Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
19-26 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek, <17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
Październik, Czerwiec-Wrzesień
Tłok na wodzie
Brak

Warto wiedzieć

TABELA PŁYWÓW: AKTUALNE PŁYWY

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

60 - 70%

FEB

60 - 70%

MAR

70 - 80%

APR

70 - 80%

MAY

70 - 80%

JUN

80 - 90%

JUL

70 - 80%

AUG

70 - 80%

SEP

70 - 80%

OCT

50 - 60%

NOV

50 - 60%

DEC

50 - 60%

Miejsce

Spot image

Libia oferuje 1770 kilometrów linii brzegowej Morza Śródziemnego, prawie 365 dni słonecznych i bardzo dobre warunki wiatrowe. Kitesurfing powoli staje się tutaj coraz bardziej popularny, a zainteresowanie wokół niego rośnie z roku na rok.. Po zakończeniu długiej ery dyktatury Kaddafiego, kraj szuka nowych sposobów na przyciągnięcie turystów. W związku z tym Tripoli pojawiło się na naszych mapach jako nowy cel kitesurfingu w regionie północnej Afryki.

Farwah jest jedynym półwyspem w Libii i jednym z najważniejszych miejsc w Dżamahiriji. Jeśli cenisz sobie prywatność i kochasz świeże powietrze, Farwah może być świetną okazją do podziwiania egzotycznej atmosfery dziewiczego śródziemnomorskiego raju, zanim planowana budowa ośrodka turystycznego zmieni wyspę na zawsze. Farwah to niezamieszkany, niewielki półwysep, położony około trzech kilometrów od wybrzeża Abu-kemmash. Farwah to długi i wąski pas piaszczystych wzgórz i wydm, porośnięty około 4000 palmami, z widokiem na morze po obu stronach. W najszerszym miejscu Farwah ma tylko 1,1 km szerokości, aw niektórych miejscach ma tylko kilkaset metrów szerokości. Do półwyspu można dotrzeć pieszo z lądu w okresie letnim (patrz następne zdjęcie); ale w zimie woda zalewa most lądowy, a półwysep staje się wyspą całkowicie otoczoną wodą.

Spot image
Spot image

Jest on najbardziej interesującym kitesurfingowo miejscem w Libii. W związku z bardzo płaską i płytką wodą wokół półwyspu Farwah zyskuje coraz większą popularność. Mimo swojego oddalenia od dużych miast wpisuje się on bezapelacyjnie na listę najlepszych spotów w tym kraju. Korzystając z usług najlepszej szkoły kitesurfingu WIND FRIENDS z Trypolis, możesz się tu dostać w sposób komfortowy samochodami 4x4 i przeżyć niesamowitą przygodę. Zazwyczaj wieje tutaj nieco mocniej niż w Trypolis, więc dobrze byś spakował nieco mniejsze latawce. Jeżeli jesteś kobietą to pamiętaj : W Libii należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych dotyczących ubioru (nie toleruje się krótkich strojów kobiecych oraz męskich szortów w miejscach publicznych) Należ wystrzegać się wyzywającego, prowokującego zachowania. Mimo wysokich temperatur w sezonie letnim, dobrze aby kobiety zakrywały swoje ciało nawet uprawiając kitesurfing. Legginsy i lycra to bardzo dobre rozwiązanie.

Video

Język komunikacyjny

arabski

Obowiązująca religia

Islam - 96,1%, Chrześcijaństwo - 3,2%

Strefa czasowa

UTC +2 AKTUALNY CZAS

dinara libijskiego : 1 PLN ~ 3,5 LYD. AKTUALNY KURS

Walutą obowiązującą na terenie Libijskiej Republiki Ludowej jest dinar libijski (LYD), dzielący się na 1000 dirhamów. Ze względu na utrudnienia związane z nieakceptowaniem kart kredytowych, głównym środkiem płatniczym dla cudzoziemców w Libii jest gotówka. Oprócz pieniędzy w większych nominałach, nie można zapomnieć o drobnych, które z pewnością się przydadzą przy robieniu podstawowych zakupów. W Libii natrafić można na poważny problem, jeżeli chcemy wybrać pieniądze z bankomatu bądź karty kredytowej, ponieważ są one bardzo rzadko akceptowane. Dlatego też najlepiej mieć przy sobie gotówkę. Pieniądze można wymieniać w bankach lub specjalizujących się tym punktach wymiany walut (można je znaleźć np. w dużych hotelach lub na bazarach.

prąd: 220 V / 50 hz
(Koniecznie zapakuj ze sobą adapter lub wypożycz w recepcji hotelu).

