2 kwietnia 2021

BIG AIR, czyli przewodnik jak skakać wysoko w kitesurfingu?

POWRÓT DO LISTY

BIG AIR to coraz popularniejsza odmiana kitesurfingu, polegająca na bardzo wysokich skokach o dużej amplitudzie lotu. Styl ten zyskuje coraz więcej fanów pośród wszystkich spotów świata, a kitesurferzy marzą o tym, by skakać coraz wyżej. Po opanowaniu stabilnej jazdy w obu kierunkach zwykle wystarczy mały krok, aby wylądować swoje pierwsze skoki, ale jest ogromna różnica między mini skokiem amatora a prawdziwym skokiem na dużą wysokość. Oczywiście to nie tylko siła wiatru robi tu różnicę i wpływa na wynik, ale przede wszystkim poprawna technika i wyczucie czasu budują zawrotną wysokość lotu. Co musimy więc robić by wysoko skakać na kajcie?

Jednym z ważnych aspektów wysokich lotów jest zadbanie o to by były one możliwie najbezpieczniejsze. Jeśli chcesz ćwiczyć sztukę wysokich lotów pamiętaj, by koniecznie zachować bezpieczną odległość od brzegu, przeszkód w wodzie, ale również od innych kitesurferów i użytkowników akwenu. Jeśli planujesz sesję big air koniecznie sprawdź warunki pogodowe upewniając się, że silne wiatry nie są powiązane z wyładowaniami atmosferycznymi lub innymi gwałtownymi zmianami pogodowymi. Jednym z zasadniczych aspektów rozwoju bezpieczeństwa jest również świadomość własnych ograniczeń i nieprzecenianie umiejętności swoich jak i możliwości latawca. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.


 

 

 

 


Zanim poruszymy dokładnie temat jak skakać wyżej za pomocą prawidłowej pracy latawca kietesurfingowego, przede wszystkim ważne jest, aby wiedzieć, jak działa proces skakania. Wielokrotnie bowiem wiele osób dobrze pływających posiada złe nawyki i słabą techniką skoku, a to natomiast uniemożliwia osiągnięcie wysokiego poziomu. Dlatego bardzo ważnym punktem na liście pracy nad wysokim skokiem jest prawidłowa technika jego wykonania. Nawet jeśli początkowo skoki nie są zbyt wysokie - przy dobrej technice przynajmniej będą wyglądać stylowo! Sercem dobrego skoku jest odpowiednie przygotowanie i jego start. Cóż, najpierw kilka ważnych punktów dotyczących tego procesu: kiedy chcesz wysoko skakać, musisz opanować bardzo szybką pracę latawcem (ruch z 10 do 12, jeśli skaczesz na lewym halsie lub z 2 do 12, jeśli preferujesz stronę prawą). Musisz również mieć bardzo dobrze wyczutą krawędź swojej deski, bo to właśnie jej utrzymanie będzie kluczowe dla Twoich wysokich stylowych lotów.


 


KITESURFING: Jak wysoko skakać BIG AIR?



1) DOBRY WIATR+ SPOT: Jak prawdopodobnie wiesz interakcja sterowania latawcem i kontroli krawędzi deski jest tutaj kluczowa, jednak to perfekcyjne zgranie w czasie wszystkich tych ruchów będzie wymagało od Ciebie wielu prób i poświecenia temu odpowiedniej ilości czasu! Najłatwiej uczyć się spektakularnych skoków w wodzie płytkiej i stosunkowo niezafalowanej (najlepiej płaskiej). Takie spoty dadzą Ci możliwość precyzyjnego prowadzenia deski i komfort tego, że po upadku będzie Ci się łatwiej pozbierać, na płaskich wodach łatwiej też uzyskać odpowiednio dużą prędkość przed skokiem i znaleźć odpowiednie miejsce do rozpoczęcia swojego lotu.


2) AGRESYWNY RUCH LATAWCEM: Wróćmy jednak do zgrania wszystkiego idelanie w czasie. Przed skokiem musisz pamiętać, że jeśli tylko zechcesz skoczyć musisz podnieś agresywnie latawiec, przeprowadzić go przez powerzone i doprowadzić do 12:00 zaciągnąć bar (w skrócie). Ze względu na zwiększoną siłę ciągu latawca, musisz jednak odchylić oś ciała do tyłu i tym samym mocno wciskać krawędź deski w taflę wody, by ten ciąg równoważyć. Jeśli nie utrzymasz krawędzi odpowiednio długo może się okazać, że Twój lot będzie bardzo długi i niski, jeśli jednak wbijesz deskę za mocno, może się też okazać, że wytracisz zupełnie swoją prędkość i nie oderwiesz się od wody.



