Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Duża fala
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Zaawansowany
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
Czerwiec-Wrzesień
Tłok na wodzie
Umiarkowany
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

50 - 60%

FEB

50 - 60%

MAR

50 - 60%

APR

50 - 60%

MAY

60 - 70%

JUN

60 - 70%

JUL

60 - 70%

AUG

50 - 60%

SEP

40 - 50%

OCT

40 - 50%

NOV

30 - 40%

DEC

30 - 40%

Miejsce

Spot image

Na co dzień Nazare jest małym miastem portowym. Bliżej stąd do Lizbony (około 1 godziny drogi autem) niż do Porto. W lecie oblegany jest przez turystów poszukujących promieni słońca i początkującymi (i nie tylko) surferami. Jest najpopularniejszym resortem wypoczynkowym w okolicy ze względu na swoje piękne piaszczyste plaże. Jednak gdy tylko robi się chłodniej i deszczowo przychodzi jesień/zima, a razem z nią - gigantyczne fale. Niektóre z nich mają wysokość, aż do 30 metrów. W tym okresie obowiązuje kompletny zakaz wejścia do wody. Tylko zawodowi surferzy, zaopatrzeni w zespół ratunkowy i gigantyczne ubezpieczenia, otrzymują pozwolenie na pływanie w tych warunkach. Jeśli jednak chcesz odwiedzić to miejsce w okresie letnim (najwyższy sezon) możesz liczyć na stałe fale na poziomie 2-3m. 

Jak powstają fale w Nazare?

By móc poznać przyczyny powstawania owianych światową sławą fal w Nazare, warto zaznaczyć, że powstają one dzięki unikalnej kombinacji kilku czynników naturalnych, które łączą się ze sobą przy samym brzegu tylko w tym miejscu na ziemi. Przede wszystkim warto zauważyć, że plaża północną w Nazare jest jednym z najbardziej wysuniętych na zachód punktów w całej Europie, co oznacza, że masy wiatru, które przemierzają cały Ocean Atlantycki stykają się z tutejszą linią brzegową w pierwszej kolejności, nawiewające ze sobą masy wodne tworzące spore fale. Proces ten jednak nie następuje w oparciu jedynie o silnie wiejące wiatry. Nazare bowiem jest usytuowane u podnóża największego podwodnego rowu tektonicznego starego kontynentu. Ten ogromny kanion ma prawie 200 kilometrów długości i ciągnie się od otchłani oceanicznych Adriatyku do niemalże samej linii brzegowej, będąc miejscami głębokim na 5 km i więcej.
 

Prądy morskie przepływające przez kanion łączą się z falami nagromadzonymi przez wcześniej wspomniane wiatry z dalszych części Atlantyku tworząc fale, które rozprzestrzeniają się z różnymi prędkościami. Tego typu fale napływające się od początku kanionu kumulują się i piętrzą w czasie zbliżania się do linii brzegowej- tuż nieopodal klifu latarni morskiej, która znajduje się na skraju Nazaré stając się tym samym najlepszym punktem widokowym. Według strony internetowej McNamary przedstawiającej projekt budowania się fal, który prowadził, możemy się dowiedzieć, że powstające tutaj fale są prawdopodobnie największym na świecie występującymi na liniach brzegowych piaszczystego dna morskiego!! Trudno sobie wyobrazić, że w tak na pozór spokojnym i sennym Nazare, oddalone zaledwie 100 km od centrum Lizbony w okresie jesienno-zimowym ten skrawek plaży przepoczwarza się w imperium żywiołów morskich. Tak naprawdę wielu podróżnikom, a nawet surferem często ciężko jest sobie uzmysłowić jak gigantyczne fale morskie można tutaj spotkać, dlatego od kilku lat miejsce to zyskuje na swojej popularności turystycznej. 

Spot image
Spot image

Miasto wyposażone jest wszystkie udogodnienia turystyczne, znajdziesz tutaj rozbudowaną bazę noclegową, liczne restauracje i bary. Jeśli chesz nauczyć się surfingu najlepiej żebyś odwiedził to miejsce w miesiącach letnich i skorzystał z oferty jednej z wielu szkół surfingu prowadzącej tu zajęcia. W związku z budową dna morskiego do brzegu docierają masy chłodnej wody, mimo że aura w okresie jest tu upana, warto byś miał ze sobą piankę 3/2mm.

REKORD: Jazda na falach jest czymś, co uwielbiają miliony ludzi od pokoleń, ale nikt nie przejechał tak dużej fali, jak Brazylijczyk Rodrigo Koxa zaledwie kilka lat temu. Ten 38-latek jest obecnie oficjalnym posiadaczem tytułu Guinness dla “Zdobywcy największej fali na surfingu”, która mierzyła 24,38 m!! Rekord ustanowiony przez Koza został osiągnięty w Nazaré 8 listopada 2017 r., ale rekordzista odebrał swoją nagrodę (Quiksilver XXL Biggest Wave od World Surf League) na imprezie w Kalifornii w USA w sobotę 28 kwietnia. Jest to wyczyn nieprawdopodobny i bez wątpienia pan Rodrigo Koxa zasłużył na swoją nagrodę :)

Video

Język komunikacyjny

portugalski

Obowiązująca religia

chrześcijanie

Strefa czasowa

UTC +0

AKTUALNY CZAS

Waluta EURO  1 EUR = 4,43 PLN AKTUALNY KURS

Nie ma problemu z dostępnością banków i bankomatów. Przy wypłacie pieniędzy należy liczyć się z częstym naliczeniem prowizji. Wymieniać pieniądze najlepiej jest w banku lub w kantorze, w większości miejsc istnieje możliwość płacenia kartą.

220V , wtyczki typu E oraz C ( takie same jak w Polsce)

Typ E – wtyczka „europejska” z uziemieniem, która ma dwa okrągłe bolce oraz otwór przeznaczony na uziemienie znajdujące się w gniazdku. Wtyczki tego rodzaju stosowane są powszechnie w Polsce, także we Francji, Belgii.

Typ C – zwykła wtyczka „europejska” bez uziemienia. Ma dwa równolegle położone bolce. To najbardziej popularna wtyczka w krajach europejskich, jednak nie jest stosowana w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Marcie i na Cyprze. Stosowana jest ze standardem napięcia 220V-230V.

Patrząc na aktualne ceny różnych artykułów spożywczych w Portugalii, bardzo łatwo zobaczyć można, że ceny te są nieznacznie wyższe, niż w Polsce – średnio można przyjąć, że różnica w cenach między Polską, a Portugalią, wynosi 15-30% drożej. Na sklepowych półkach spotkać można artykuły tańsze, niż w Polsce (np. wino, owoce, ryby), jak i również droższe (mocniejsze alkohole, kosmetyki). Pamiętajmy, że walutą obowiązująca w Portugalii jest Euro (€) i wszystkie ceny w sklepach zawsze są wyrażane w tej walucie. Podobnie, jak w Polsce, również w Portugalii spotykamy się z okresowością różnych produktów, które w zależności od sezonu mogą być droższe lub tańsze (głównie owoce, warzywa, czasami też ryby).

Banany (kg): 1.05€
Bagietka: 0.4€
Bułka mała: 0.12€
Chleb (0.5kg): 1.1€
Chleb z ziarnami: 1.7€
Coca-cola (puszka): 0.66€
Cytryny: 1.3€
Dorsz suszony (kg): 7.6€
Jabłka (kg): 1.9€
Kiwi(kg): 3€
Krewetki (kg): 7.49€
Makaron (kg): 0.84€
Mandarynki: 1.09€
Mango (kg): 3€
Piwo 0.2l: 0.35€

Obywatele UE nie są zobowiązani do posiadania wizy, wjazd możliwy na paszport lub dowód osobisty. Jeżeli wybierasz się do Portugalii z obywatelstwem innego kraju wcześniej sprawdź czy wymagana jest wiza turystyczna. Z dniem 1 maja 2004 r. obywatele państw Unii Europejskiej korzystają z prawa do bezwizowego swobodnego przepływu ludności w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EU/EOG).

brak obowiązkowych szczepień 

Portugalia jest bezpieczna, jednak czasem zdarzają się włamania do zaparkowanych aut lub kradzieże kieszonkowe w zatłoczonych miejscach. W niektórych miastach istnieją specjalne posterunki przeznaczone dla turystów (PSP Esquadra de Turismo), gdzie możesz zgłosić tego rodzaju wypadki.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

pieniądze w walucie EUR

pianka neoprenowa 3.2 mm

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

PRAIA DE SANTIAGO

PRAIA DE SANTIAGO

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Zaawansowany

Lüderitz

Lüderitz

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Zaawansowany

PONTA PRETA / SAL

PONTA PRETA / SAL

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Zaawansowany

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG