Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Mała fala
Średnia wiatrowa
15-21 KNOTS
Kierunek wiatru
Off shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Średni
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
listopad-kwiecień
Tłok na wodzie
Umiarkowany

Warto wiedzieć

AKTUALNE PŁYWY: AKTUALNE PŁYWY

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

90 - 100%

FEB

90 - 100%

MAR

90 - 100%

APR

90 - 100%

MAY

80 - 90%

JUN

40 - 50%

JUL

40 - 50%

AUG

50 - 60%

SEP

50 - 60%

OCT

70 - 80%

NOV

70 - 80%

DEC

90 - 100%

Miejsce

Spot image

Jeżeli w okresie zimy poszukujesz trochę słońca to Wyspach Zielonego Przylądka są idealny pomysłem na Twoje wakacje. Wyspy te zlokalizowane są zaledwie 5 h lotu z centralnej części Europy i coraz prężniej rozwijają się pod kątem turystyki. O ile niedaleko położona wyspa Sal posiada duży ośrodek miejski, w którym roi się od wielkich hoteli, tak tutaj na Boa Vista z pewnością zaznasz spokoju. To miejsce nie jest jeszcze odkryte przez turystykę masową, więc jeżeli poszukujesz cichego miejsca na końcu świata, to powinieneś się wybrać się właśnie tu! Boa Vista to okrągła mała wyspa w pasie wiatrów północno-wschodnich wiejących bezustannie od grudnia do kwietnia. Boa Vista ma zaledwie 8000 mieszkańców, głównie mieszkających w mieście Sal Rei po zachodniej stronie wyspy. Większość hoteli znajduje się również w tym mieście, co oznacza, że plaże i kitespoty rozwinęły się właśnie w tym miejscu.

Większość kitesurferów kojarzy ten region ( zwłaszcza wyspę Sal ) jako mekkę kitesurfingu na fali. Ludzie z całego świata ruszają właśnie w tą okolicę w poszukiwaniu idealnej fali. Pod kątem kitesurfingu całkiem dobrym miejscem jest również mniej znana wyspa BOA VISTA. W tym miejscu najbardziej rozwinęło się zachodnie wybrzeże. W odległości zaledwie kilometra od lotniska znajdziesz tutaj kilka możliwości noclegowych oraz szerokie piękne plaże na których przygotujesz swój sprzęt i zaliczysz udaną sesję. Spoty działające na zachodnim wybrzeżu obsługują głównie offshore i sporadycznie side offshore. Wzdłuż całej plaży czy to Varadinha czy Chaves znajduje się płaska woda ( tylko blisko plaży ) i dobre czyste fale w niektórych punktach, co sprawia, że j est to naprawdę świetne miejsce zarówno dla miłośników fal, jak i freestylerów. Niestety w związku z tym, że wiatr jest tutaj odpychający od brzegu, zdarza się że jest również mocno szkwalisty.

Spot image
Spot image

Oczywiście lokalne szkółki są w pełni przygotowane do obsługi osób słabo pływających przy kierunku offshore- każdy jest wyposażony w łódź rescue Natomiast spot ten z pewnością będzie osoby początkujące bardzo mocno stresował, nie jest to spot godny polecałbym tego jako spot pierwszego wyboru na szkolenie kitesurfingowe, ale z drugiej strony, jeśli się tutaj nauczysz, możesz kitować w dowolnym miejscu na Świecie i nic już Ci nie będzie straszne ;). Jest tu kilka szkółek do wyboru po tej samej stronie wyspy, część z nich znajduje się w centrum inne zdala od miasta i innych hoteli. Warunki są takie same na całej długości tego wybrzeża.

Video

Język komunikacyjny

portugalski (urzędowy), kreolski (narodowy)

Obowiązująca religia

katolicyzm 78%

Strefa czasowa

UTC -1 AKTUALNY CZAS

escudo kabowerdyńskie 1 PLN ~ 25 CVC

AKTUALNY KURS

Obowiązującą walutą na Wyspach Zielonego Przylądka jest escudo kabowerdyńskie – CVE. Przyjeżdżając z zagranicy najlepiej wziąć ze sobą Euro. Kurs waluty jest stały i wynosi 1 euro ~ 100 cve. Poza międzynarodowymi lotniskami w zasadzie nie ma kantorów i tak naprawdę wymiany dokonać można tylko w bankach, za prowizją. Dobra informacja jest taka że na Sal (i w niektórych miejscach na Boa Vista) można płacić w euro. Ważne! W zasadzie nigdzie poza największymi hotelami i luksusowymi sklepami nie można płacić kartą.

prąd: Napięcie: 220V, Częstotliwość: 50Hz


na Wyspach Zielonego Przylądka są dokładnie takie same gniazdka jak u nas w Polsce, nie ma potrzeby zabierania ze sobą adaptera.

Ceny na Cabo nie należą do najniższych, zakupy w sklepie spożywczym sprawiają, że zaczynamy doceniać przystępność cen w naszym kraju. Wysokie ceny żywności związane są z faktem, iż każdy produkt znajdujący się na wyspie musi być do niej dowieziony drogą morską ( co bezpośrednio wpływa na wysokość cen). Przykładowe ceny produktów:

  • Owoc mango – 25-40 CVE
  • Piwo Suberbock – 120 CVE
  • Woda 1,5 l – 80-100 CVE
  • Woda 5 l – 180 CVE
  • Coca-cola 0.5 l – 65 CVE
  • Wino 1 l – od 250 CVE
  • Gaz – 122 CVE
  • Paliwo- 170 CVE
  • Chleb – 10/15 CVE
  • Kawa krajowa 250 g – 240 CVE

wiza 25 euro ( na lotnisku )

Wszystkie osoby nie posiadające obywatelstwa Cabo Verde objęte są obowiązkiem wizowym. O wizy można ubiegać się w zagranicznych placówkach dyplomatycznych Cabo Verde, na przykład w Berlinie. Bez problemów można nabyć wizę on arrival na wszystkich międzynarodowych lotniskach, to jest na wyspach: Santiago, Sal, Boa Vista i Sao Vicente. Wizę można dostać też w portach. Kosztuje 25 euro, można nabyć bez żadnych problemów na lotniskach i jest ważna na miesiąc. Wskazówka praktyczna: dobrze mieć odliczoną gotówkę, bo terminale kart płatniczych nie zawsze działają i zdarzają się problemy.

obowiązek szczepień: brak

Nie ma obowiązkowych szczepień, jednak od turystów podróżujących przez Senegal (lub inny kraj afrykański) wymagany będzie wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Szpitale na wyspie, ośrodki zdrowia i apteki są dość dobrze wyposażone. W stosunku do krajów sąsiednich (Afryka Zachodnia) standardy higieniczne są na dużo wyższym poziomie.

Mieszkańcy wysp Zielonego Przylądka są niezwykle sympatyczni i uprzejmi. Cechuje ich niesamowita uczciwość, z którą obecnie tak rzadko można się spotkać na co dzień. Nocny spacer po ubogich dzielnicach miasta z reguły nie niesie z sobą żadnego niebezpieczeństwa, ale oczywiście lepiej jednak zachować ostrożność.

Stale zwiększający się, lecz wciąż niewielki ruch turystyczny w Cabo Verde powoduje, iż biali ludzie nadal uważani są tu za sensację. Wieczorami trudno jest przemknąć niezauważonym. Często się zdarza bycie zaczepianym przez żebraków lub kobiety proszące o pieniądze na leczenie i utrzymanie swoich dzieci

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Spray przeciw owadom

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

pieniądze w walucie EUR

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

SIDI FREDJ

SIDI FREDJ

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

ILHA DE CABO / LUANDA

ILHA DE CABO / LUANDA

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

DAHAB

DAHAB

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG