13 kwietnia 2022

Panama - państwo dwóch oceanów. Największe marzenia kitesurfera.

POWRÓT DO LISTY

Jeśli myślisz o Panamie, to pierwsze co przychodzi Ci na myśl to kanał obsługujący prężnie żeglugę światową. Jednak dzisiaj chcielibyśmy porozmawiać o magii uprawiania kitesurfingu w Panamie. Kitesurfing w Panamie to niebywała gratka dla wszystkich poszukujących mocnych wrażeń. To tutaj na terytorium tego kraju spotykają się dwa oceny: Ocean Spokojny oraz Ocean Atlantydzki. Obydwa te akweny mają do zaoferowania wyśmienite warunki wiatrowe oraz szereg spotów kitesurifngowych, do których dotrą zaledwie najwytrwalsi podróżnicy.

 

PANAMA KITESURFING - NITRO CITY, Punta Chane - wybrzeże południowe / Ocean Pacyficzny

 

 

Punta Chame / Nitro City / najlepsze spoty kitesurfingowe Panama

 

 

Panama to kraj pełen kontrastów. W jej stolicy bardzo łatwo dostrzec dynamiczny rozwój gospodarczy tego regionu, drapacze chmur, najlepsze hotele znanych światowych sieciówek, najlepsze pięciogwiazdkowe restauracje i drogie samochody. Dzięki Kanałowi Panamskiemu region te zaczął się szybko bogacić, doprowadzając do dynamicznego rozwoju całego miasta oraz jego okolic. Aż trudno sobie wyobrazić, w jakim nowowczesnym mieście wylądujesz odwiedzając ten odległy zakątek świata. Na pozór mocno rozwinięte miasto jest tylko i wyłącznie przykrywką dla tropikalnych, egzotycznych zakątków, jakie skrywa ten barwny kraj. Oddalając się zaledwie 100 km od stolicy, na południowy zachód odkryjesz wyjątkowe Nitro City, które zachwyci Cię swoimi spotami i bliskością natury. To tutaj na półwyspie Punta Chame, który liczy zaledwie 10 km znajdziesz najlepsze warunki do uprawiania kitesurfingu na południowym wybrzeżu. Bogactwo spotów kitesurfingowych i ich dostępność sprawiają, że codziennie możesz pływać na innej lagunie lub wybrać się na spływ do pobliskiej wyspy Johna Wayna lub na wydmy Sand Banks, na których odkryjesz magie pływania po idealnie płytkiej wodzie. Dzięki ukształtowaniu linii brzegowej tego półwyspu każdy znajdzie coś dla siebie: fale, flat dla freestyle czy płytką wodę dla jeszcze się uczących. Sam spot to duża laguna pojawiająca się podczas odpływu, ale również podczas przypływu warunki do kitesurfingu są naprawdę dobre. Każdy, kto kiedykolwiek uprawiał kitesurfing w Dakhli, poczuje się tu bardzo komfortowo. Zaledwie dziesięć minut jazdy samochodem, po drugiej stronie półwyspu, jest spot wave dla surferów więc możesz zabrać ze sobą deskę kierunkową lub rozpocząć naukę surfingu. Statystyki wiatrowe dla Nitro City są bardzo atrakcyjne, zwłaszcza dla podróżujących z Europy, którzy chcą wygrzać się w czasie europejskiej zimy.

 

 

Najlepszy kitesurfing Punta Chame / Panama

 

 

PANAMA KITESURFING - NITRO CITY, Punta Chane - sezon wiatrowy

 

