7 października 2021
Jak długo trwa nauka kitesurfingu?
WYPRAWY
POWRÓT DO LISTY
Jak długo trwa nauka kitesurfingu to pytanie, które bardzo często zadają nam wszyscy młodzi adepci tego sportu. Kurs kitesurfingu to szkolenie, a w zasadzie kilkuetapowy cykl szkoleń, który ma na celu nauczenie kursanta w sposób bezpieczny i efektywny sztuki uprawiania kiteboardingu. W zależności od osobistych predyspozycji osoby uczącej się kurs będzie trwał nieco dłużej lub nieco krócej.
Uprawianie kitesurfingu to proces podzielony na kilka etapów. Wszystkie szkolenia prowadzone przez każdego z naszych instruktorów rozpoczynają się od części teoretycznej, na której uczący się poznaje podstawowe zagadnienia związane z budową sprzętu do kitesurfingu, uczy się zasad bezpieczeństwa oraz pierwszeństwa na wodzie, ogólnej wiedzy meteorologicznej oraz tej powiązanej z kierunkami wiejącego wiatru. Taka część teoretyczna trwa około jednej godziny zajęć z instruktorem. Sam proces nauczania kitesurfingu to zwykle cykl codziennych spotkań (w dni wietrzne) na ok. 2-3h. W przypadku takiego tempa nauczania, zwykle kursant potrzebuje ok. 4 dni szkoleń, by zdobyć podstawową wiedzę i nauczyć się startów z deską w lewą i prawą stronę.
Niektórzy ludzie uważają kitesurfing na początkowych etapach za trochę frustrujący, ale bardzo szybko przechodzisz od etapu „całkowicie początkujący” do etapu „zabawy”. Trzeba jednak uczyć się na odpowiednio dobranym i bezpiecznym sprzęcie (odpowiedni rozmiar latawca, deski i trapezu), na odpowiednim bezpiecznym spocie i z wykwalifikowanym instruktorem kiteboardingu.
KROK 1: TEORIA + LATAWIEC TRENINGOWY (około 2 godzin)
Poza wcześniej wspomnianą teorią osoba ucząca się kitesurfingu musi przejść etap nauki z trenarzerem. Latawiec treningowy (bo o nim mowa) to mały latawiec komorowy o powierzchni od 1,5 do 3 metrów, który pozwoli Ci bezpiecznie nauczyć się podstaw sterowania latawcem przed wejściem do wody. To doskonały sposób na poznanie okna wiatrowego i strefy mocy, które musisz zrozumieć podczas nauki kitesurfingu. Latawce treningowe mają zazwyczaj 2 lub 4 linki, ale istnieją modele 3 linii, takie jak Ozone Ignition, który wykorzystuje trzecią linię dla bezpieczeństwa. Jeśli opanujesz podstawowe umiejętności w sterowaniu latawcem treningowym przed wejściem do wody, zaoszczędzisz sobie sporo czasu i pieniędzy.
KROK 2: PIERWSZE WEJŚCIE DO WODY+ BODYDRAGI (około 4 godzin)
Jeśli już zakończyłeś swoją naukę pierwszego etapu, Twój wykwalifikowany instruktor zaprosi Cię na kolejne zajęcia kitesurfingu do wody. To ten moment, kiedy pierwszy raz zakładasz piankę neoprenową, trapez i idziesz z prawdziwym (pompowanym, samodzielnie przygotowanym) latawcem do wody. Tutaj wykonujesz pierwsze kroki w samodzielnym sterowaniu latawcem, uczysz się wskazywać godziny na krawędzi okna wiatrowego, wykonujesz pierwsze ruchy ósemkowe w celu generowania mocy, a docelowo uczysz się bodydragów- czyli pływania za latawcem bez deski na lewym i prawym halsie. W programie przewidziane są również bodydagi upwind-czyli takie dzięki, którym umiesz samodzielnie wrócić pod wiatr tylko z wykorzystaniem swojego latawca i odpowiednio ułożonego ciała w wodzie.
KROK 3: SAMODZIELNE STARTY Z DESKĄ+ PIERWSZE ZWROTY (około 4h)
Starty z deską to ulubiony etap w procesie uczenia się kitesurfingu. Na tych zajęciach nauczysz się pierwszych startów z deską na nogach, to również etap który daje kursantom najwięcej satysfakcji, ponieważ dokładnie na tym momencie odkrywasz największą radość z samodzielnego płynięcia. Po przeprowadzeniu części teoretycznej instruktor pomoże Ci założyć deskę i wystartować Cię na niej po raz pierwszy. Jeśli tylko poradzisz sobie z waterstartami od razu zaczniecie omawiać pływanie ostro na wiatr oraz pierwsze zwroty. Ten etap również jest bardzo indywidualny, bo każdy na przyswojenie tej wiedzy potrzebuje indywidualną ilość czasu ze swoim nauczycielem.
System nauczania kitesurfingu wśród wszystkich szkół kitesurfingu jest uregulowanym procesem nauczania przygotowanym przez międzynarodową organizację IKO. Szkolenia odbywają się zgodne z wytycznymi IKO (International Kiteboarding Organization). Są to standardy uznawane przez ogólnoświatową społeczność kitesurfingową. W czasie kursu realizowany jest ściśle określony program nauczania, pozwalający na bezpiecznie i, co równie ważne, efektywne przekazywanie wiedzy. Według IKO szkolenie składa się z 3 etapów:
- IKO Level I – w trakcie zajęć student zapoznaje się przede wszystkim z wiedzą teoretyczną. Poznaje budowę latawca, obowiązkowy ekwipunek sportowca, techniki sterowania, systemy bezpieczeństwa, metody określania kierunku wiatru oraz uczy się, jak prawidłowo przygotować sprzęt. Na tym etapie szkolenia działania prowadzone są głównie na lądzie. Kurs kończy się nauką przeciągania ciała.
- IKO Level II – większość lekcji prowadzonych jest w wodzie. Student uczy się startować latawcem, przepływać nim krótkie dystanse w obu kierunkach (w tym także body dragami) oraz zatrzymywać się w sposób kontrolowany.
- IKO Level III – ostatni etap szkolenia polegający na ćwiczeniu zdobytych umiejętności. Student poznaje techniki pływania pod wiatr, skręcania oraz wykonywania skoków. Dowiaduje się także jak zachować się w sytuacjach awaryjnych.
Szkolenie kitesurfingowe zwykle trwa (od zera do kitesurfera) około 4 dni wietrznych i jest to minimalny czas na przyswojenie teorii oraz praktyki związanej ze zdobyciem wiedzy teoretycznej i praktycznej z kiteboardingu. Pamiętaj, że kitesurfing to sport ekstremalny i może być niebezpieczny, dlatego ucz się go tylko pod okiem wykwalifikowanego instruktora kitesurfingu. Dodatkowo wiedz, że szkoły kitesurfingu mają zwykle dostęp do najnowszego i najlepszego sprzętu kitesurfingowego, który pozwoli Ci używać latawca idealnie dopasowanego do spotu i Twojego poziomu umiejętności.