Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Duża fala
Średnia wiatrowa
19-26 KNOTS
Kierunek wiatru
Off shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Zaawansowany
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
listopad-kwiecień
Tłok na wodzie
Umiarkowany

Warto wiedzieć

TABELA PŁYWÓW: AKTUALNE PŁYWY

AKTUALNE ZAFALOWANIE: AKTUALNE ZAFALOWANIE

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

90 - 100%

FEB

90 - 100%

MAR

90 - 100%

APR

90 - 100%

MAY

80 - 90%

JUN

50 - 60%

JUL

40 - 50%

AUG

50 - 60%

SEP

60 - 70%

OCT

80 - 90%

NOV

80 - 90%

DEC

80 - 90%

Miejsce

Spot image

Wyspa Sal na Wyspach Zielonego Przylądka lub Cabo Verde ( jeśli ktoś woli tak nazywać archipelag tych wysp) ma niesamowite warunki do uprawiania kitesurfingu oraz windsurfingu. Wyspa mimo swoich niewielkich rozmiarów daje nam do wyboru kilka, dość mocno zróżnicowanych między sobą spotów. W okolicy Miasta Santa Maria, znajdziemy ich cztery, między innymi światowej sławy spot: Ponta preta. Jest to miejsce o którym słyszał już prawie każdy kitesurfer, a z pewnością każdy surfer. Co czyni go tak wyjątkowym? przede wszystkim światowej klasy fala nawet do 3-6m wysokości. Nie ma tu miejsca dla amatorów, a na złapanie najlepszych najlepsi trenują cały sezon.

Zaledwie 10 minut autem od centrum Santa Maria znajdziesz Ponta Pretę. Choćby mogłoby się wydawać inaczej, nie jest to tłoczne turystyczne miejsce. Znajdziesz tutaj jedynie wspaniała szeroką plaża i jedną malutką drewnianą restaurację - nic poza tym ! I właśnie te niezatłoczone plaże oraz piękne długie fale czynią to miejsce tak wyjątkowym. Spot ten należy do jednych z najlepszych na świecie pod kątem WAVE i łapania super fali. Jego charakteru dodaje fakt, że na wodzie znajdziesz zawodników tylko najwyższej klasy. Jeśli jesteś osobą początkującą lub średniozaawansowaną najlepiej, żebyś przyglądał się wszystkiemu z kocyka na plaży. na czym polega trudność? Przede wszystkim rozmiar fal robi wrażenie, co prawda nie każdego dnia pojawiają się tutaj trzy metrowe giganty, ale nawet w przeciętny dzień fala osiąga rozmiar ok. 1,5m. Dodatkowo wiejący tutaj wiatr ( głównie offshore ) wielu osobom mniej doświadczonym nie ułatwi sprawy.

Spot image
Spot image

Jeżeli jesteś doświadczonym zawodnikiem, warto byś zabrał ze sobą deskę wave’ową. Będziesz miał niesamowitą satysfakcję z jazdy, ponieważ tutejsze fale ( mimo, że wrażliwe na wiatr) bardzo często mają układy cylindryczne przez co będziesz mógł złapać nie jedną i poczuć największą z przyjemności ! W poszukiwaniu największych fal warto odwiedzić to miejsce w czasie odpływu. UWAGA: Zwróć uwagę na znajdujące się pod wodą (bardzo blisko plaży) ostre kamienie. Są skumulowane głównie w jednym miejscu, ale jeśli popłyniesz za blisko nich prąd wody i nacierające fale mogą doprowadzić do poważnego wypadku. Staraj się je omijać, zwłaszcza przy niskim stanie wody.

