dyplomatyczne we wszystkich sąsiadujących państwach. Pełną listę ambasad można znaleźć na stronie MSZ. Istnieje również możliwość zakupienia wizy przy wjeździe drogą lądową. W zależności od kraju z jakiego przybywamy ceny oscylują między 20-50$.

obowiązek szczepień: brak

Od turystów przybywających do Mozambiku nie wymaga się okazania karty szczepień. Jednakże zalecane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze wykonane na co najmniej 10 dni przed wyjazdem.

Opieka medyczna w Mozambiku jest na poziomie podstawowym. Mogą z niej korzystać wszyscy, jednakże trzeba będzie za nią dodatkowo zapłacić. Znacznie lepszy poziom usług medycznych jest w prywatnych klinikach, niż w państwowych szpitalach, ale tam również jest znacznie drożej. W przypadku konieczności przeprowadzenia skomplikowanego zabiegu chirurgicznego warto jest wrócić do kraju, aby go wykonać w europie, niż decydować się na niego w Mozambiku.

Mozambik mimo że stanowi jednolity kraj, to dzielony jest na część północną i południową. Ta południowa uchodzi za bardziej cywilizowaną, bogatszą i bezpieczną. Z kolei biedniejsza północ jest mniej popularna turystycznie oraz różne są poglądy co do bezpieczeństwa w tamtych rejonach i ich stabilności politycznej (partyzanci RENAMO). Zwykło się też przyjmować, że część północna to tereny na północ od miasta Beira – a przynajmniej tak określają to wypożyczalnie samochodów, które różnicują koszty ubezpieczeń w zależności od części Mozambiku którą chcemy zwiedzić. Tak więc czy w Mozambiku jest bezpiecznie? Wygląda na to że zależy gdzie. Należy zapominać o zasadach zdrowego rozsądku. Występuje to wysoki wskaźnik przestępst pospolitych, tak więc kradzieże zdarzają się dosyć często. Szczególnie trzeba uważać na popularnych plażach, na których rzeczy pozostawione bez nadzoru rzeczy lubią szybko zmieniać właściciela.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Spray przeciw owadom

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

SIDI FREDJ

SIDI FREDJ

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

ILHA DE CABO / LUANDA

ILHA DE CABO / LUANDA

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

DAHAB

DAHAB

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG