8 grudnia 2019

Sal na Cabo Verde. Czy warto uprawiać tam kitesurfing?

POWRÓT DO LISTY

Wyspy Zielonego Przylądka lub jeśli wolicie Cabo Verde, to wyspiarski kraj pośrodku Oceanu Atlantyckiego. Archipelag ten składa się z 10 głównych wysp i 16 mniejszych wysepek, z czego większość z nich jest na stałe zamieszkiwana przez ludzi. W minionych lata w związku z rozwojem sektora turystycznego, kraj ten jest szeroko promowany w biurach podróży, również w naszym kraju. Jednak czy naprawdę warto przelecieć kilka tysięcy kilometrów z latawcem i quiverem, by właśnie tu spędzić swoje kitesurfingowe wakacje wakacje ?

Jeśli planujecie wyjazd kitesurfingowy na Cabo Verde z walizką latawcy do kitesurfingu, waszym głównym celem podróży powinna być wyspa Sal. Ta piaszczysta wyspa o krajobrazie nieco księżycowym dysponuje niesamowitymi warunki wiatrowymi do uprawiania kitesurfingu oraz windsurfingu przez prawie cały rok. Wyspa mimo swoich niewielkich rozmiarów daje nam też do wyboru kilka, dość mocno zróżnicowanych między sobą spotów i to od Ciebie zależy gdzie będziesz pływał.

Na wyspie Sal główną baza noclegową/wypadową jest miasteczko znajdujące się na południowym krańcu wyspy, czyli: Santa Maria. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, miasto to jest w stanie zaoferować wam wszystkie atrakcje niezbędne dla udanych wakacji. Poza licznymi sklepami z pamiątkami i wyrobami typu ‘ hand made’ znajdziecie również kilkanaście bardzo dobrych restauracji z widokiem na morze. Samo miasteczko nie należy do najtańszych, ale nawet amatorzy budżetowych podróży znajdą tu coś dla siebie, ponieważ poza luksusowymi resortami funkcjonują tu również hostele.

Jeśli przyjechałeś tu w poszukiwaniu wiatru to statystyki wiatrowe dla kitesurferów zdecydowanie Cię zadowolą. Będąc na wyspie Sal, masz szansę przez blisko 10 miesięcy w roku na dobre pływanie i naprawdę równy wiatr.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOTY :

Jeśli planujesz zostać tu na dłużej, dobrym pomysłem będzie wypożyczenie auta. Dzięki temu będziesz niezależny i dotrzesz na każdy spot na który zapragniesz odwiedzić, a naprawdę masz w czym wybierać. Jeśli jednak chcesz pozostać bez auta, możesz liczyć na lokalne busy lub taksówki które za ok. 10 euro zawiozą i przywiozą Cię ze spotu, bowiem większość spotów znajduje się w promieniu do 10 km od centrum Santa Maria. Najważniejsze o których należy wspomnieć to przede wszystkim:

 

 

 PONTA PRETA WAVE / offshore / duża fala / tylko zaawansowani

 

 

 

 

Ten spot kitesurfingowy znajduje się zaledwie 10 min od centrum miasta. Choć mogłoby się wydawać że w związku ze sławą tego miejsca będzie tu tłoczno, to nic bardziej mylnego, tu pływają tylko najlepsi i jest ich na wodzie zwykle niewielu. Znajdziesz tutaj jedynie wspaniała szeroką piaszczysta plażę i jedną malutką drewnianą restaurację - nic poza tym ! I właśnie te niezatłoczone plaże oraz piękne długie fale czynią to miejsce tak wyjątkowym. Spot ten należy do jednych z najlepszych na świecie pod kątem uprawiania kitesurfingu WAVE i łapania super fali, które zwykle mają tu ok. 3 metrów lub więcej. Charakteru temu miejscu dodaje również fakt, że na wodzie znajdziesz zawodników z całego Świata. Jeśli jesteś osobą początkującą lub średniozaawansowaną najlepiej, żebyś przyglądał się wszystkiemu z kocyka na plaży, bo żywioł w tym miejscu nie wybacza żadnych błędów. Na czym polega trudność tego spotu do kitesurfingu? Przede wszystkim rozmiar fal, co prawda nie każdego dnia pojawiają się tutaj trzy metrowe giganty, ale nawet w przeciętny dzień fala osiąga rozmiar zwykle minimum ok. 1,5m. Dodatkowo wiejący tutaj wiatr (głównie offshore) wielu osobom mniej doświadczonym nie ułatwi sprawy. Jeśli jednak jesteś doświadczonym riderem i planujesz swoją sesję kitesurfigową pośrodku pięknych fal Ponta Prety, warto byś dopakował swoją deskę wave.