Ceny żywności w Libii są nieco niższe niż te obowiązujące w naszym kraju. Warto również nadmienić, iż Libia to kraj bezalkoholowy. Posiadanie lub spożywanie alkoholu jest nielegalne, natomiast można zakupić trunki na czarnym rynku lub w bardzo dobrych hotelach. Dobrą wiadomością dla wszystkich odwiedzających ten kraj są ceny paliwa. Średnio oscylują w okolicy 30-40 groszy za litr.

  • -Herbata – ok. 2,50 PLN
  • -Kawa espresso – ok. 2,00 PLN
  • -Chleb – ok. 1,50 PLN
  • -Przekąska na ulicy – ok. 4 PLN
  • -Pizza – ok. 10 PLN P
  • -Papierosy – ok. 10 PLN
  • -Benzyna – ok. 0,35 PLN
  • -Piwo – ok. 25 PLN

Istnieje obowiązek wizowy. O uzyskanie wizy można się ubiegać w Ambasadzie Libii w Warszawie. Wizy można uzyskać na podstawie aplikacji wizowej i dokumentu potwierdzającego cel wyjazdu (np. zaproszenie z libijskiej firmy). Po przybyciu do Libii trzeba się zameldować w ciągu pierwszych siedmiu dni pobytu. Jeśli jednak zatrzymujemy się w hotelu, wówczas obowiązek dopełnienia formalności bierze na siebie obsługa. Kto nie ma meldunku, ten może zostać zawrócony na granicy, albo obłożony karą finansową. „Do wyjazdu z Libii niezbędne jest uzyskanie wizy wyjazdowej” – dodaje resort.

Uwaga! Posiadanie w paszporcie wizy izraelskiej lub jakichkolwiek pieczęci tego kraju uniemożliwia otrzymanie wizy libijskiej. Na chwilę obecną nie jest wymagana arabizacja paszportu. Nie ma możliwości uzyskania wiz turystycznych na przejściach granicznych. Do wyjazdu z Libii niezbędne jest uzyskanie wizy wyjazdowej.

obowiązek szczepień: brak

Na obszarze Libijskiej Republiki Ludowej nie występuje zagrożenie malarią. Podróżnicy mogą być narażeni na biegunkę. Na szczęście można się jej ustrzec dbając o higienę, pijąc tylko butelkowaną wodę i dokładnie zwracając uwagę na to co i gdzie jemy.

MSZ radzi, by zrezygnować z wyjazdów do Libii. Po upadku reżimu Kadafiego nadal jest tam bardzo niebezpiecznie, a nowe władze nie są w stanie zapanować nad plemiennymi klanami i uzbrojonymi bandami, grasującymi po całym kraju.

Ci turyści, którzy mimo to zdecydują się wyjechać do Libii muszą pamiętać, że dominuje tam islam sunnicki, stąd należy odpowiednio się ubierać (nie odsłaniać zbyt wiele ciała). Ponadto trzeba mieć na uwadze, że homoseksualizm jest nielegalny. Miejscowa ludność niechętna jest fotografowaniu.

Turysta podróżujący po Libii musi być bardzo ostrożny, gdyż w kraju tym istnieje duże zagrożenie pospolitą przestępczością (np. napady rabunkowe, włamania do samochodów, kradzieże). Aby zapobiec niebezpieczeństwu zaleca się unikanie samotnych nocnych spacerów (szczególnie po nieoświetlonych i niestrzeżonych plażach) czy wyjazdów pojedynczych osób w odosobnione miejsca. Niebezpieczeństwem dla podróżników może być przegrzanie organizmu, spowodowane noszeniem niewłaściwego stroju, przebywaniem przez bardzo długi czas na otwartej przestrzeni (narażając się na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych) i spożyciem zbyt małej ilości płynów. Sporym zagrożeniem są libijscy kierowcy, którzy jeżdżą bardzo brawurowo, nie zważając na obowiązujące przepisy drogowe.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

Podobne lokalizacje

SIDI FREDJ

SIDI FREDJ

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

ILHA DE CABO / LUANDA

ILHA DE CABO / LUANDA

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

DAHAB

DAHAB

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG