8 grudnia 2020

Szkolenia kitesurfingowe, co to jest ?

SPRZĘT

POWRÓT DO LISTY

Szkolenia kitesurfingowe to proces nauczania się kitesurfingu. Szkolenia kitesufingowe prowadzone są przez wyszkolonych, certyfikowanych instruktorów kitesurfingu, w szkółkach znajdujących się zwykle przy akwenach zdatnych i bezpiecznych do uczenia tego sportu. Są dwa główne certyfikaty uprawniające do szkolenia osób początkujących kitesurfingu : PZK (Polski Związek Kitesurfingu) oraz IKO (International Kiteboarding Organization).

Szkolenia kitesurfingowe bez względu na posiadane certyfikaty (PZK czy IKO) nakładają na instruktorów oraz szkoły usystematyzowane zasady szkoleń kitesurfingowych, które w głównej mierze nakładają obowiązki w zakresie bezpiecznego i efektywne przekazywania wiedzy w czasie szkoleń. Dzięki czemu proces przyswajania wiedzy o kitesurfingu (zgodnie z programem nauczania) powinien być równy dla wszystkich osób prowadzących zajęcia ze sterowania latawcem.

 

 


Szkolenia kitesufingowe wg. IKO - program szkolenie kitesurfingowego podzielony na etapy.


IKO Level I — Pierwszy etap szkoleń kitesurfingowych skupia się głównie na nauce sterowania latawcem. Student poznaje budowę latawca do kitesurfingu, poznaje systemy bezpieczeństwa, uczy się poprawnego przygotowania sprzętu na brzegu. Lekcje rozpoczynają się od sterowania małym latawcem na plaży, a kończą nauką przeciągania ciała po tafli wody czyli "bodydragów" (używanie mocy latawców do wciągania cię do wody). IKO Level 1 to 4 godziny zajęć indywidualnych lub 5 godzin zajęć w grupie.

IKO Level II — Drugim etapem nauki kitesurfingu jest zostanie samodzielnym kitesurferem. Jeśli ukończyłeś kurs IKO 1, potrafisz sterować latawcem i wykonywać body dragi (pływanie za latawcem bez deski), czas zacząć pierwsze starty z deską. Drugi poziom szkolenia kitesurfingowego koncentruje się głównie na wodzie, zaczynając od deski i wykonując krótkie przejażdżki w obu kierunkach. Etap IKO 2 to 4 godziny zajęć indywidualnych lub 5 godzin zajęć w grupie.

IKO Level III — Ostatni etap szkolenia kietsurfingu to czas kiedy doskonalisz swoje umiejętności. Nauczysz się jeździć z latawcem pod wiatr ( powrót w to samo miejsce, z którego zacząłeś), wykonywać pierwsze zakręty, czyli zwroty i będziesz próbować wykonać pierwszy skok z latawcem. IKO Level 3 to 4 godziny zajęć indywidualnych lub 5 godzin zajęć w grupie.

 

 

 

 

Ile trwa nauka kitesurfingu?


Należy jednak pamiętać, że program nauczania kitesurfingu jest ramowy, a każdy student przyswaja wiedzę w sposób indywidualny. Szacowane godziny szkolenia w zależności od predyspozycji ucznia mogą na każdym z bloków tematycznych trwać dłużej lub krócej.

Cena szkolenia kitesurfingowego indywidualnego lub grupowego w zależności od wybranej przez nas szkoły kitesurfingu może się od siebie różnić. Wpływ na to ma przede wszystkim lokalizacja szkoły kitesurfingu ( często na wyjazdach zagranicznych szkolenia są droższe niż w Polsce) oraz sprzęt, na którym będziemy się uczyć-nowoczesny, sprawny sprzęt wpłynie znacznie na Twoje postępy w nauce i z pewnością podniesie komfort Twoich zajęć kitesurfingowych.

 

Ile kosztuje nauka kitesufingu?


Na cenę szkoleń kitesurfingowych  znaczący wpływ ma ilość wybranych przez nas godzin z instruktorem- im więcej zadeklarujemy godzin szkoleniowych na samym początku, tym cena jednostkowa za każdą godzinę będzie niższa. Jeśli więc chciałbyś zaoszczędzić na swoim kursie, warto byś wybrał zajęcia kitesurfingowe w "pakiecie" kilkunastu godzin, dzieki czemu cena jednostkowa godziny z instruktorem będzie niższa. Jeśli jesteś ciekawy ile dokładzie zapłacisz za swoje szkolenie zajrzyj w nasz cennik. Cena uzależniona jest przede wszystkim od ilości godzin i od Ciebie oraz Twoich indywidualnych predyspozycji będzie zależeć ile godzin będziesz musiał zakupić. Zaczynając szkolenie kitesurfingowe od zera nie mniej niż 10h.


Zjęcia grupowe są natomiast dobrym sposobem na nauczenie się kitesurfingu nieco taniej, należy jednak pamiętać, że w czasie szkoleń grupowych (zwykle dwie lub trzy osoby + instruktor) wszyscy uczestnicy współdzielą jeden latawiec. W związku z taką procedurą jedna osoba trzyma latawiec do kitesurfingu i uczy się nowych rzeczy, a pozostali uczestnicy stoją razem w wodzie i czekają na swoją kolej. Takie rozwiązanie o ile jest tańsze, to z pewnością nie wpływa na szybki przyrost umiejętności kursanta, zwłaszcza gdy uczestnicy zajęć grupowych w różnym tempie radzą sobie z przyswajaniem nowych rzeczy. Jeśli chcesz się nauczyć kitesurfingu w sposób efektywny w krótkim czasie, powinieneś skorzystać z formy zajęć indywidualnych.Trochę więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