7 października 2019

Jak dopasować deskę kitesurfingową?

SPRZĘT

POWRÓT DO LISTY

Zakup deski do kitesurfingu to bardzo ważny moment dla każdego kitesurfera, zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza prawdziwa kitesurfingowa decha. Kiteboarding borat lub jak kto woli po prostu ‘blat’ musi być starannie przez Ciebie wybrany, ale przede wszystkim musisz go dobrze dopasować do swoich umiejętności potrzeb i wagi. Podpowiem Ci jak to zrobić w sposób prawidłowy, by pierwsza deska kitesurfingowa cieszyła Cię przez kilka kolejnych sezonów. Nasze kryteria wyboru deski to przede wszystkim jej stan, rodzaj, rozmiar.

 

 

Wybór deski do kitesurfingu: NOWA czy UŻYWANA?

 

W pierwszej kolejności powinniśmy się skupić na tym, czy deska kitesurfingowa powinna być nowa, czy używana. Oczywiście w głównej mierze czynnikiem wpływającym na tą decyzje jest zasobność Twojego portfela. Jeśli budżet uwzględnia wydatek rzędu od 2000 PLN do 4000 PLN lub więcej warto wybrać produkt nowy. Jednak chciałabym zaznaczyć, że to właśnie deska jest tym elementem wyposażenia kitesurferów, który zużywa się najmniej. Wiec warto wziąć pod uwagę wybór produktu używanego. Na rynku wtórnym można na chwilę obecną znaleźć szeroki wybór desek używanych. Wiele z nich to trzyletnie, czteroletnie lub jednosezonowe bardzo dobre blaty, które posłużą Ci kilka sezonów. Jeśli zdecydujesz się na taki zakup z pewnością uda Ci się zaoszczędzić sporą część gotówki (tutaj wydatek to ok. 600 PLN - 1500 PLN ).

 

 

 

Wybór deski do kitesurfingu: JAKI MODEL, JAKI KSZTAŁT?

 

Wśród desek twin-tip, czyli mówiąćsymetrycznych, dwukierunkowa. Taka deska umożliwia nam pływanie w dwóch kierunkach, gdzie dziób i rufa wyglądająca identycznie. Idealna deska dla osoby będącej na początku swojej przygody z kitesurfingiem. Taki typ deski charakteryzuje się małą wyporność. Wśród desek twin-tip możemy przede wszystkim wyróżnić trzy podstawowe typy:


-deska do kitesurfingu małowiatrowa vel ‘drzwi’:

 

 

 

Jest ona zazwyczaj dużo większa od pozostałych w ofercie każdej z firm produkujących sprzęt kitesurfingowych. Dzięki swojemu rozmiarowi jest bardziej wyporna i lepiej radzi sobie przy małym wietrze. Dodatkowa długie proste krawędzie ułatwiają manewr trzymania wysokości i pływania up-wind. Deskę ta często wykorzystuje się w szkołach kitesurfingu to pierwszych startów z wody z jeszcze jednego ważnego względu: łatwiej utrzymać na niej równowagę i łatwiej ostrzyć pod wiatr. Tego typu deski są zazwyczaj kształtem przypominającym prostokąt, świetnie nadającym się do pływania przy kiepskich warunkach wiatrowych lub dla osoby o dużo większej wadze. Idealna do pierwszego halsu, ale zdecydowanie nie jest to dobry wybór jeśli planujemy kupić deskę użytku codziennego.

 

-deska do kitesurfingu freeride / all round

 

 

 

Deska tego typu została stworzona do jazdy w każdych warunkach i w zasadzie dla każdego. Idealnie nadająca się do szybkiej jazdy przy mocnym wietrze, jaki dla osób świeżo po kursie kitesurfingu. Ten typ deski kitesurfingowej jest nieco węższy w talii niż deska małowiatrowa, ale ciągle świetnie nadają się do szkolenia ( pod warunkiem odpowiedniego dopasowania długości blatu). Taki typ deski to stabilność jazdy i możliwość dobrego zacięcia krawędzi. Jest to bardzo dobry pomysł na deskę dla świeżo upieczonego kitesurfera.

 

-deska do kitesurfingu freestyle

 

 

 

Ten typ deski został stworzony z myślą o najbardziej wymagających zawodnikach oraz zaawansowanych kitesurferach. Skierowana jest dla tych, którzy chcą bardzo poszaleć: przygotowana pod skoki, sztywna deska z mocna krawędzią. Nie wskazana dla osób początkujących będzie zdecydowanie bardziej utrudniać niż ułatwiać pływanie.

 

 

JAKI ROZMIAR DESKI DO KITESURFINGU WYBRAĆ?

Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Korzystając z poniższej przygotowanej przeze mnie tabeli, możesz sam w bardzo prosty sposób ocenić jaki rozmiar deski będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. Przy założeniu, że jesteś osobą ważącą ok. 75 kg, bardzo łatwo możemy odczytać, że deska w odpowiednim rozmiarze to deska z przedziału 138 cm - 142 cm. To do Ciebie należy ostateczna decyzja, na jakiej będziesz pływał, ale ta specyfikacja z pewnością wykluczy zakup za dużej lub za małej deski. Kolejnym, a w zasadzie ostatnim kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem deski to jej producent. W tej chwili rynek sprzętu kitesurfingowego jest z roku na rok bogatszy w swojej ofercie. Możemy nawet wybrać między kilkoma firmami polskimi takimi jak NOBILE, SHINN lub SU2 - które gorąco polecam!

Jeżeli masz wątpliwości jaką deskę kitesurfingową wybrać jako pierwszą, pamiętaj że idealną skarbnica wiedzy o sprzęcie kitesurfingowym jest Twój instruktor kitesurfingu. On z pewnością chętnie podpowie Wam co dla Was będzie najlepszym wyborem w kwestii zakupu deski kitesurfingowej. Jako, że wybór nie należy do najłatwiejszych warto każdą decyzje zakupu przemyśleć kilkukrotnie. Jeśli nadal masz jakieś pytania, możesz śmiało do nas napisać, chętnie odpowiem na wszystkie nurtujące Ciebie pytania ;). TUTAJ

 

Jeśli chciałbyś się wybrać na zakupy stacjonarne to polecamy Ci serdecznie zakupy w Hydrosferze. To jeden z największych sklepów ze sprzętem do sportów wodnych w tej części Europy. W ich szerokiej ofercie znajdziesz deski takich marek jak: Airush, North, Nobile, Liquid Force, Creazy Fly i wiele wiele innych. Fachowa obsługa z pewnością pomoże Ci z wyborem najodpowiedniejszej deski dla Ciebie ( biorąc pod uwagę wszystkie kryteria w naszym artykule) i dopasują ją również do przewidzianego przez Ciebie budżetu. Gdybyś chciał przejrzeć ich ofertę online, zapraszamy na ich stronę.

 

 

 

 

 

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć jak dopasować swój pierwszy tarpez zachęcamy do tekstu o doborze pierwszego trapezu do kitesurfingu!

Życzymy udanych zakupów ! :)