28 czerwca 2021

Właśnie zakończyły się zawody GKA Freestyle World Cup Tarifa 2021!

WYPRAWY

POWRÓT DO LISTY

GKA Freestyle World Cup Tarifa 2021 to pierwsze takie zawody kitesurfingowe, w których sędziowie GKA ogłosili format mieszany (freestyle/big air), a to ze względu na ekstremalne warunki pogodowe (wiatr 40+ węzłów). Format mieszany został wprowadzony już w 2019 roku, w którym triki Freestyle i Big Air liczą się do ostatecznego wyniku, ale dopiero teraz organizatorzy byli zmuszeni wprowadzić je w życie, a to za sprawą bardzo mocnych wiatrów w Tarifie.

GKA Tarifa Freestyle był to pierwszy przystanek cyklu zawodów Pucharu Świata, w którym co warto wspomnieć warunki wiatrowe pozwoliły na prowadzenie tego formatu. Sędziowie oceniali przede wszystkim:
-wysokość i amplitudę skoki
-trudność techniczna tricków
-innowacja/kreatywność
-kiteloopy oraz współczynnik "wow"

 

 


GKA działające na arenie kitesurfingowej gromadzi wokół siebie najbardziej uzdolnionych zawodników z całego świata. Jej celem jest przede wszystkim ochrona sportowców przed kontuzjami i wypchnięcie ich ze strefy komfortu, aby otworzyć się i wyrazić siebie oraz utrzymać zaangażowanie odbiorców wobec sportów wodnych.

„Pamiętam, że gdy mieliśmy Tarifę 2008, gdzie warunki były bardzo wietrzne i wszyscy ciężko walczyli ze swoimi trikami freestyle. Widzieliśmy nieuniknioną obniżkę jakości manewrów, więc bardzo się cieszę, że możemy dostosować się do obecnych warunków, dodając w końcu tę nagrodę big air, na które zasługują” – potwierdza sędzia główny GKA Alvaro Onieva. Może się to wydawać kontrowersyjne dla fanów freestyle'u, jednak sędziowie zapewniają, że nie próbują wyeliminować freestyle, ale dać zawodnikom możlwość rozwoju. Zamierzają rozwijać umiejętności sportowców i utrzymać innowacyjność tego sportu na najlepszym poziomie

 

 


 

 

„To bardzo ważne, że mamy coś, co możemy dostosować do wszystkich warunków wiatrowych. Doświadczyliśmy tego w przeszłości był to ogromny sukces organizacyjny. Dzięki temu międzynarodowa trasa GKA mogła się rozwijać, a sportowcy wprowadzać nowe big airowe triki”. – wyjaśnia sędzia główny GKA Alvaro Onieva.

Trzeciego dnia byliśmy gotowi do finałowej bitwy i zdobycia pierwszej korony roku. Zawodnikom dopisywał mocny wiatr na poziomie 40 węzłów i upał, jednak zawodnicy niesamowicie dobrze przystosowywali się do nowego formatu. „Zdobyli nawet wyższe wyniki niż wszyscy oczekiwaliśmy, nie tylko od strony technicznej, ale we wszystkich aspektach” – potwierdza Alvaro Onieva.
Ostatecznie wyniki pierwszej rundy GKA wyglądają następująco:

MĘŻCZYŹNI:
1. A. Guillebert (FRA)
2. J. Burlando (ITA)
3. E. Jaspan (AUS)

KOBIETY:
1. M. Sol (BRA)
2. P. Van Iersel (NLD)
3. H. Whiteley (GBR)

 

 

 

 

 


Gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy im kolejnych sukcesów na wodzie i kolejnych rundach GKA Freestyle w sezonie 2021!

Podsumowanie zawodów obejrzycie poniżje: