15 stycznia 2024

Ostatni finałowy przystanek zawodów BAKL odwołany!

WYPRAWY

POWRÓT DO LISTY

Big Air Kite Leagu, czyli seria najważniejszych zawodów kitesurfingowych BIG AIR została założona w 2014 roku przez grupę pasjonatów kitesurfingu, którzy chcieli stworzyć platformę dla zawodników, by Ci mogli zaprezentować swoje umiejętności i rywalizować ze sobą. Pierwszy sezon BAKL odbył się w 2015 roku i składał się z czterech cykli zawodów, które odbyły się w różnych miejscach na świecie. Od tego czasu BAKL rozrosła się i obecnie obejmuje conajmniej cztery imprezy sportowe, jednak jak się dowiedzieliśmy najbliższego przystanku finałowego w Cape Town nie będzie!

Big Air Kite League (BAKL) to seria zawodów w kitesurfingu o globalnym zasięgu, która skupia się na spektakularnych trikach BIG AIR i akrobacjach wykonywanych przez zawodników na wiatrach sztormowych. Zawody te odbywają się w różnych miejscach na całym świecie, a uczestnicy rywalizują o tytuły najlepszych kitesurferów świata w systemie pucharowym. BAKL jest nadal stosunkowo młodą serią zawodów, ale cieszy się ogromną popularnością wśród fanów kitesurfingu na całym świecie. Jednak właśnie otrzymaliśmy fatalną wiadomość od organizatorów z Mikem Mac Donalem na czele, że najbliższa finałowa runda w Cape Town się nie odbędzie.

 

 

Oświadczenie organizatora Michaela Mac Donalda, żródło instagram/BAKL

 

Ta wstrząsająca wiadomość bardzo mocno zasmuciła środowisko kitesurfingowe, ponieważ w ciągu ostatnich lat zawody Big Air Kite League rozrosła się do rangi bardzo szanowanych zawodów, jednych z najważniejszych na świecie. System pucharowy, który stworzyli organizatorzy sprawił, że kitesurfing w ciągu ostatnich lat bardzo ewoluował i wyłonił nową generację młodych i wybitnych sportowców z naszym reprezentantem Polski na czele (czytaj więcej o Mikołaju Sitarzu). Jak podaje organizator w oficjalnym oświadczeniu swoją decyzję motywuje przede wszystkim aspektem finansowym, czyli brakiem dostatecznej ilości sponsorów, ale również swoim wypaleniem zawodowym, co jest chyba najbardziej alarmujące.

 

Oświadczenie organizatora Michaela Mac Donalda, żródło instagram/BAK

 

W konsekwencji decyzji organizatorów BAKL doszło również do wyłonienia tegorocznych zwycięzców serii zawodów Pucharu Świata. W oparciu o wcześniejsze wyniki oraz punkty zgromadzone przez zawodników w poprzednich rundach organizator Mike Mac Donald przyznał tytuł Mistrzów roku 2023 dwóm utalentowanych zawodnikom: Zarze Hoogenraad która zajęła pierwsze miejsce wśród kobiet oraz Cohanowi Vandijk, który zdobył pierwsze miejsce wśród mężczyzn. Przyznajemy jednak, że takie wyłonienie tegorocznych mistrzów bardzo nas rozczarowało, a decyzję o odwołaniu ostatniego (najważniejszego!) przystanku zawodów Big Air Kite League za niepoważne i krzywdzące dla wielu zawodników oraz wszystkich fanów kitesurfingu na świecie. 

 

Mamy nadzieję, że ta chwilowa przerwa w działaniu organizatorów nie przyczyni się w konsekwencji do całkowitej rezygnacji z organizowania BAKL. Zwycięzcą gratulujemy, a organizatorom życzymy więcej determinacji przy organizacji kolejnych edycji zawodów- jeśli takie się oczywiście odbędą w przyszłości. Zawody te cieszyły się bowiem ogromną popularnością wśród fanów kitesurfingu na całym świecie. Były transmitowane na żywo w telewizji i internecie, a także szeroko relacjonowane w mediach społecznościowych. Oby to nie był początek końca.