 

 

 

SANTA MARIA Main Beach- flat / side offshore-offshore / mała fala / średnio zaawansowani

 

 

 

 

Spot kitesurfingowy na Santa Maria charakteryzuje przede wszystkim bardzo szeroka plaża, która zwykle jest zatłoczona przez turystów z całego świata, ale znajdziesz tutaj wystarczającą ilość miejsca na przygotowanie swojego sprzętu kitesurfingowego i wystartowanie go. Dodatkowo jedną z zalet tego miejsca jest fakt, że wokoło zlokalizowanych jest kilkanaście Beach Barów więc w razie wielkiego głodu lub pragnienia można spokojnie zjeść lub zrelaksować się na wygodnych leżakach. Sam spot dedykowany jest osobom średnio zaawansowanym lub początkującym, a to za sprawą wiatru lekko odpychającego od brzegu.

Woda jest tutaj płytka zaledwie parę metrów od brzegu, a potem robi się już dość głęboko, więc osobą słabo pływającym na kitesurfingu z pewnością będzie to przeszkadzać. Wiatr tutaj wiejący jest też bardzo często offshorem ( czasami side offshore), przez co niejdnokrotnie szkwalisty i niekomfortowy by korzystały z niego osoby mające problem z trzymaniem wysokości na wodzie. Wiatr przy brzegu często szkwalisty, dalej od brzegu zdecydowanie bardziej wyrównany. W zależności od stanu pływów fale stają się średniego rozmiaru lub maleją, tworząc niemal płaska wodę.

 

 

SHARK BAY - Wave /onshore, side onshore / średnia fala / początkujący- średnio zaawansowany

 

 

 

 

W naszej ocenie jest to najlepszy spot kitesurfignowy na całej wyspie! Wiatr na spocie Shark Bay jest umiarkowanie mocny i zwykle bardzo równy- wiejący z prędkością średnio ok. 20-25 węzłów. Najlepiej odwiedzić to miejsce w okresie od grudnia do kwietnia, bo wtedy prawdopodobieństwo mocnych wiatrów jest największe, natomiast pozostałe miesiące w roku Was również nie rozczarują, mimo że dni wiatrowych będzie mniej. Odwiedzając ten spot kitesurfingowy w okolicy początku roku z pewnością nie zmarzniecie. Jest tu słonecznie, a klimat suchy sprawia, że nawet wysokie temperatury nie są uciązliwe. Dodatkowym atutem jest fakt, że na spocie Shark Bay znajduje się słynna szkoła kitesurfingu prowadzona przez legendę Światowego kitesurfingu Mitu Monteiro i jego żonę dJo, znajdziesz tutaj wszystko, czego będziesz potrzebował do miłego spędzenia urlopu kitesurfingowego: wypożyczalnie sprzętu kite, kompresor, Beach Bar z atrakcyjną kartą menu, zimne piwo oraz wyspecjalizowanych pracowników, którzy pomogą Ci w każdej kwestii. W czasie przerwy w pływaniu będziesz mógł napić się czegoś zimnego i zobaczyć jak utytułowani zawodnicy wykonują swoje najlepsze triki. Sam spot ma płytka wodę tylko przy brzegu i zdarza się, że przy tym kierunku wiatru osoby mniej doświadczone będą mieć problem z wyjściem z wody (mały przybój), jeśli jednak uda Wam się z tym uporać możecie liczyć na naprawdę fantastyczne  pływanie po środku turkusowej wody Oceanu Atlantydzkiego.

 

Jeśli więc zastanawiasz się czy wyjazd kitesurfingowy na Wyspy Zielonego Przylądka to dobry pomysł, odpowiadamy zdecydowanie że TAK ! Będziesz miał do dyspozycji fantastyczne plaże, dużo wiatru i umiarkowanego klimatu, który sprawi, że Twoje kitesurfingowe wakacje będą naprawdę udane ! Dodatkowo ta destynacja pojawia się w ofercie niemal wszystkich biur podróży, więc masz sporą szansę na to by zakupić swój urlop w korzystnym stosunku jakości do ceny.

 

Gorąco polecamy Ci to miejsce !