Video

Język komunikacyjny

portugalski (urzędowy), kreolski (narodowy)

Obowiązująca religia

katolicyzm 78%

Strefa czasowa

UTC -1 AKTUALNY CZAS

escudo kabowerdyńskie 1 PLN ~ 25 CVC

AKTUALNY KURS

 

Obowiązującą walutą na Wyspach Zielonego Przylądka jest escudo kabowerdyńskie – CVE. Przyjeżdżając z zagranicy najlepiej wziąć ze sobą Euro. Kurs waluty jest stały i wynosi 1 euro ~ 100 cve.
Poza międzynarodowymi lotniskami w zasadzie nie ma kantorów i tak naprawdę wymiany dokonać można tylko w bankach, za prowizją. Dobra informacja jest taka że na Sal (i w niektórych miejscach na Boa Vista) można płacić w euro. Ważne! W zasadzie nigdzie poza największymi hotelami i luksusowymi sklepami nie można płacić kartą.

prąd: Napięcie: 220V, Częstotliwość: 50Hz


na Wyspach Zielonego Przylądka są dokładnie takie same gniazdka jak u nas w Polsce, nie ma potrzeby zabierania ze sobą adaptera.

Ceny na Cabo nie należą do najniższych, zakupy w sklepie spożywczym sprawiają, że zaczynamy doceniać przystępność cen w naszym kraju. Wysokie ceny żywności związane są z faktem, iż każdy produkt znajdujący się na wyspie musi być do niej dowieziony drogą morską ( co bezpośrednio wpływa na wysokość cen). Przykładowe ceny produktów:

  • Owoc mango – 25-40 CVE
  • Piwo Suberbock – 120 CVE
  • Woda 1,5 l – 80-100 CVE
  • Woda 5 l – 180 CVE
  • Coca-cola 0.5 l – 65 CVE
  • Wino 1 l – od 250 CVE
  • Gaz – 122 CVE
  • Paliwo- 170 CVE
  • Chleb – 10/15 CVE
  • Kawa krajowa 250 g – 240 CVE

wiza 25 euro ( na lotnisku )

Wszystkie osoby nie posiadające obywatelstwa Cabo Verde objęte są obowiązkiem wizowym. O wizy można ubiegać się w zagranicznych placówkach dyplomatycznych Cabo Verde, na przykład w Berlinie. Bez problemów można nabyć wizę on arrival na wszystkich międzynarodowych lotniskach, to jest na wyspach: Santiago, Sal, Boa Vista i Sao Vicente. Wizę można dostać też w portach. Kosztuje 25 euro, można nabyć bez żadnych problemów na lotniskach i jest ważna na miesiąc. Wskazówka praktyczna: dobrze mieć odliczoną gotówkę, bo terminale kart płatniczych nie zawsze działają i zdarzają się problemy.

obowiązek szczepień: brak

Nie ma obowiązkowych szczepień, jednak od turystów podróżujących przez Senegal (lub inny kraj afrykański) wymagany będzie wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Szpitale na wyspie, ośrodki zdrowia i apteki są dość dobrze wyposażone. W stosunku do krajów sąsiednich (Afryka Zachodnia) standardy higieniczne są na dużo wyższym poziomie.

Mieszkańcy wysp Zielonego Przylądka są niezwykle sympatyczni i uprzejmi. Cechuje ich niesamowita uczciwość, z którą obecnie tak rzadko można się spotkać na co dzień. Nocny spacer po ubogich dzielnicach miasta z reguły nie niesie z sobą żadnego niebezpieczeństwa, ale oczywiście lepiej jednak zachować ostrożność.

Stale zwiększający się, lecz wciąż niewielki ruch turystyczny w Cabo Verde powoduje, iż biali ludzie nadal uważani są tu za sensację. Wieczorami trudno jest przemknąć niezauważonym. Często się zdarza bycie zaczepianym przez żebraków lub kobiety proszące o pieniądze na leczenie i utrzymanie swoich dzieci

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

pieniądze w walucie EUR

pianka neoprenowa 3.2 mm

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

PRAIA DE SANTIAGO

PRAIA DE SANTIAGO

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Zaawansowany

Lüderitz

Lüderitz

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Zaawansowany

PONTA PRETA / SAL

PONTA PRETA / SAL

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Zaawansowany

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG