Azaiba Beach / Muskat
OMAN
Mała fala
60-80%
Początkujący
Informacje
Warto wiedzieć
TABELA PŁYWÓW: AKTUALNE PŁYWY
Statystyki wiatru
JAN
30 - 40%
FEB
40 - 50%
MAR
40 - 50%
APR
50 - 60%
MAY
40 - 50%
JUN
40 - 50%
JUL
40 - 50%
AUG
40 - 50%
SEP
40 - 50%
OCT
30 - 40%
NOV
30 - 40%
DEC
0 - 10%
Miejsce
Najwyższa pora odkryć nieodkryte! Oman zdecydowanie możemy zaliczyć do jednych z lepszych spotów na naszej liście i o ile jeszcze bardzo mało osób w świecie kitesurfingu myśli o podróżowaniu w tym kierunku, jesteśmy pewni, że na przestrzeni kilku kolejnych lat bardzo się to zmieni !
Jeśli planujesz swój pobyt w Omanie ograniczyć tylko do pobytu w Muskacie, również tutaj znajdziesz kilka fajnych miejsc do uprawiania kitesurfingu. Jedno z najfajniejszych i ogólnodostępnych o którym warto koniecznie powiedzieć to plaża Al Azaiba. Zlokalizowana w połowie drogi między lotniskiem a centrum Muscatu, to jedna z najpopularniejszych plaż kitesurfingowych w tym mieście. Można tutaj dotrzeć bez większego problemu, nawet taksówką miejsca. Nie potrzebujesz auta 4x4, ani lokalnego przewodnika.
Plaża w Al Azaiba to przede wszystkim bardzo szeroki, piaskowy spot na którym każdy znajdzie dla siebie wystarczająco dużo miejsca. W zależności od pływów masz tu do dyspozycji wodę od płaskiej, przez lekko zafalowaną, po taką na której pojawia się umiarkowanie większa fala ( powyżej 1m ) zwłaszcza w czasie przypływu. Na miejscu działa kilka lokalnych szkół prowadzących zajęcia, ale możesz być spokojny ze starczy miejsca dla wszystkich. Sezon wiatrowy w Muskacie niestety nie rozpieszcza tak jak na wschodnim wybrzeżu Omanu, natomiast w związku z pracującą tutaj termiką możesz liczyć w sezonie ( czyli od
maja do września ) na wiatry o mocy między 16 węzłów a 25.
Wiatr ten z racji uwarunkowań w jakich powstaje ( wiatr termiczny) nasila się popołudniami / wieczorami, wiec sam zobaczysz że to właśnie popołudniową porą można liczyć na najlepszą zabawę. Niewątpliwym plusem tej plaży jest także fakt, że w sąsiedztwie znajduje się wiele małych sklepów, w których można kupić artykuły spożywcze, a nawet jeden supermarket Al Fair.
Video
Język komunikacyjny
arabski / angielski
Obowiązująca religia
islam 99%
Strefa czasowa
UTC +4. AKTUALNY CZAS
waluta : rial omański 1 PLN ~ 0,10 OMR AKTUALNY KURS
Walutą Omanu jest rial omański (OR, OMR), który to dzieli się na 1000 baisa. Najkorzystniej wymieniać na miejscu dolary, jednak należy pamiętać, żeby nie były starsze niż te z 2006 roku – banknotów sprzed tej daty nie wymienisz nawet w bankach. Kantory są szeroko dostępne w większych miastach, podobnie jak i bankomaty. Tych drugich chociażby w Maskacie jest pełno. Do wymiany pieniędzy obowiązkowo należy okazać paszport.
Jeśli nie posiada się karty walutowej, najkorzystniej wymieniać pieniądze w kantorach w miastach. Na lotnisku również można dokonać wymiany, ale należy pamiętać o tym, że pobierana jest wtedy wysoka prowizja, ponadto wprowadzona jest także dodatkowa opłata. W Omanie akceptowane są karty Visa oraz Mastercard. Niestety nie wszędzie płatności kartą są możliwe.
/.prąd:240V /
W Omanie gniazdka są identyczne jak w Wielkiej Brytanii – 3 prostokątne bolce. W związku z tym warto zabrać przejściówkę ze sobą z Polski, jednak jeśli o niej zapomnisz – kupisz ją na miejscu bez większego problemu.
Oman jest tanim krajem. Ceny produktów są generalnie niskie, natomiast wyższe ceny jedzenia dotyczą tylko tych produktów które są z importu, poniżej trochę przykładowych cen:
● Woda 1,5l: 2zł
● Puszka napoju (Cola, Fanta etc.): 1,5 zł Duża Cola: 4zł
● Chleb arabski: 1 – 2 zł
● Hummus: 3 zł
● Kawa, herbata w przy drodze: 1 – 2 zł
● Syty obiad (świeża ryba, surówki, ryż, woda): 15 zł
● Obiad w lepszej restauracji (rekin, ryż, cola, sałatka): 25 zł
● Benzyna: 1,75 zł
● Soki ok. 7 zł za 1,5l.
Obywatele Polski żeby wjechać do Omanu potrzebują wizę. W ostatnim czasie przepisy wizowe zmieniały się kilkukrotnie, dlatego też najlepiej sprawdzać aktualne informacje związane z tym tematem na stronie: TUTAJ. Na stronie tej możesz również ubiegać się o e-wizę – otrzymanie wizy przez Internet możliwe jest od marca 2018 roku. Jeśli chcesz możesz zakupić wize po wylądowaniu, ceny przedstawiam poniżej:
● jednokrotnego wjazdu na maksymalnie 10 dni – przez Internet 5 OMR
● jednokrotnego wjazdu na maksymalnie 30 dni – 20 OMR
W Omanie nie ma szczególnego zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. Szczepienia ochronne nie są wymagane, jednak tak jak w każdym innym kraju – są zalecane. Mimo wszystko temat szczepień najlepiej indywidualnie konsultować z lekarzem medycyny podróży.
To jeden z najbezpieczniejszych krajów arabskich. Owszem, ryzyko zamachami istnieje (chyba nie ma kraju, w którym go nie ma), ale ogółem ludzie podchodzą do turystów w bardzo otwarty sposób. Są przybyszów ciekawi. Kradzieże nie zdarzają się często, napady również.
Turyści po Omanie mogą poruszać się bez większych ograniczeń, wyjątek stanowią jedynie strefy wojskowe, rejony wydobycia ropy naftowej, gazu, rud metali, a także zakłady energetyczne i przepompownie wody.
Aktualna prognoza
Co warto zabrać
Pieniądze w walucie USD
Ochrona głowy przed słońcem
Lycre z filtrem UV
Okulary z filtrem UV
adapter
Podobne lokalizacje
Jaki latawiec wybrać?
Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.