3) ZACIĄGNIJ MOCNO BAR: Jeśli przeprowadzasz swój latawiec agresywnie przez okno wiatrowe do zenitu pamiętaj, że jak tylko latawiec znajdzie się na 12 (lub trochę dalej) musisz z pełną mocną zaciągnąć bar "do końca". Zaciągaj go jednak tylko wtedy gdy latawiec będzie idealnie nad Tobą (nie wcześniej) i tylko wtedy kiedy czasza latawca będzie wypełniona wiatrem i mocną wygenerowaną z ruchu latawca. Dokładnie w tym samym momencie musisz odpuścić krawędź i dać się ponieść. Utrzymanie krawędzi do ostatniego momentu jest kluczowe, by nasz skok był wysoki, a nie długi i niski.
 

 


4) RUCH NA BARZE: Jeśli pływasz w mocnym wietrze, to ręce trzymasz zwykle na mocno odsuniętym barze, a drążek jest tak daleko, jak to możliwe. W momencie przeprowadzania latawca przed skokiem pamiętaj jednak, że koniecznością jest mocne zaciągnie baru w czasie drogi latawca do zenitu. Z mocno odpuszczonego baru > do zaciągniętego. By jednak prawidłowo wykonać ten ruchę musisz pomóc sobie tylną rękę, czyniąc ten ruch jeszcze bardziej agresywnym. Pamiętaj, że w zenicie na sekundę odpuszczasz bar, by w kulminacyjnym momencie (kiedy czasza jest wypełnina wiatrem) znów go zaciągnąć i dać się wystrzelić w powietrze.


5) LOT: Bar trzymaj zaciągnięty we wszystkich fazach lotu, a dopiero tuż przed lądowaniem ponownie kierując latawiec na hals lekko go odpuść, by łagodnie wylądować. Jeśli lądujesz z bardzo dużej wysokości i chcesz zrobić to płynnie, możesz zrobić to z downloopem - ale to zestaw ruchów dla prawdziwych ekspertów.


6) ROZMIAR LATAWCA: Oczywistym jest w kitesurfingu, że im mocniejszy wiatr tym rozmiar latawca powinien być mniejszy. Co warto byś wiedział: im mniejszy latawiec, tym szybsze są jego ruchy i tym łatwiej agresywnie generować większą siłę nośną. Każdy zależnie od swoich upodobań ma swojego ulubieńca w stajni na wietrzy dzień i będąc na etapie średniozaawanasowanego kitesurfera doskonale wie co jest dla niego najlepsze w bardzo wietrzny dzień. Wiedz, jednak że mniejszy latawiec jest szybszy w swojej pracy, ale również szybko opuszcza Cię w dół po skoku. Im mniejszy latawiec, tym krótszy hang time i szybsze opadanie. Ponadto małe latawce są bardziej „nerwowe” i wrażliwe na szkwały, a ponieważ są bardzo szybkie-wykonywanie trików na dużych wysokościach jest bardziej niebezpieczne. Dobrze jest mieć w taki dzień nieco więcej mocy w latawcu, ale nie staraj się mieć jej za dużo, bo będziesz mieć problemy z utrzymaniem krawędzi deski do samego końca. My najbardziej lubimy szybować na latawcach w rozmiarze: 8-10m, jednak jest to uzależnione indywidualnie od wagi kitesurfera i mocy wiatru. Polecamy jednak zacząć wykonywać swoje pierwsze wysokie skoki początkowo na większych latawcach, na nich Dodatkowo lataj wysoko tylko na sprawnym sprzęcie, w czasie wysokich lotów w wietrzne dni, twój sprzęt poddany będzie mocnym przeciążeniom i naprężeniom. Sprawy sprzęt jest więc synonimem Twojego bezpiecznego pływania, dotyczy to zarówno latawca i baru jak trapezu i deski.

