3 czerwca 2019

SUP, czyli magia pływania na desce z wiosłem.

SPRZĘT

POWRÓT DO LISTY

Do rozwoju SUPa, czyli z angielskiego : STANDUP PADDLE BOARDING w naszym kraju przyczyniło się wiele czynników. Przede wszystkim największy wpływ na jego popularność ma fakt, że to właśnie SUP jest najlepszą alternatywą dla spędzania wolnego czasu kiedy nie wieje nam wiatr i nie mamy możliwości pobawić się na kitesurfingu lub windsurfingu. Jego surfingowy charakter jest również idealnym ćwiczeniem dla podszkolenia kontroli nad wlasnym balansem ciała, ale też idealną opcją na zrelaksowanie się ze znajomymi.

 

 

 

SUP fantastyczna alternatywa w bezwietrzne dni!

 

 
 

 

Głównym wykorzystaniem desek typu SUP w naszym kraju to przede wszystkim podróże po płaskich wodach zatoki oraz na innych płaskich akwenach: na jeziorach, nad rzekami, kanałami, drogami wodnymi śródlądowymi, a nawet dużymi basenami. SUP’ować tak naprawdę można wszędzie tam gdzie tylko zechcesz. Dzięku temu, że na przestrzeni lat SUP bardzo się rozwinął, można kupić już aktualnie składane (pompowanie) deski SUP które skolei możesz zabrać ze sobą w każde miejsce na świecie, bez konieczności wykupowania dodatkowego bagażu na lotnisku.

Sprawdź najlepszą ofertę w sklepie Hydrosfera:

 

https://hydrosfera.pl/pl/searchquery/Sup/1/phot/5?url=Sup

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Korzeni paddleboarding’u możemy doszukiwać się w Afryce, Ameryce Południowej, czy starożytnej kulturze polinezyjskiej. Historycy uważają, że drewniane paddleboardy były używane przez XVI-wiecznych tubylców do przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego, a także do łapania fal dla zabawy. W aktualnych czasach prekursorem deski SUP jest Tom Blake. To on jest pionierem nowoczesnej konstrukcji paddleboardu. Jego historia rozpoczęła się już w latach dwudziestych XIX w gdzie Tom w amerykański realiach pomagał przywracać stare hawajskie deski. Po około dziesięciu latach Blake zbudował już puste płyty o wadze mniejszej niż modele historyczne i to właśnie ten moment uważa się za przełomowy dla historii SUPa.

 

Obecnie jest na świecie kilkadziesiąt już firm ( lub więcej) zajmujących się produkcją paddleboardów. W zależności od ich finalnego zastosowania deski różnią się swoim kształtem oraz długością. Na rynku mamy szeroki wybór desek typu SUP, a ich długości zaczynają się już od ok 2m do nawet 4 m. Każdy z modeli jednak bez względu na ich producenta, jest inspirowany kształtem klasycznej deski surfingowej. Na ich popularność w ostatnich latach z pewnością wpłynął fakt, że opatentowano dmuchane deski SUP, dzięki czemu kilkumetrowa wielka deska mieści się teraz w plecaku. To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych którzy podróżują lub często zmieniają swoje lokalizacje wakacyjne.

 

 

 

Stand-up paddleboarding to nie tylko doskonały trening dla naszego ciała ale i rozrywka dla całej rodziny , ponieważ deski mogą być również środkiem transportu, umożliwiając przewożenie małych ładunków i przedmiotów na pokładzie. SUPing otworzył także nowe i nieoczekiwane możliwości poza surfowaniem. Stand-up paddleboard jest również wykorzystywany do prowadzenia rozbudowanych zajęć jogi, pilates i entuzjastów pływania do wykonywania określonych szkoleń, do których Was serdecznie zachęcam np. na naszym KITESAFARI.

 

Dziś paddleboarding na stojąco to głównie działalność rekreacyjna, ale odbywają się także liczne zawody na całym świecie w oparciu o konstrukcje SUP. Zawody te zazwyczaj mają charakter wyścigów, ale też zawodów surfingowych w łapaniu fal. Bez względu jaki będzie Twój charakter korzystania z desek typu SUP, najważniejsze byś świetnie się bawił i miał z tego tytułu ogromną satysfakcję, ponieważ SUP to zabawa dla każdego ;)