Jeneponto/Sulawesi
INDONEZJA
Płaska woda / brak fal
60-80%
Początkujący
Informacje
Statystyki wiatru
JAN
40 - 50%
FEB
20 - 30%
MAR
20 - 30%
APR
20 - 30%
MAY
40 - 50%
JUN
60 - 70%
JUL
80 - 90%
AUG
80 - 90%
SEP
80 - 90%
OCT
80 - 90%
NOV
80 - 90%
DEC
30 - 40%
Miejsce

Kitesurfing w Indonezji to błogosławieństwo dla poszukujących przygody, wiatru, autentyczności i niezatłoczonych miejsc do kitesurfingu. Sulawesi zawsze było znane w Indonezji ze swojego równego mocnego wiatru, zwłaszcza w południowej części. Jeneponto urzekło nas swoimi walorami wizualnymi, ale też świetnymi statystykami wiatrowymi. Sezon wiatrowy trwa tu blisko pół roku w roku, a akwen jest ogromny, płytki i co najważniejsze niezatłoczony-nawet w najbardziej wietrzne dni!
Jeneponto spodoba się każdemu kitesurferowi, który ceni sobie spokój i ciszę oraz niezatłoczone spoty. Piaszczysta laguna rozciąga się na ponad 2 km i w zależności od pływu bywa cała bardzo płytka. Plaża jest rozległa i szeroka, oferując dużo miejsca do bezpiecznego startu i lądowania swojego latawca. Spot ten oferuje dogodne warunki do pływania zarówno podczas przypływów, jak i odpływów oferując sporą przestrzeń do pływania. Co ważne Jeneponto to też idealne miejsce na każdym poziomie, od początkujących po doświadczonych kitesurferów, którzy chcą przekraczać swoje granice, wykonując duże i triki unhooked. Podczas odpływu plaża rozszerza się nawet do 300 m.


Jeneponto korzysta ze swojej strategicznej lokalizacji z kompresją gór i efektem przechyłu, które przyspieszają pasaty. Na tym terenie występuje również bardzo długa pora sucha, gwarantująca stałe wiatry, zakłócane jedynie przez zmiany księżyca. Wiatr wieje tu w kierunku side-shore w zasadzie od kwietnia do października, w szczycie sezonu na poziomie 25-35 węzłów. Zwykle wiatr zaczyna się od rana do zmierzchu, dzięki czemu noce są przyjemne i mało wietrzne. Najczęściej używany rozmiar latawca to 8 m dla jeźdźców 80-85 kg. Dowodem na świetne statystki wiatrowe jest fakt, że niedaleko powstała największa farma wiatrowa regionie Azji i Pacyfiku, pomagając zwiększyć zieloną energię w kraju.
Video
Język komunikacyjny
indonezyjski
Obowiązująca religia
muzułmanie – 81 proc.
rupia indonezyjska 1 PLN ~ 4 IDR. AKTUALNY KURS
W Indonezji nie ma problemu z dostępem do bankomatów w większych miejscowościach, ale kwota możliwa do wyjęcia jest zwykle ograniczona do 1,5mln rupii (500zł.). Trzeba więc wyjmować kilka razy. Bankomaty są klimatyzowane, więc stanie w nich kilka minut przynosi więcej wytchnienia niż problemów. Na wyspach Gili bankomatów nie ma. Właściciele kantorów zaczepiają często turystów z informacją, ze w bankomatach skończyła się kasa (słyszeliśmy to w Kuta-Lombok i Bangsal). Oczywiście to bujda na resorach. Przez cały pobyt nie korzystaliśmy z kantorów, raz zapłaciliśmy kartą w Carrefourze.
prąd: 220-230 V, 50 Hz
Napięcie w gniazdkach elektrycznych w Indonezji wynosi 220/230 V. Spotykane są różne rodzaje gniazdek sieciowych, dlatego dobrze jest zabrać ze sobą przejściówkę, aby zapewnić sobie więcej możliwości korzystania z urządzeń elektronicznych.
Zakupy w Indonezji warto robić na bazarach i targowiskach. Całkiem przystępne ceny są także w dużych centrach handlowych i marketach. Wszelkie pamiątki najlepiej kupować na bazarach, można tam dostać unikalne rękodzieło, tkaniny, meble po bardzo okazyjnych cenach. Po drobne pamiątki warto zajrzeć do marketów takich jak np. Krishna. Popularnym towarem w Indonezji są maski i sarongi. Podczas robienia zakupów należy się targować.
- woda mineralna 1,5 l - 3000 IDR;
- coca-cola puszka 0,3 l - ok. 5000 IDR;
- sok ze świeżych owoców - ok. 5000 IDR;
- piwo - ok. 9000 IDR;
- lokalna whisky 1 l - ok. 20 000 IDR;
- importowana wódka (np. Smirnoff) 0,7 l - ok. 450 000 IDR; obiad - od 10 000 IDR.
- piwo - 50-125 I NR
Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich podróżujących do Indonezji. Okres bezwizowego przebywania na terytorium Indonezji dla turystów wynosi do 30 dni i nie podlega przedłużeniu ani zmianie. Lista przejść granicznych, przez które można wjechać i wyjechać z Indonezji w ramach ruchu bezwizowego znajduje się na: TUTAJ
Należy pamiętać, że przylot lub wylot przez lotnisko, które nie figuruje w podanym wykazie, wiąże się z obowiązkiem wystąpienia o wizę.
Przy wjeździe do Indonezji nie ma żadnego obowiązku okazywania świadectwa szczepień, nikt ich nie sprawdza (wyjątkiem jest szczepienie na żółtą febrę, o ile wjeżdżamy do Indii z kraju, gdzie występuje ta choroba).
Indonezja jest tak obszernym i zróżnicowanym krajem, że ciężko mówić o bezpieczeństwie w niej jako o całości. Generalnie uważa się, że jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Należy jednak zachować szczególną ostrożność. Do głównych niebezpieczeństw zalicza się akty drobnej przestępczości, jak kradzieże i rozboje. W niektórych obszarach turyści są bardziej narażeni na niebezpieczeństwo, w innych mniej. Po zamach terrorystycznych na Bali w 2002 i 2005 r., a także po ostatnich w Dżakarcie, władze zwiększyły środki bezpieczeństwa, aby turyści mogli czuć się bezpiecznie. Jednak wciąż istnieje zagrożenie terroryzmem, z uwagi na działające na terenie Azji Południowo- Wschodniej fundamentalistyczne ugrupowania islamskie.
Aktualna prognoza
Co warto zabrać
Pieniądze w walucie USD
Ochrona głowy przed słońcem
Spray przeciw owadom
Lycre z filtrem UV
Okulary z filtrem UV
adapter
wodoodporny krem z filtrem SPF 50
Podobne lokalizacje
Jaki latawiec wybrać?
Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.