PLAYAS DE L’ESTE / GUANABO ( HAWANA)
KUBA
Mała fala
60-80%
Początkujący
Informacje
Warto wiedzieć
ATUALNE PŁYWY: PROGNOZA
Statystyki wiatru
JAN
80 - 90%
FEB
80 - 90%
MAR
80 - 90%
APR
80 - 90%
MAY
20 - 30%
JUN
10 - 20%
JUL
10 - 20%
AUG
10 - 20%
SEP
10 - 20%
OCT
20 - 30%
NOV
70 - 80%
DEC
80 - 90%
Miejsce
Bardzo dobrze zlokalizowane ( bo zaledwie 20 min jazdy autem od centrum Hawany ) plaże Guanabo idealnie nadająca się na kitesurfing. Jest to miasteczko plażowe w bardzo popularnej okolicy zwanej East Beaches w miesiącach letnich. Jego populacja przekracza 15 000 mieszkańców, a miasto charakteryzują niskie domy. Plaże są szerokie a wiatr boczny -side shore, ze wschodu. Mieścina ta jest miejsce w którym możesz złapać fale ponieważ morze zwykle jest tu z falami od 1 do 2-2,5 m lub więcej- w zależności od siły wiatru.
W samym Guanabo oraz w jego bliskiej okolicy znajdziecie kilka lokalnych szkół kitesurfingu. W zależności od miejsca w którym zamieszkacie możecie udać sie na pływanie na takie plaże jak: Playa Veneciana, Playa de Guanabo czy Playa del Este Do każdej z nich macie bardzo wygodny dostęp. Dodoatkowo jeśli macie ochotę możecie z łatwością dostać się do wschodniej części zatoki i wrócić downwindem (7 km tylko z wiatrem). Woda w tej okolicy jest płytka tylko przy brzegu, dalej w zależności od pływu budują się średniego rozmiaru fale do 2-2,5m w zależności od siły wiatru. Plaże te są zdecydowanie spokojniejsze i mniej zatłoczone niż plaże Havany, ale nIestety w okresie letnim zdarza się, że tutaj również bywa tłoczno.
Sezon kitesurfingu na Kubie trwa zazwyczaj od października do maja, przy stałym wietrze średnio na 15 węzłach - 20 węzłów o kierunku side-on shore.. Dominujące północne wiatry wschodnie są stałe w sezonie, a następnie robią sobie przerwę między czerwcem, a wrześniem by ponownie wznowić się w drugiej powie września.
Rozmiary latawców które będziesz tutaj potrzebował to 8-12m ( dla osoby o wadze 70kg). Na Kubę najłatwiej dostać się bezpośrednio korzystając z pomocy któregoś biur podróży. Niezależnie od lotniska lot trwa ok. 12 godz.
Video
Język komunikacyjny
hiszpański
Obowiązująca religia
katolicy 70 % , protestanci 8 %
Strefa czasowa
UTC - 4 AKTUALNY CZAS
kubańskie peso 1 PLN = 0,3 CUC AKTUALNY KURS
Na Kubie są dwie waluty. Peso wymienialne (CUC) zawsze ma taką samą wartość jak jeden dolar, niezależnie od jego kursu - obecnie ok. 3,80 zł. Peso kubańskie (CUP) jest 20-25 razy mniej warte - ok. 15 groszy. W zwykłych sklepach (których tu niewiele) ceny podane są w obydwu walutach, w miejscach turystycznych - jedynie w CUC. Nie akceptowane są karty kredytowe oraz czeki podróżne wydane przez banki amerykańskie lub banki z kapitałem amerykańskim. Warto więc dokładnie sprawdzić przed wylotem, czy będzie się można posługiwać kartami kredytowymi przyznanymi w Polsce.
prąd: 120V/60Hz koniecznie zapakuj adapter!
Ceny na Kubie są stosunkowo wysokie. Średnio nawet trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Turyści mogą płacić w CUP jedynie w sklepach kubańskich i na bazarach. W praktyce dokonywanie zakupów w innych sklepach niż dewizowe jest niemożliwe. Sklepy nie dość, że trudne do znalezienia dla turysty to dodatkowo właściwie nic w nich nie ma – większość produktów na Kubie dostępna jest wyłącznie na kartki.
Trzeba pamiętać, że Kubańczycy zarabiają około 25 – 30 euro miesięcznie. Korzystne dla turystów jest więc kupowanie od lokalnych sprzedawców, a także jedzenie w typowo kubańskich restauracjach, w których płaci się w CUP. Poza ceną, kolejną zaletą jest poznanie prawdziwej kubańskiej kuchni. Kupując towary lub usługi bezpośrednio od Kubańczyków warto się targować. Ceny bowiem są zawsze zawyżane i można je zbić o ponad 25 proc.
● posiłek w restauracji – 10 CUC
● obiad w kubańskiej restauracji – 2- 25 CUP
● kanapka na ulicy – 5-8 CUP
● woda mineralna – 1 CUC
● piwo – 2-2,50 CUC
● nocleg w hostelu – 100 CUC
● mojito – 1,50 – 3 CUC
● chleb – 3,50 CUP
● kolacja dla 2 osób (bardzo obfita) – 5 CUC
● obiad w niezłej restauracji – 6-10 CUC
● cygara–30–50CUC
wiza: od 22 euro ( w zależności od miejsca nabycia)
Obywatel polski udający się na Kubę zobowiązany jest do posiadania wizy odpowiedniej do celu planowanego pobytu, lub tak zwaną kartę turysty. Wizy wydaje konsulat kubański w Warszawie. Przy przekraczaniu kubańskiej granicy wymagany jest 3 miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wyjazdu z Kuby. Turysta obowiązany jest również mieć bilet powrotny. Karta Turysty to jednokrotny dokument wydawany na 30 dni pobytu, ważny przez 6 miesięcy. Podczas pobytu taką wizę możemy przedłużyć w odpowiednim konsulacie. Należy przedłożyć do wglądu paszport, bilet lotniczy i rachunek za opłacone zakwaterowanie.
Turyści przyjeżdżający na wypoczynek zorganizowany nie muszą udokumentować posiadanych środków pieniężnych. Turyści przyjeżdżający indywidualnie powinni mieć przynajmniej 100 CUC (lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej) na każdy dzień planowanego pobytu. Służby graniczne egzekwują rygorystycznie ten wymóg – takie informacje podaje ambasada. Mi tego nie sprawdzali i nie widziałam aby kogoś o to pytali. Z tego co wiem, to wystarczy pokazać kartę kredytową.
obowiązek szczepień - BRAK
Ze względu na zubożenie społeczeństwa skutkuje to częstszymi incydentami na ulicach miast czy nawet w hotelach. To właśnie drobna przestępczość może być największym problemem dla turystów wypoczywających na Kubie : kradzież bagażu, torebki, aparatu fotograficznego, telefonu komórkowego może być dla przyjezdnego sporym problemem. We wszystkich miejscach publicznych warto pilnować podręcznego ekwipunku, szczególnie jeśli mamy przy sobie również dokumenty i karty kredytowe
Aktualna prognoza
Co warto zabrać
Pieniądze w walucie USD
Ochrona głowy przed słońcem
Spray przeciw owadom
Lycre z filtrem UV
Okulary z filtrem UV
Podobne lokalizacje
Jaki latawiec wybrać?
Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.