Pallarenda / TOWNSVILLE
AUSTRALia
Mała fala, Płaska woda / brak fal
70-90%
Początkujący
Informacje
Statystyki wiatru
JAN
80 - 90%
FEB
70 - 80%
MAR
30 - 40%
APR
30 - 40%
MAY
30 - 40%
JUN
30 - 40%
JUL
30 - 40%
AUG
30 - 40%
SEP
30 - 40%
OCT
30 - 40%
NOV
50 - 60%
DEC
80 - 90%
Miejsce
Pallarenda to główna lokalizacja wypoczynkowa i kitesurfingowa dla mieszkańców Townsville. Szerokie plaże i równy wiatr sprawiają, że amatorów kitesurfingu tutaj nie brakuje, mimo to podczas mocno wietrznego dnia nie ma tłoku na wodzie. Plaża jest szeroka i piaszczysta, a przy niższych pływach pojawia się szeroka piaszczysta "łacha", na której możesz popróbować freestyle, a przy najniższych stanach koniecnzie ominąć. Plaża biegnie z północy na południe i skręca na SE w kierunku Townsville. Sporym udogodnieniem jest duży i dostępny parking gdzie możesz zostawić swoje auto i pompować latawce w trawiastym terenie w pobliżu parkingu, a następnie schodzić na piaszczystą plażę, aby rozpocząć swoją sesję.
Wiatry urachamiają się głównie po godzinie 12:00, ale nie jest to regułą. Zwykle wieje z kierunku E (od 14.00-do zmierzchu) i jest on tu głównym kierunkiem wiatru i zwykle wieje około 17-18 węzłów z porywami do 20 węzłów. Tutaj długotrwałe wiatry ponad 30 węzłów są raczej rzadkością. Ten spot ma bardzo ładną, płaską wodę i jest idealnym do uczenia się podstaw kitesurfingu. Przybój jest nieznaczny więc poradzi sobie z nim nawet ktoś startujący od zera. Na odpływie woda idealnie płaska.
Sezon kitesurfingu w Australii trwa od września do kwietnia, a szczyt sezonu to grudzień i styczeń. Wtedy też wiatr z północnego wschodu zwykle wieje z mocą ok 15-20Knts osiągający do 25Knts w środku lata. Te bryzy zwykle charakteryzują się upalnymi dniami i niebieskim niebem i są najlepszymi wiatrami do kitesurfingu. W miesiącach letnich Australia doświadcza również regularnych frontów południowych, które wydają się być zimniejsze i bardziej porywiste z wiatrem 20-30 węzłów.
UWAŻAJ!
W okolicy znajduje się kilka niebezpiecznych zwierząt morskich. Box Jellyfish (rodzaj pażacych meduz) są obecne w tych wodach szczególnie od października do maja (chociaż Irikandji - jeden z gatunku można potencjalnie znaleźć przez cały rok). Nie bardzo lubią wzburzoną wodę i fale, ale lubią ukrywać się w mangrowych potokach, więc unikaj obszaru ujścia potoku, ponieważ to on ma najwyższe ryzyko spotaknia z meduzami w wietrzny dzień. Pażydełka z Chironex (drugi rodzaj meduzy tu występującej) jest potencjalnie śmiertelne, a pażydełka z Irukandji prawdopodobnie odeślą cię do szpitala na 48 godzin.
Dodatkowo przy plaży ciągną się kable wysokiego napięcia, uważaj przy lądowaniu lub poproś kogoś bardziej doświadczonego o pomoc.
Video
Język komunikacyjny
angielski
Obowiązująca religia
katolicy 25 %, anglikanie 21 %
Strefa czasowa
SYDNEY : UTC 0 AKTUALNY CZAS
waluta : dolar australijski 1 PLN- 0,3 AUD
Płacenie kartą w Australii jest możliwe w sklepach, restauracjach i dużych hotelach. Prawie wszystkie oddziały większych banków posiadają bankomaty. Najczęściej akceptowane są karty: VISA, Diners Club, MasterCard i American Express. Używanie ''''plastikowych pieniędzy'''' może być utrudnione w mniejszych miastach i na mniej zaludnionych terenach Australii Środkowej. .
prąd: 240V / 50 Hz
Niestety kształt gniazdek i wtyczek jest inny niż w Polsce i potrzebny jest specjalny adaptor, dostępny w sklepach elektrycznych i niektórych supermarketach (kosztuje kilka lub kilkanaście dolarów Australijskich).
Australia do najtańszych miejsc na pewno nie należy. Zmienia się to, gdy zaczyna się tu zarabiać, ale o tym niżej. Stosunkowo tanie produkty można znaleźć w sieciowych sklepach dyskontowych, takich jak Coles czy Woolworths. Przykładowe ceny w dolarach australijskich, gdzie 1 $ to około 3 zł.
● ryż: 2–3AUD
● Coca Cola: 4 AUD/ 2 litry
● kanapka: 3-10 AUD
● lunch: 8-20 AUD
● obiad/ kolacja: 15-80 AUD
● cappuccino: 3 – 6 AUD
● herbata: 4- 8 AUD
Obywatele polscy jadący do Australii w celach turystycznych i biznesowych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące muszą posiadać wizę, o którą mogą aplikować poprzez platformę eVisitor. Wiza ta jest bezpłatna. Wnioski można składać za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii. Uzyskanie pozytywnego wyniku aplikacji wizowej uprawnia do wjazdu do Australii. Zalecane jest posiadanie wydruku otrzymanej decyzji podczas podróży do Australii. Paszport musi być ważny na cały okres pobytu w Australii, ale nie mniej niż 6 miesięcy.
obowiązek szczepień - BRAK
Poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia turystów mogą być jadowite węże i pająki (dotyczy to przede wszystkim osób podróżujących po buszu lub pustyni). Opieka medyczna jest jednak dobrze przygotowana na leczenie skutków ukąszeń. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy.
Australia jest uważana za bardzo bezpieczny kraj ze stosunkowo niskim wskaźnikiem przestępczości i zazwyczaj turyści mogą być spokojni o swoje bezpieczeństwo. Należy jednak kierować się zdrowym rozsądkiem i zachować takie same środki ostrożności jak gdzie indziej tzn. na przykład pilnować portfela, dokumentów, nie zostawiać cennych przedmiotów na widoku, a wychodząc późnym wieczorem czy w nocy wybierać dobrze oświetlone miejsca, pełne ludzi i unikać przechodzenia na skróty przez las czy park. Należy też bezwzględnie stosować się do wszystkich zaleceń umieszczonych na tabliczkach ostrzegających przed różnego rodzaju zagrożeniami.
Aktualna prognoza
Co warto zabrać
Pieniądze w walucie USD
Ochrona głowy przed słońcem
Okulary z filtrem UV
adapter
Podobne lokalizacje
Jaki latawiec wybrać?
Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.