5 lutego 2020

Jaki rodzaj wiatru jest najbezpieczniejszy w kitesurfingu ?

POGODA

POWRÓT DO LISTY

Kitesurfing to bezustanne pozyskiwanie nowej wiedzy. Przed wyjściem na wodę z rzeczy które musi obowiązkowo zrobić to: ocenić warunki wiatru (jego prędkość i kierunek) przed wystartowaniem swojego latawca. By nie zrobić sobie krzywdy, ani osobą dokoła Ciebie krzywdy zawsze staraj się oceniać warunki wiatrowe najdokładniej jak potrafisz, a jeśli jeszcze brakuje Ci wiedzy,skonsultuj to z bardziej doświadczonymi użytkownikami spotu.Jako, że wiatr jest najważniejszą zmienną w kitesurfingu, ponieważ reprezentuje główne źródło mocy dla Twojego latawca, to właśnie on może zaoferować ci niezapomnianą sesję, ale może także narazić Twoje życie na niebezpieczeństwo.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić przed zamoczeniem się w wodzie, jest sprawdzenie swojego sprzętu. Upewnij się, że latawiec, linki oraz system bezpieczeństwa na barze jest w dobrym stanie i jego funkcjonalność nie jest niczym ograniczona. Prawdopodobnie zapoznałeś się z aktualną prognozą wiatrową przed przyjazdem na spot i wiesz czego się spodziewać po przybyciu na spot, ale pamiętaj że prognozy wiatrowe dostarczają nam odpowiednich informacji, ale pamiętaj żeby każdą prognozę oceniać po przyjeździe na plaże i przeanalizować jeszcze raz panujące warunki wiatrowe.

 

 

 

 

 

Jedną z bardzo ważny i fundamentalnych spraw, jest podział wiatru ze względu na jego kierunek względem lini brzegowej. Na obrazku powyżej przedstawiłem Ci cztery podstawowe ustawienia. Są to:

 

SIDE SHORE

Side shore, czyli wiatr wiejący wzdłóż brzegu, to jeden z najbezpieczniejszy kierunków wiatru dla kitesurferów. Pozwala on nam na łatwe odejście od brzegu i powrót na plażę. Zawsze jeden z naszych halsów możemy bezpiecznie zakończyć przy plaży, bez względu na to czy wiatr wieje nam od prawej do lewej, czy od lewej do prawej. Ze względu na jego kierunek jest on najbezpieczniejszym z wiatrów dla osób początkujących i uczących się na poziomie średniozaawansowanym !

 

ON SHORE

Ten kierunek wiatru wydaje się na pozór bardzo sprzyjający kitesurfingowi, ale nie jest to idealny kierunek wiatru dla studentów "od zera", ponieważ w przypadku jakichkolwiek problemów na pograniczu plaży i akwenu, zostaniemy automatycznie wciągnięci przez latawiec na ląd. Taki kierunek wiatru jest skierowany zdecydowanie dla bardziej doświadczonych zawodników lub osób które pływają na b.płytkim akwenie ( wtedy mamy możliwość odejścia od plaży w momencie startu i lądowania latawcy, by jeszcze bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo ). Jeśli jesteś osobą początkującą lub średniozaawansowaną bądz bardzo ostrożny w czasie startu i lądowania swojego latawaca. Zadbaj o to żeby ani Tobie, ani nikomu na plaży nie wydarzyła się żadna krzywda. Jeśli nie czujesz się na siłach by przy takim kierunku startować i lądować sprzęt zrezygnuj z pływania, na rzecz Twojego zdrowia i bezpieczeństwa.

 

SIDE ON SHORE

Podobnie jak ON SHORE, również ten z kierunków wiatru nie należy do najłatwiejszych, ale przy odrobinie odpowiedzialności i uważności zaliczysz świetną sesję kitesurfingową :)

 

OFF SHORE

Tutaj sprawa jest najbardziej skomplikowana, niestety przy takim kierunku każdy twój błąd na wodzie będzie sprawiał, że wiatr będzie odpychał Cię od brzegu. Przy słabym wietrze lub dużych problemach ze spreztem, możesz mieć ogromny z powrotem do plaży !!! Jeśli jesteś osobą początkującą, najlepiej byś zrezygnował z pływania przy takim kierunku, bo bez wątpienia jest on tylko dla doświadczonych, zaawansowanych riderów.

 

SIDE OFFSHORE

Podobnie jak OFF SHORE tak samo side offshore stwarza ogromne trudności osobą początkującym lub mało doświadczonym. W wyniku kitowania przy takim kierunku wiatru, możesz mieć spory problem z powrotem do brzegu gdy tylko coś pójdzie nie tak. Przemyśl to dobrze, czy chwila zabawy jest warta takiego ryzka. Pamiętaj również o tym ( jeśli jesteś osobą początkującą) by mieć asekuracje na wodzie: np. profesjonalne rescue lub chodziaż grupę znajomych zdecydowanie bardziej doświadczonych od Ciebie- tak żebyś mógł liczyć na ich pomoc w przypadku jakichkolwiek problemów. 

 

 

Tak więc jakie są więc idealne warunki wiatrowe do bezpiecznej sesji?

Zdecydowanie idealnym scenariuszem dla Twojego dnia na wodzie byłby słoneczny, bezchmurny dzień, ciepła woda ze stałymi bocznymi wiatrami (tylu side shore)  wiejącymi w przedziale od 15 do 20 węzłów:)

 

 

 

 

 

Pamiętaj jednak, że twój latawiec nie jest zabawką dla małych dzieci i podchodz do tego w sposób rozsądny i przemyślany. Miej na uwadze, że moc kita może stać się śmiertelną bronią. Bądź bezpieczny i przestrzegaj zasad prawa drogi..

 

Kitesurfing to ekscytujący sport wodny i podobnie jak wiele innych aktywności sportowych, wiąże się z niebezpieczeństwami i ryzykiem. Matka Natura może być nieprzewidywalna, a warunki pogodowe czasami zmieniają się w mgnieniu oka. Chmury mogą nam wiele powiedzieć o wszystkim: czy nadszedł czas na sesję, czy może lepiej trzymać się z daleka od wody. Nie spiesz się i obserwuj niebo, bo to właśnie tam zauważysz pierwsze sygnały zwiastujące zmianę pogody :)

 

 

BAW SIĘ DOBRZE I BEZPIECZNIE !