31 grudnia 2019

Hutt Lagoon, czyli różowy kitespot, który naprawdę robi wrażenie.

WYPRAWY

POWRÓT DO LISTY

Tego jeszcze nie było... Sesja na absolutnie różowej wodzie. Jedna z tych rzezy jakiej nie zrobisz w żadnej innej części świata. Hutt lagoon nazywane też Pink Lake to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Australii. Ma powierzchnię 70 kilometrów kwadratowych znajduje się na północ od ujścia rzeki Hutt. Ze względu na położenie laguny poniżej poziomu morza, woda morska przedostaje się do tego zbiornika przez grzbiet lini plaży, podczas gdy słodka woda pochodzi z pobliskich źródeł. Wysoka szybkość parowania nie jest w stanie zrównoważyć napływu soli, przez co Hutt Lagoon jest niesamowicie słonym środowiskiem. A teraz wyobraź sobie, że dojechałeś tam ze swoim latawcem i zaczynasz swoją sesję: na idealnie płaskich, różowych wodach Pink Lake !

Skąd ten kolor?

 

 

Warto wiedzieć, że organizmami najlepiej przystosowanymi do sterylizacji solnej są algi o wysokim stężeniu beta-karotenu, które chronią je przed intensywnym światłem. Beta-karoten jest stosowany komercyjnie przez ludzi jako środek barwiący żywność i źródło witaminy A, dzięki czemu Hutt Lagoon jest atrakcyjnym miejscem hodowli alg, a efektem ubocznym jest ten zjawiskowy różowy kolor. Jezioro obecnie zawiera największą na świecie fabrykę mikroglonów wielkości około 620 akrów. Z góry wygląda jak patchworkowa kołdra, ponieważ sztuczne stawy o barwie od jasnoróżowej do miedzianej tworzą różne rodzaje karotenoidów w różnych stężeniach.

 

 

Jeżeli chciałbyś tam zaliczyć swoją sesję kitesurfingową, pamiętaj że zasolenie jest na bardzo bardzo wysokim poziomie. Jeśli latawiec spadnie Ci do wody będziesz musiał go potem naprawdę długo płukać :)