Najlepszy sezon wiatrowy dla tego obszaru zaczyna się w drugiej połowie grudnia i trwa do końca kwietnia. Statystycznie wiatry po stronie południowej są umiarkowanie mocne (15-26 węzłów), w związku z czym najlepiej zabrać ze sobą zestaw latawców do kitesurfingu: 9m oraz 12m dla kitesurfera ważącego ok. 75 kg. Zwykle wiatr zaczyna się w południe i wzmaga się aż do wieczora. Więc jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem lub po prostu masz jetlag, ponieważ jesteś w innej strefie czasowej to to miejsce jest idealne dla Ciebie. Bardzo dużym atutem tego miejsca jest również jego infrastruktura: niska i kameralna zabudowa wzdłuż linii brzegowej jest pełna małych hotelów, w których z pewnością znajdziesz upragniony spokój i przestrzeń do relaksu. Jeśli dotrałeś już do Punta Chame, warto byś wiedział, że to miejsce ma kilka dodatkowych atrakcji dla odwiedzających poza kitesurfingiem. Jeśli lubisz aktywny wypoczynek możesz wybrać się na skatepark, tor pit-bike, park linowy lub wake do pobliskiego parku wakeboardowego. Koniecznie poczytaj więcej o tym spocie >>TUTAJ<<PANAMA KITESURFING - SAN BLAS - wybrzeże północne / Ocean Atlantydzki

 

Najlepszy kitesurfing w Panamie / San Blas / Ocean Atlantydzki


Panama jako kraj dwóch Oceanów (poza kultowym Punta Chame) skrwa na swojej mapie niebywały diament na liście spotów kitesurfingowych. San Blas, czyli jeden z najbardziej zapierających dech w piersi miejsc na świecie, jakie mieliśmy okazję odwiedzić z latawcem kitesurfingowym. Sam Blas to archipelag 356 wysp i wysepek znajdujących się w północnej części kraju. Sam dojazd do tego miejsca wywołuje już wiele emocji, bo żeby tu dotrzeć najeży przeprawić się przez dżunglę samochodami 4x4. Podróż jest dość długa, ale obecność w prawdziwej dzikiej dżungli za oknem rekompensują wszystkie niedogodności. Maleńkie wyspy rozsiane po Morzu Karaibskim w większości są niezamieszkałe. Na tych nieco większych możesz spotkać natomiast rdzennych indian i zamieszkać w ich małych pensjonatach, którym zdecydowanie bliżej swoim standardem do szałasu, niż do luksusowego hotelu.

 

 

 

 

Tutaj życie płynie spokojnie, nikt się nie spieszy, a rytm dnia nadaje wschód i zachód słońca. Dzieci codziennie pływają łódkami do szkoły znajdującej się na największej wyspie. Palmy, bambusowe chatki, hamaki i powiewające na wietrze pranie. Zero internetu, ciepła woda 2 godziny dziennie, prąd z agregatorów i to nie zawsze dostępny. To nie bajka ani chwyt marketingowy biura podróży- takie miejsca naprawdę jeszcze istnieją. W zależności od Twoich preferencji możesz dotrzeć tutaj łódką z namiotem, zapasem żywności, wody pitnej i zamieszkać na wskazanej przez siebie "palcem" wyspie lub zamieszkać w lokalnym hostelu na miarę najlepszych filmów podróżniczych. Wysp jest naprawdę wiele i tylko od Ciebie zależy, na której zamieszkasz. Warunki wiatrowe na tym wybrzeżu zbliżone są do tych, jakie towarzyszą stronie pacyficznej: najwięcej wiatru między grudniem, a kwietniem. Jeśli chcesz poczytać o tych spotach kitesurfingowych więcej koniecznie zajrzyj >>TUTAJ<<

 

 

 

 

Panama to bez wątpienia nieodkryty raj na mapie kitesurfingowej. Zaskakuje nas dobrymi warunkami wiatrowymi, korzystnymi statystykami, ale przede wszystkim urzeka swoim zróżnicowaniem i mnogością spotów kitesurfingowych jak na tak mały kraj. Fantastyczna kuchnia oraz nowoczesność stolicy tego kraju, czyli Panama City urzeka swoim pędem oraz kolonialnym charakterem, by za chwilę po opuszczeniu metropolii można było cieszyć się obcowaniem z dżunglą, żywiołami i kitesurfingiem w najlepszej odmianie. Jeśli chciałbyś wybrać się tutaj na wakacje, to koniecznie napisz do nas >>TUTAJ<< a przygotujemy dla Was taką właśnie wyprawę- szytą na miarę w dogodnym dla Was terminie.