14 listopada 2022

Mikołaj Sitarz zakwalifikowany na zawody Big Air Kite League 2022 w Cape Town!

WYPRAWY

POWRÓT DO LISTY

Nasz kraj ma kolejne powody do dumy! Mikołaj Sitarz jako jedyny reprezentant Polski został ponownie zakwalifikowany do zawodów Pucharu Świata "Big Air Kite League"! Jak mieliśmy przyjemność dowiedzieć się tydzień temu, nasz jeden z czołowych zawodników kitesurfingowych specjalizujący się w wysokich lotach został przyjęty na listę startową zbliżającego się przystanku cyklu imprez BAKL. Tym razem mamy jeszcze więcej powodów do domu, ponieważ lista zawodników została skrócona przez organizatora do zaledwie 18-nastu miejsc, co oznacza, że dostanie się w tak znamienite grono najlepszych sportowców świata było tym razem jeszcze trudniejsze. Start zawodów 11.12.2022 w Cape Town!

Mikołaj Sitarz (lat 21.) to wyjątkowo utalentowany zawodnik reprezentujący nasz kraj. Mikołaj w tym sezonie miał już przyjemność wystartowania w zawodach BAKL w Brazylii, a dokładnie w Tatajubie we wrześniu tego roku. Warto zaznaczyć, że mimo tego, że był to jego debiutancki start w Pucharze Świata to poprowadził on rywalizację na najwyższym poziomie. Mikołaj po zaciętej realizacji dotarł aż do ćwierćfinałów, gdzie zajął drugą pozycję w swojej grupie, w związku z czym nie dostał awansu do półfinału. Niemniej jednak był to spektakularny start młodego Polaka i najlepsza możliwa prezentacja swoich umiejętności na arenie międzynarodowej.
 

 

Mikołaj Sitarz startuje w Pucharze Świata Big Air Kite League w Cape Town!
fot. Marcin Hintzke

 

Start Mikołaja Sitarza w Pucharze Świata w Tatajubie / BAKL

 

Jak przebiegała rywalizacja w Brazyli?


Zawody odbywające się we wrześniu na lagunie w Tatajubie w tym roku niestety nie należały do najłatwiejszych, a to za sprawą niskiego stanu wody w lagunie, a co za tym idzie jej niebezpiecznego poziomu do rozegrania zawodów. Fakt ten jednak nie powstrzymał organizatorów i zawodników, dzięki czemu byliśmy świadkami  świetnego debiutanckiego startu. Mikołaj w swojej pierwszej rundzie (heat nr 7) startował wraz z Victorem Emanoel (lokalnym zawodnikiem) oraz Stigem Hoefnagel (międzynarodowym zawodnikiem Naish team rider, który zdobył 3 miejsce w Red Bull King of The Air 2021).

 

 

Mikołaj Sitarz startuje w Pucharze Świata Big Air Kite League w Cape Town! .    Mikołaj Sitarz startuje w Pucharze Świata Big Air Kite League w Cape Town!

fot. Marcin Hintzke

 

Sitarz mimo tak mocnych zawodników w swojej grupie nie poddał się tremie i rozpoczął swój start w heat'cie dwoma wysokopunkowanymii trickami: doobie contraloop delayed frontroll i backroll megaloop late backroll tail grab, dzięki czemu skończył heat na drugim miejscu i mógł awansować. Trzecia runda odbyła się następnego dnia (heat nr 16) gdzie Mikołaj trafił do rywalizacji z Dennisem Petersen oraz wszystkim znanym za swój styl i umiejętności Beto Gomezem. Nasz reprezentant powtórzył taktykę z dwoma pewnymi oraz solidnymi trickami na początku, po czym wiatr znacząco się osłabł i w końcowy rezultat dał mu drugie miejsce tuż za plecami Beto (różniło go zaledwie 1.97 ptk od najlepszgo, przy notach notach końcowych 13.18 - Beto, 11.25 - Sitarz, 6.64 - Dennis Petersen) i tym samym Mikołaj nie mógł awansować dalej.

Warto jednak zaznaczyć, że Mikołaj Siatarz oraz jego młodszy brat Filip Sitarz (startujący w drugiej dywizji) podczas ceremonii ogłoszenia zwycięzców i wręczania nagród zostali wyróżnieni i otrzymali nagrodę o nazwie "LaVentana Best Vibe", jako wyróżnienie dla najsympatyczniejszych uczestników tego Pucharu Świata. Więcej o Mikołaju możcie poczytać TUTAJ. 

Mikołaj Sitarz startuje w Pucharze Świata Big Air Kite League w Cape Town!

 


Mikołaj Sitarz zakwalifikował się do startu w Cape Town / BAKL!Podsumowując start Sitarza w Brazylii musimy przyznać, że jesteśmy pod wrażeniem osiągnięć oraz poziomu prezentowanych trików. W związku, z czym pokładamy ogromne nadzieje w grudniowym starcie Mikiego w Cape Town. Lista zawodników w tej rundzie jest bardzo mocna, ale wierzymy gorąco w profesjonalizm i poziom tricków Mikołaja i trzymamy mocno kciuki za ponowny świetny start! Okno wiatrowe zawodów zaczyna się już 10.12.2022, a dla wszystkich tych, którzy będą chleli podziwiać jego poczynania na bieżąco organizator Big Air Kite League przygotował LIVE STREM. O wszystkich aktualnościach będziemy informować Was na bieżąco! :)

 

 

LISTA ZAWODNIKÓW CAPE TOWN 11.12.2022 (1st DIVISION)

Adrian Emmerz

Andrea Principi

Cohan Van Dijk

Evan Klijn

Giel Vlugt

Janson Van Der Spuy

Jeremy Burlando

Josue San

Lorenzo Casati

Luca Ceruti

Lucas Gramstrup

Mikołaj Sitarz

Nicolas Gambier

Scott Barendsen

Stig Hoefnagel

Stijn Mul

Timo Boersema

Valentin Hoenderop