18 września 2023

Właśnie rozegrały się zawody Red Bull Megaloop 2023! Znamy zwycięzców!

WYPRAWY

POWRÓT DO LISTY

Zawody Red Bull Megaloop 2023 właśnie dobiegły końca. Dzisiaj, po czteroletniej przerwie, wreszcie wszyscy fani big air i najwyższych lotów doczekali się niesamowitego widowiska sportowego. Podczas tego zmagania 16nastu najlepszych kitesurferów na świecie rzuciło się w wir rywalizacji, w wyniku której Andrea Principi stoczyła imponującą walkę i stanęła na szczycie podium.

Po długim oczekiwaniu na idealny sztorm na wybrzeżu Holandii, jedna z najzaciętszych imprez kitesurfingowych na świecie została ponownie rozegrana. Wszystkie oczy świata kitesurfingowego tego dnia były skierowane na niewielką miejscowość Zandvoort. Zastanawiacie się jak ocenia się takich zawodników podczas ewolucji ?

Sędziowie podczas swoich obserwacji skupiają się przed wszystkim na wyłapaniu największych megaloopów, jednak zdecydowanie wyżej oceniana jest jakość tricku niż ich wykonana ilość. Jeden megaloop może sprawić, że zawodnik wygra swój heat. Liczy się tylko najwyżej punktowany lot (chyba że dojdzie do remisu i wtedy liczony jest także drugi najlepszy wynik). Aby wyłonić zwycięzców, zespół sportowy (we współpracy z zawodnikami) ustalił następujące kryteria, na podstawie których zawodnicy będą oceniani. Na ostateczną ocenę składają się przede wszystkie dwie wartości:

- ekstremalność skoku – 70% ( czyli kombinacja wysokości, mocy i przebytej odległości, kąta nachylenia latawca)
- jakoś wykonania tricku i styl – 30% ( czyli : trik 15% / styl 10% / lądowanie 5%)

Megaloop to bez wątpienia szczyt marzeń wielu kitesurferów na całym Świecie, ale zaraz jest to jeden z najtrudniejszych ewolucji do wylądowania, dlatego też impreza ta przyciąga wielu widzów. Widowiskowość tej imprezy podbija fakt, że zawodnicy startujący w tych sztormowych warunkach wzbijają się na wysokość ponad 20 metrów, po czym agresywnie sterują latawcem, tak aby znajdował się poziomo nad wodą, a pięcioosobowe jury ocenia triki pod kątem ich trudności.

 

 


Po zaciętej rywalizacji 16nastu zawodników podczas tego eventu udało się wyłonić zwycięzcę. Młody włoch, mistrz świata Big Air z 2022 r., Andrea Principi zdominował rywali i wygrał swój półfinał, po czym pokonał Liama ​​Whaleya, Cohana Van Dijka i Jeremy’ego Burlando z wynikiem 8,04 w porywającym starciu w hicie finałowym. Jak mogliśmy usłyszeć od samego Andrei: „Warunki były absolutnie idealne, adrenalina była wysoka! Nie mam słów, nie wierzę, że wygrałem. To była przyjemność rywalizować ze wszystkimi. To dla mnie zawody marzeń. Dziękuję wszystkim, którzy przyszli nam kibicować”. 18-letni Włoch przyznał się również, że jego największym sportowym marzeniem była wygrana w tych zawodach do tego stopnia, że cztery miesiące przed zawodami zrobił sobie tatuaż z trofeum megaloop. My ze swojej strony gratulujemy wszystki zwycięzcą i dziękujemy za niesamowite zawody!


 

Megaloop Red Bulla 2023 | Wyniki


1. Andrea Principi, 8,04
2. Liam Whaley, 7,74
3. Cohan van Dijk, 7,46
4. Jeremy Burlando, 7,10

 

Jeśli ktoś z Was nie mógł oglądać zawodów na żywo, zachęcamy do obejrzenia całej relacji ze zmagań Red Bull Mega Loop >>TUTAJ<<