15 marca 2023

16 marca światowym dniem Pandy Wielkiej! Czy wiecie dlaczego Pandy pokochały kitesurfing?

WYPRAWY

POWRÓT DO LISTY

Czy wiecie, że Panda Wielka jeszcze do niedawna była skrajnie zagrożona wyginięciem? Pandy wielkie to duże zwierzęta, które można z łatwością rozpoznać. Mają czarne tylne i przednie łapy, czarne ramiona i kark, a także czarne uszy i czarne plamki wokół oczu, przez co były łasym kąskiem dla kłusowników, którzy pozyskiwali te zwierzęta min. na futra. Panda wielka jest bardzo rzadkim zwierzęciem. Na wolności pandy żyją tylko w Azji, na terenie Chin, ale niełatwo je tam spotkać. Mieszkają bowiem w bambusowych lasach położonych wysoko w górach, ale nie tylko!

Historia Pandy Wielkiej

Tak jak pisaliśmy Panda wielka w stanie naturalnym występuje tylko w południowo-wschodnich Chinach, a ściślej w Syczuanie i dwóch sąsiednich prowincjach (Gansu oraz Shaanxi). Niestety, w XX w. tamtejsze lasy zaczęły kurczyć się w zastraszającym tempie, w miarę jak bambus zaczął zdobywać popularność w światowej architekturze. Co gorsza, nie pomogło również zainteresowanie Zachodu Tradycyjną Medycyną Chińską – aż 75% stosowanych w niej ziół rośnie w uwielbianych przez pandy Górach Syczuańskich.

Przez długie dekady chińskie władze nie reagowały też na katastrofalne konsekwencje rozwoju masowej turystyki. Kłusownicy polowali na eleganckie biało-czarne futra, zaś przemytnicy wywozili młode pandy niczym maskotki dla prywatnych kolekcjonerów w USA i Japonii. Skutek był łatwy do przewidzenia. W latach 80-tych ubiegłego stulecie populacja pandy wielkiej spadła do ok.1114 osobników. Z chwilą, gdy groźba wyginięcia symbolu WWF stała się rzeczywistością, międzynarodowe naciski zmobilizowały chińskie władze do działania. Zakazano kłusownictwa oraz wylesiania i zaczęto systematycznie wydzielać chronione obszary w górach. Park Narodowy Pandy Wielkiej obejmuje dziś 70% aktualnych siedlisk wrażliwego gatunku! I dobrze, bo w ciągu ostatnich 10 lat populacja biało-czarnych niedźwiedzi wzrosła o 15%!

 

Panda KItesurfing MALWINA BARANIAK kitesafari Panda KItesurfing MALWINA BARANIAK

 



Dlaczego Panda Wielka pokochała kitesurfing na KITESAFARI?



Dzisiaj w dniu jej światowego święta chcielibyśmy szczególnie zwrócić Waszą uwagę na problem Pandy Wielkiej, tym samym zachęcamy do obejrzenia naszego najnowszego filmu, który przedstawia Pandę Wielką od zupełnie innej nieznanej nikomu strony ;) Podczas naszego ostatniego rejsu KITESAFARI na Morzu Czerwonym udało nam się spotkać Pandę Kitesurferkę! Ta wyjątkowa sytuacja wprowadziła w zdumienie zoologów nie tylko z Egiptu, ale i z całego świata.  Pod okiem najlepszych zoografów oraz pracowników naukowych udało się wysnuć podejrzenie, że panda przywędrowała nad Morze Czerwone w poszukiwaniu najlepszych warunków wiatrowych, a to za sprawą faktu, że pandy pokochały kitesurfing!
 

 


Panda kitesurfing – ciekawostki

⬩ Panda, jako jeden z niewielu gatunków niedźwiedzi, nie zasypia w sen zimowy.

⬩ Dosłownie całe życie pandy kręci się wokół jedzenia. Spędza ona aż około 14 godzin dziennie na szukaniu bambusów i ich jedzeniu. Aby ten przysmak dostarczył jej odpowiednią dawkę dziennej energii, musi spożyć aż 14-40 kg pędów!

⬩ Urocze, czarno-białe ubarwienie to kamuflaż tych azjatyckich niedźwiedzi. W ich naturalnym środowisku zdarzają się bowiem spore opady śniegu. Z kolei czarne plamy okazują się lepszym przebraniem wśród cieni lasów bambusowych.

 


 

Jeśli również chciałbyś się przyłączyć do wspierania Pandy Wielkiej koniecznie sprawdź WWF.

Jeśli chcesz zostać kitesurferem tak jak nasza Panda koniecznie zapisz się na zajęcia >>TUTAJ<<!

 

PANDA KITESURFING KITESAFARI MALAYKA
 

#egiptkitesafari  #morze czerwone kitesafari #malayka #pandakitesurfing