10 lutego 2021

Punta Chame jako jeden z najlepszych spotów kitesurfingowych w Ameryce Środkowej

POWRÓT DO LISTY

Panama jako kraj stabilnych wiatrów i pięknych spotów kitesufingowych. Ten niewielki kraj w Ameryce Środkowej znany jest przede wszystkim z Kanału Panamskiego, który jako jedyny łączy w jedyny sposób drogę morską z Atlantyku na Ocean Spokojny. Po każdej ze stron pojawiają się również bardzo atrakcyjne spoty takie jak: Punta Chame (po stronie Oceanu Spokojnego) i San Blast (po stronie Morza Karaibskiego).

SPOT KITESURFINGOWY PANAMA- PUNTA CHAME

 

Jeśli już dotarłeś do Panama City, warto byś swoją podróż rozpoczął do wyprawy do Nitro City, a dokładnie do malej wioski rybackiej Punta Chame w samym sercu półwyspu o długości 25 km na Pacyfiku, który znajduje się nieco ponad godzinę drogi od Panama City. Punta Chame to bardzo młode miejsce na mapie kitesurfingu, ale wymarzone dla każdego kiteboardera, który chce spędzić spokojne wakacje z latawcem. Równe wiatry, szeroka plaża z płaską laguną i umiarkowanie mocne wiatry sprawiają, że jest to obowiązkowa pozycja w Ameryce Łacińskiej i dobry pretekst do ucieczki przed zimą w Europie. Punta Chame ma bardzo dobrą średnią wiatrową w czasie sezony, zwykle wieje tu 15-25 węzłów stałego wiatru, codziennie od końca listopada do początku maja. Idealne miesiące na ucieczkę przed zimną pogodą w Europie i cieszenie się przygodą z latawcem! Co niezwykle istotne wybierając się tutaj na sesję kitesurfingową możesz zapomnieć o zabraniu ze sobą ciepłej pianki neoprenowej, ponieważ temperatura wody przekracza zwykle 27ºC. Wiatr jest silniejszy od rana i wieczorem, z niewielkim spadkiem około południa, co daje trochę czasu na dobry lunch i sjestę przed popołudniową sesją.

 

 

 Spot kitesurfingowy który się tutaj znajduje jest tak naprawdę dużą zatoką zamkniętą przez półwysep Punta Chame i pasmo górskie po drugiej stronie zatoki. W związku z wiejącymi tutaj pasatami z północy zazwyczaj masz do dyspozycji bezpieczny wiatr typu side-shore. W wodzie nie ma kamieni ani innych zagrożeń, dzięki czemu jest bezpieczny dla początkujących, jak i zaawansowanych. Pacyfik ma silne fale, więc plaża ma około 200 m szerokości podczas odpływu i prawie znika podczas przypływu. Warunki wodne to zazwyczaj niewielkie fale lub flat, w zależności od kombinacji pływów i wiatru. W 2014 spot zasłynął po raz pierwszy na arenie międzynarodowej, kiedy to PKRA odbyło jeden z przystanków mistrzostw świata w kitesurfingu właśnie w Punta Chame. Jednak dopiero niedawno turyści z Europy i Ameryki Północnej odkryli klejnot kitesurfingu w Ameryce Środkowej i zaczęli chętniej tu przyjeżdżać. Warto zaznaczyć, że Nitro City ma do zaoferowania kilka ciekawych spotów w okolicy:

 

 

Wyspa Johna Wayne'a KITESURFING


Na środku zatoki, w niewielkiej odległości od spotu kitesurfingowego Puna Chame znajduje się wyspa John Wayne (Isla Taborcillo). Na bezludnej wyspie znajdował się niegdyś hotel w stylu zachodnim, który został opuszczony dziesięć lat temu, a od pewnego czasu został przejęty przez prywatnego właściciela. Jest to idealny pomysł na wyprawę kitesurfingową dla zaawansowanych. Możesz zrobić to na własną rękę lub z pomocą lokalnych szkół kitesurfingu, dzięki czemu będziesz miał do dyspozycji lódź asekuracyjną, wyżywienie całodniowe i kilka dobrze schłodzonych drinków. Jest to miłe doświadczenie, które swoją konwencją przypomina kitesafari. Dopłynięcie tutaj zajmuje 20-30 minut, przez co z pewnością nie zabraknie Ci sił na pływaniu wkoło wyspy.
 