 

 

 

 

 


7) DESKA: Deska powinna mieć dość długą tylną krawędź, ponieważ ułatwi Ci to jej przytrzymanie, aż do samego końca przed lotem- kiedy latawiec generuje naprawdę dużo mocy. Od pewnego czasu trendy długości deski uległy zmianie i by dobrze oraz wysoko latać warto zabrać nieco dłuższą deskę. Jeśli chcesz dobrze zaciąć krawędź miej na uwadze również dość długie stateczniki (finy) w desce nawet takie o długości 50-55mm. Dzięki nim będziesz jeszcze lepiej czół swój blat i jeszcze lepiej go kontrolował. Oczywiście rozmiar deski to również indywidualna sprawa każdego ridera, a Twój komfort w czasie skoków jest tu najważniejszy.

 


8) KICKER Z FALI: Jeśli jesteś już o krok dalej i masz doświadczenie w wysokich lotach, możesz wykorzystać zafalowanie spotu jako dodatkową "katapultę" do super wysokiego lotu. Najbardziej znanym na świecie spotem, w którym kierunek fali idealnie układa się do linii wiatru, czyniąc go najlepszym naturalnym kickerem dla big airowców jest Cape Town. Dzięki tej idealnej współpracy fali i linii wiatru tacy ludzie jak Nick Jacobsen, Aaron, Jesse Richaman osiągają swoje rekordy. Agresywnie napływają na nią, a na samym szczycie się wybijają, co już na samym początku daje im kilka metrów przewagi. Zwlaszcza, jeśli fala z której się wybijają to gigant o wysokości 3-5 metrów. Do takich skoków jednak niezbędny jest loop do lądowania. Takie skoki jednak są tylko dla naprawdę doświadczonych kitesurferów!


9) ZMIERZ SWÓJ SKOK: Rozwój nowinek technologicznych nie ominął kitesurfingu. Dzięki jego rozwojowi żyje się nam wygodniej i możemy czynić niemożliwe. W naszym sporcie, wśród wszystkich miłośników Big Air zapanowała więc moda na korzystanie z sensorów mierzących nasze wyniki. Jednym z nich i z pewnością najbardziej rozpoznawalnym na całym świecie jest WOO. To niewielkie urządzenie przymocowane do deski kitesurfingowej, pozwala nam w czasie bieżącym (jeśli zintegrujemy go ze smartwhachem) odczytywać swoje wyniki z wykonanych skoków, a dzięki prostej aplikacji analizować całą sesję badając przeciążenia przy lądowaniu, trajektorię lotu, a nawet wykonane w jego czasie triki. Dzięki WOO możemy na bieżąco monitorować swój rozwój i dopracowywać loty. Stanowi on również świetną motywację do tego, by skakać jeszcze wyżej i jeszcze lepiej! Kupisz go tutaj.
 

 

 

 



Wysokie loty wymagają od kitesurfera synchronizacji wielu zmiennych w tym samym czasie: trzymanie krawędzi, dobra prędkość płynięcia, ruch latawca w drodze do zenitu, ruch na barze, odpowiednio dobrze dobrany rozmiar latawca oraz deski. Jednak ważne jest, aby zapoznać się ze swoim sprzętem, dobrze sterować latawcem (również przy małych rozmiarach) i móc właściwie ocenić własne umiejętności, a także okoliczności zewnętrzne, takie jak wiatr, pogoda, spot i odległość do przeszkody i inne osoby na wodzie. Kiedy wdrożysz tę sekwencję ruchów w życie, a Twoje pierwsze stylowe wysokie skoki zakończysz sukcesem, wszystko to wyda Ci się banalnie proste. Jednak pamiętaj, że droga do wysokich skoków bywa czasami bolesna, a dotyczy to zwykle złych lądowań. Te natomiast mogą prowadzić do kontuzji i uszczerbków na zdrowiu takim jak: skręcone stawy skokowe, złamane kostki, naderwane ścięgna w kolanach, utraty przytomności lub jeszcze bardziej bolesne scenariusze. Jeśli więc myślisz o tym, by zacząć skakać wysoko i bardziej radykalnym, należy zadać pytanie: Czy znasz swoje własne ograniczenia i czy jesteś gotów je przezwyciężyć-czy może wolisz pozostać w swojej strefie komfortu?




 

Koniecznie obejrzyj to: