15 grudnia 2021

Czy trudno nauczyć się kitesurfingu?

POGODA

POWRÓT DO LISTY

Kitesurfing to sport wodny, który z roku na rok ściąga na wodę coraz większą liczbę amatorów mocnych wrażeń. Kiteboarding jako sport wodny, który łączy w sobie elementy i cechy wakeboardingu, surfingu, windsurfingu, snowboardu, paralotniarstwa i żeglarstwa. Podstawowym element niezbędnym do uprawiania kitesurfingu jest sterowana ręcznie (podłączona do kitesurfera) czasza latawca, bar, który spełnia funkcję kierownicy, deska do kitesurfingu oraz trapez, dzięki któremu możemy podczepić latawiec do kitesurfera.

 

Czy kitesurfing jest trudnym sportem wodnym?

Dla każdego, kto chce zainteresować się kitesurfingiem pytanie "Czy kitesurfing jest trudny?" będzie pierwszym, jakie sobie zada. Taka informacja będzie bez wątpienia decydować o tym ile czasu, pieniędzy i zaangażowania trzeba będzie poświęcić, aby doświadczyć dreszczyku emocji związanych ze surfowaniem po powierzchni wody z latawcem w ręku. Kitesurfing ma stromą krzywą uczenia, dzięki czemu w stosunkowo krótkim czasie zyskasz znaczące umiejętności. Sport ten będzie wymagać od Ciebie połączenia dwóch umiejętności: sterowania latawcem i jazdy na desce kitesurfingowej, które będziesz wykonywać jednocześnie. W zależności od Twoich zdolności uczenia się nowych rzeczy, koordynacji ruchowej i umiejętności równowagi zapoznanie się z podstawami może zająć od kilku godzin do kilku dni lub nawet tygodni (poczytaj tutaj). Kitesurfing więc nie jest sportem trudnym, jednak takim w który możesz dobrze wykorzystać Twoje naturalne predyspozycje. Jeśli masz predyspozycje do uprawiania sportów nauka kitesurfingu będzie dla Ciebie łatwym wyzwaniem lub w innym wypadku wymagać będzie od Ciebie większego nakładu pracy i może być stosunkowo trudna. Sukcesem dobrego przyswajania swoje wiedzy będzie bez wątpienia dobry instruktor, odpowiednie warunki pogodowe oraz niezawodny sprzęt do uprawiania kitesurfingu.

 

Jaka moc wiatru jest odpowiednia do kitesurfingu?

Zwykle przeciętny kitesurfer potrzebuje wiatru o mocy ok.12 węzłów, by móc rozpocząć naukę. Jest to jednak uwarunkowane wagą osoby uczącej się. Lżejsi kitesurferzy mogą uprawiać kitesurfing przy mniejszej prędkości wiatru, jednak cięższy zawodnik (85kg+) będzie potrzebować mocniejszego wiatru- o prędkości minimum 15 węzłów, aby prawidłowo i swobodnie wystartować. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej koniecznie zajrzyj TUTAJ.

 

 

 

 

Jak znaleźć dobrą szkołę kitesurfingu?

Znalezienie wysokiej jakości instruktora lub szkoły kitesurfingu może być również głównym czynnikiem ułatwiającym naukę kitesurfingu. Przy wyborze szkoły lub instruktora kitesurfingu należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak te wymienione poniżej:

 

-Dobry spot– Znajdź szkołę lub instruktora, który prowadzi zajęcia na bezpiecznym i łatwym spocie, poszukując instruktorów w Polsce najlepiej udać się na Półwysep Helski i tam rozpocząć swoją przygodę z tym sportem. Spot na Półwyspie dysponuje dużą przestrzenią płaskiej i płytkiej wody, która bezpośrednio wpłynie na komfort Twojego uczenia się. Lokalizacja powinna mieć również umiarkowane i stabilne wiatry. Ma to oczywiście związek głównie z położeniem geograficznym, a nie pogodą. Po prostu wiedz, że trudniej będzie się uczyć w trudniejszych warunkach takich jak np. spot z falami.

 

-Plan lekcji wysokiej jakości – Ile jest lekcji? Jakie są główne cele i ukierunkowane umiejętności nabyte podczas każdej lekcji? Czy to jasne, że rozumieją zestawy umiejętności, które musi opanować nowy początkujący? Czy lekcje są we właściwej kolejności, aby zapewnić pomyślną umiejętność kitesurfingu?

 

-Doświadczeni instruktorzy, najlepsi w nauczaniu – Sukcesem Twojej szybkiej i bezpiecznej nauki jest szkoła (instruktorzy) z dużym doświadczeniem w nauczaniu kitesurfingu. Przeczytaj recenzje innych uczniów, aby zweryfikować wiedzę specjalistyczną lub zaczerpnij wiedzy wśród swoich znajomych, którzy uprawiają taki sport.

 

-Jakość sprzętu do kitesurfingu – Jedną z ważnych informacji wpływających na jakoś Twojego uczenia się jest niezawodny i dobry sprzęt do nauki kitesurfingu, czyli latawce, deski i trapezy. Niezawodny sprzęt przekłada się bezpośrednio na bezpieczną naukę.

 

 

 

 

 

Czy można nauczyć się kitesurfingu samodzielnie?

Kitesurfing może być dość ryzykownym sportem wodnym, zwłaszcza gdy nie wiesz co robisz i nie masz podstaw teoretycznych odnośnie budowy całego ekwipunku kitesurfingowego oraz zasad bezpieczeństwa. Mimo, że można samemu nauczyć się niektórych sportów wodnych (takich jak np.SUP) to w przypadku kitesurfingu zdecydowanie polecamy profesjonalne szkolenie kitesurfingowe. Wybranie certyfikowanego instruktora lub certyfikowanej szkoły sprawi, że Twoja nauka będzie przebiegać bezpiecznie dla Ciebie i osób w Twoim otoczeniu. zacznie się od wykładu teoretycznego, a następnie pracy z samym latawcem, by zrozumieć zasadę jego działania. Zdecydowanie odradzamy samodzielnego zaczynania nauki kitesurfingu od zera. W porównaniu do innych sportów wodnych kitesurfing jest stosunkowo łatwy do nauczenia. Dużo w procesie uczesnia się zależy oczywiście od Twoich indywidualnych predyspozycji i sprzyjających warunków wiatrowych, natomiast zachęcamy serdecznie do tego by końiecznie spróbować nowych sportów, a tym bardziej kitesurfingu.