 

 

 


Laguna z idelanie płaską wodą - KITESURFING PANAMA


Laguna dla fanów kitesurfingu freestyle z płaską wodą znajduje się w Punta Chame na zawietrznym końcu wioski. Znajdziesz w niej idealny flat, doskonały do freestylingu lub średniozaawansowanych zawodników. Nie jest to jednak najłatwiejszy spot pod kątem szkoleń kitesurfingowych "od zera" ze względu na sile pływy występujące w tym miejscu. Jeśli poszukujesz idealnego miejsca z perfekcyjnie płaską wodą dobrze byś odwiedził lagunę w momencie odpływu. Masz tu również do wyboru dość szeroką ofertę noclegową, więc jeśli chciałbyś zamieszkać przy samej lagunie nie będzie z tym najmniejszego problemu- jest w czym wybierać.

 

 

 


Sand banks - PANAMA KITESURFING


Jedna z najciekawszych propozycji spotów kitesurfingowych dla zaawansowanych i samodzielnych kitesurferów w Punta Chame jest wycieczka na łachy piasku, które tworzą się na środku zatoki. Tuż przed pełnią księżyca, w czasie super niskich pływów ma miejsce tutaj niesamowite zjawisko naturalne, dzięki któremu możesz odkryć piaskowe wyspy na środku zatoki. Wokół tych "piaskownic" woda jest bardzo płaska, więc czyni to idealnym placem zabaw dla spragnionych równego wiatru i idealnie płaskiej wody. To tylko około 10 minut od brzegu, więc nawet słabo przygotowanych kondycyjnie taka wyprawa nie zmęczy, a z pewnością bardzo ucieszy. 
 

 

 

 

 

 


Mangrove Downwinder - PANAMA KITESURFING


Wyprawa do lasu namorzynowego to kolejna z atrakcji tego miejsca. Znajdujący się w odległości zaledwie 30-60min drogi pod wiatr od najwiekszej laguny. Jeśli chcesz je z bliska, pamiętaj jednak, że lasy namorzynowe są pod ochroną, więc pływaj w odpowiedniej odległości od nich i ciesz się widokiem.

 

 

 

 

 


Jak dotrzeć do Panamy na KITESURFING?


To bardzo łatwe: międzynarodowy port lotniczy Tocumen w Panamie (PTY) nazywany również „Hub of the Americas”, co jednoznacznie świadczy o jego dobrym skomunikowaniu z całym światem. Wszystkie większe miasta i stolice w Europie oferują bezpośrednie loty za 500–600 EUR w dwie strony. Jeśli tu dolecisz możesz wynająć niedrogo auto i dojechać do Nitro City lub poprosić lokalne szkoły kitesurfingu lub hotel do którego się wybierasz o transfer z i na lotnisko.
 

 

A co jeśli nie wieje?
Tutaj na pewno nie będziesz się nudził. Jeśli jesteś fanem surfingu możesz udać się do pobliskiego Playa Caracol, to zaledwie 15 minut od Punta Chame. Jeśli lubisz wędrówki piesze najlepiej przespaceruj się do punktu widokowego Cerro Chame, z widokiem na całą zatokę. Możesz również odwiedź kaniony Chame lub odkryć miasteczko Valle de Anton. Jeśli lubisz życie w wielkim mieście, odwiedź Panama City z jego wspaniałymi drapaczami chmur i czarującą starówką z pięknymi kolonialnymi budynkami, kosmopolitycznymi restauracjami i klubami nocnymi. Aby poznać historię, wybierz się również na krótką wycieczkę przez Kanał Panamski.

 

 

Jeśli chcesz poczytać więcej o specyfice tego spotu W Panamie koniecznie zajrzyj TUTAJ