Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
On shore, Side shore / side-on shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
maj-październik
Tłok na wodzie
Brak
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

60 - 70%

FEB

60 - 70%

MAR

50 - 60%

APR

50 - 60%

MAY

40 - 50%

JUN

40 - 50%

JUL

40 - 50%

AUG

50 - 60%

SEP

50 - 60%

OCT

60 - 70%

NOV

60 - 70%

DEC

60 - 70%

Miejsce

Spot image

Olandia (Öland), długa na 135 i szeroka na 16 km wyspa jest ciałem wielkiego motyla, który lecąc nad Bałtykiem stracił skrzydła. Tak mówi legenda, która tłumaczy dziwny kształt skrawka lądu. Dostaniemy się tu z Kalmaru przez długi, jeden z najdłuższych w Europie, sześciokilometrowy most. Na jego końcu zobaczymy krainę mniej surową od kontynentalnego wybrzeża. Piaszczyste plaże, rozległe łąki i wszędzie pełno kwiatów. To najcieplejsze i najbardziej słoneczne miejsce w całej Szwecji. Zwykła tu wypoczywać nawet rodzina królewska, która w pobliżu stolicy wyspy Borgholmu ma letnią rezydencję. Olandia cieszy się bardzo dużą popularnością wśród Szwedów jako miejsce rodzinnego wypoczynku. Tym co przyciąga tu wielu wczasowiczów są przede wszystkim ciągnące się wzdłuż wybrzeża szerokie i piaszczyste plaże, które w okresie wakacyjny oblegane są przez turystów. Na Olandii - w porównaniu z resztą Szwecji - występuje też najwięcej dni słonecznych w roku.

Olandia od dawna nazywana jest wyspą słońca i wiatrów i naprawdę nietrudno to zrozumieć. Większość dni jest tu wietrzna przez cały rok, a w sezonie znajdziesz tylko nieliczne bez watru. Mimo statystyk windguru w dużej mierze lepsze statystyki wynikają między innymi ze słynnej morskiej bryzy, która jest częstym zjawiskiem pogodowym wiosną i wczesnym latem. Nie tylko fakt, że słońce często świeci, a wiatr często wieje, sprawia, że ​​Olandia jest tak niesamowita. Oferuje również niezwykle malownicze widoki, kilometry zieleni i przyjaznych plaż wszystkim fanom wypoczynku nad wodą. Kitesurfing zwykle uprawiany jest na zachodnim wybrzeżu wyspy ze względu na spokojne płaskie wody, jeśli jednak planujesz złapać tu falę, warto byś odwiedził jej wchodni brzeg.

Spot image
Spot image

Co więcej cieśnina między Olandią, a kontynentem sprawia że wody są płaski, płytkie i spokojne. Nawet jeśli jest bardzo wietrznie, woda pozostaje dość płaska, więc nie ma dużych fal, które przeszkadzałyby osobą słabopływającym w przyswajaniu widzy. To w połączeniu z faktem, że akwen jest płytki jeszcze kilkaset metrów (a ty stoisz na delikatnym piaszczystym dnie), sprawia, że ​​Olandia jest optymalnym miejscem do nauki kitesurfingu. Płytka woda zapewnia nam również wyższą temperaturę w wody niż zwykle w tym kraju. Ostatni ale nie mniej ważne: dzięki zwężeniu cieśniny w środku wyspy uzyskujemy na wietrze efekt Venturiego (zwany też lejem), który po prostu go wzmacnia i sprawia, że nawet kiepskie prognozy owocują wietrznymi dniami. 

 

Video

Język komunikacyjny

szwedzki

Obowiązująca religia

chrześcijanie

Strefa czasowa

UTC +1

AKTUALNY CZAS

korona szwedzka 1 PLN = 2,20 SEK   AKTUALNY KURS

Praktycznie wszędzie w Szwecji zapłacimy kartą płatniczą, bez względu na typ hotelu, restauracji lub sklepu, oraz wielkość miasta. Pomimo tego, jeśli wybieramy się poza utarty szlak lub do mniejszej miejscowości, warto wcześniej sprawdzić możliwość płatności kartą. Podobnie w małych restauracjach lub barach, przed zamówieniem warto upewnić się, czy na pewno zapłacimy za posiłek kartą.

230 V; 50 Hz.  wtyczki typu E oraz C ( takie same jak w Polsce)

Typ E – wtyczka „europejska” z uziemieniem, która ma dwa okrągłe bolce oraz otwór przeznaczony na uziemienie znajdujące się w gniazdku. Wtyczki tego rodzaju stosowane są powszechnie w Polsce, także we Francji, Belgii.

Typ C – zwykła wtyczka „europejska” bez uziemienia. Ma dwa równolegle położone bolce. To najbardziej popularna wtyczka w krajach europejskich, jednak nie jest stosowana w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Marcie i na Cyprze. Stosowana jest ze standardem napięcia 220V-230V.

Szwecja jest jednym z najdroższych państw w Europie, a Sztokholm z kolei jednym z najdroższych miast. Przed odwiedzeniem tego kraju warto wcześniej zapoznać się z cenami i przygotować się na wszystkie możliwe wydatki. W Szwecji obowiązująca walutą jest Korona Szwedzka (SEK), której kurs wynosi w okolicach 0,40 zł (taki kurs przyjęliśmy przy naszych obliczeniach).  Za najtańsze sieci uznawane są: Lidl, Netto, SPAR czy Willys. Zdecydowanie droższe będą markety: Coop Forum, ICA, Hemköp, Pressbyrån czy PrisXtra. Ceny w zwykłych marketach mogą Polakom będącym na wakacjach zawrócić w głowie. Warto pamiętać o tym, że w przeciwieństwie do Polski, ceny w marketach w Szwecji nie są jednakowe w sklepach tej samej sieci, nawet w obrębie jednego miasta. W sklepie jednej sieci w centrum ceny mogą być inne niż w innym oddalonym o kilka kilometrów. Za litr benzyny zapłacimy około 14 SEK (ok 6,72 zł), a za olej napędowy w okolicach 13,60 SEK (ok 6,60 zł). Ceny różnią się nieznacznie w zależności od miasta.

Obywatele UE nie są zobowiązani do posiadania wizy, wjazd możliwy na paszport lub dowód osobisty. Jeżeli wybierasz się do Szwecji  z obywatelstwem innego kraju wcześniej sprawdź czy wymagana jest wiza turystyczna. Z dniem 1 maja 2004 r. obywatele państw Unii Europejskiej korzystają z prawa do bezwizowego swobodnego przepływu ludności w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EU/EOG). Mając wizę na odwiedziny w Norwegii możesz przebywać w Norwegii i w innych krajach obszaru Schengen do 90 dni na przestrzeni okresu 180 dni. Zezwolenie na pobyt daje Ci możliwość wykonywania pracy lub przebywania w Norwegii przez więcej niż 90 dni.

brak dodatkowych szczepień

Szwecja jest uznawana za jeden z najbezpieczniejszych krajów w Europie dla odwiedzających. Jeśli poruszamy się po centrach miast oraz miejscach turystycznych nic nam nie grozi. Bardziej niebezpiecznie może być na niektórych przedmieściach oraz w miastach z dużą liczbą imigrantów jak Malmö. Warto w nich zachować ostrożność - szczególnie w nocy oraz poza utartym szlakiem.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Ochrona głowy przed słońcem

Okulary z filtrem UV

pieniądze w walucie EUR

pianka neoprenowa 5.4 mm

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

HABO LJUNG / LOMMA BEACH

HABO LJUNG / LOMMA BEACH

Płytko

60-80%

Początkujący

Skanörs

Skanörs

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

Öland  / Olandia

Öland / Olandia

Płytko

40-60%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG