3 lutego 2022
Okno wiatrowe - czym jest i w jaki sposób jest zbudowane?
POGODA
POWRÓT DO LISTY
Okno wiatrowe w kitesurfingu, czyli przestrzeń nieba, po której porusza się i pracuje nasz latawiec, to miejsce, w którym generujemy jego moc. Okno wiatrowe podzielone jest na trzy różne strefy mocy oraz na krawędź okna wiatrowego, na którym wyznaczone są godziny, służące do precyzyjnego określenia położenia latawca do kitesurfingu względem tafli wody.
OKNO WIATROWE, CO TO JEST?
Zrozumienie okna wiatrowego w kitesurfingu ma kluczowe znaczenie dla zarządzania mocą latawca i kierunkiem płynięcia podczas uprawiania kitesurfingu. Okno wiatrowe to obszar nieba, po którym latawiec może się poruszać, a jego kształt możemy porównać do ćwiartki kuli, która usytuowana jest przed twarzą kitesurfera stojącego plecami do wiatru. Ta trójwymiarowa pół-kopuła ma dokładnie taki rozmiar jak odległość czaszy latawca będącego w krawędzi okna wiatrowego do kitesurfera. Najprościej jest więc przyjąć, że rozmiar okna wiatrowego zależy od długości linek latawca. Co ważne latawiec do kitesurfingu oraz oddziałujące na niego prawa fizyki sprawiają, że nasz latawiec nie może fizycznie przekroczyć linii wiatru (którą wytycza kitesurfer stojący w wodzie). Miejsce to jest uważane za krawędź okna wiatrowego.
JAK ZBUDOWANE JEST OKNO WIATROWE?
Kiedy poczujesz wiatr wiejący w twoje plecy, zdecydowanie łatwiej będzie Ci zobaczyć i zrozumieć strefy mocy okna wiatrowego znajdującą się przed Tobą. Podczas szkolenia kitesurfingowego dla początkujących rozmowa o budowie okna wiatrowego jest jedną z pierwszych nauk, z jakimi zapoznaje się początkujący kitesurfer. Na poniższym obrazku widać czerwone i pomarańczowe obszary, w których jest to precyzyjnie wskazane. POWER ZONA oraz sąsiadująca z nim strefa mocy pośredniej to składowe część okna wiatrowego, w której latawiec generuje moc. Strefa najwyższej mocy znajdująca się idealnie przed twarzą kitesurfera (kiedy to latawiec ustawia się niemal całą swoją powierzchnią nośną do linii wiatru) nazywamy "power zoną", a zatem latawiec przechodzący przez tą strefę lub się w niej znajdujący generuje najwięcej mocy. Strefa mocy to strefa zwiększonego ryzyka, w której należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w czasie procesu uczenia się kitesurfingu. Podczas startu latawca kitesurfingowego z wody lub gdy wiatr nie jest zbyt silny, będziesz musiał pracować czaszą latawca szybciej i bliżej "power zony" przeprowadzać przez nią swój latawiec, w celu wygenerowania większej mocy. W przypadku dni bardzo mocno wietrznych do popłynięcia wystarczy zaledwie mały ruch latawcem w krawędzi okna wiatrowego, bez konieczności przeprowadzania latawce przez strefę mocy. Proces uczenia się kitesurfingu ma przede wszystkim nauczyć młodego adepta, w jaki sposób pracować latawcem w poszczególnych warunkach wiatrowych i jak odpowiednio dopasować pracę czaszą do oczekiwanej mocy płynięcia.
Poza strefą największej mocy nazywanej "power zone" wyróżniamy strefę pośrednią. Jak sama nazwa wskazuje, jest to obszar z mniejszą siłą. Znajduje się na górze i po bokach okna wiatrowego, w połowie drogi między krawędzią okna, a strefą mocy. Możesz to zobaczyć na zdjęciu jako kolor żółty. Będziesz korzystać z tej strefy najczęściej, gdy wiatr wieje umiarkowany. Gdy wiatr wieje za mocno należy wyjść z wody, zwłaszcza jeśli jeszcze słabo pływasz.
KRAWĘDŹ OKNA WIATROWEGO - kitesurfing
Podstawową przestrzenią, po jakiej porusza się nasz latawiec do kitesurfingu, zwłaszcza na początku szkoleń kitesurfingowych jest krawędź okna wiatrowego. Krawędź okna wiatrowego to strefa, w której nasz latawiec ma najmniejszą moc i ustawia się idealnie krawędzią natarcia do wiejącego wiatru. Aby wiedzieć, gdzie latawiec znajduje się wzdłuż okna wiatrowego zostało zastosowane nazewnictwo nawiązujące do górnej połowy zegara wskazówkowego dzięki czemu posługując się nomenklaturą od 9:00 do 3:00 możemy precyzyjnie komunikować pozycję swojej czaszy latawca. Kiedy latawiec znajduje się tuż nad twoją głową, nazywa się to godziną 12:00 lub zenitem. Krawędź okna wiatrowego znajdujące się po prawej stronie od kitesurfera, całkowicie przy tafli wody, nazywamy godziną trzecia, a po lewej stronie godziną dziewiątą. Te dwie wyżej wspomniane godziny są (zaraz po zenicie) najbezpieczniejszymi, w jakich możemy trzymać swój latawiec w sytuacji mocniejszego szkwału lub konieczności przepięcia się latawcem kitesurfingowym między dwoma kitesurferami lub wtedy gdy chcemy wylądować latawiec.
Zrozumienie okna wiatrowego jest fundamentem wiedzy kitesurfingowej. Każdy student lub osoba początkująca musi zapoznać się z teorią okna wiatrowego oraz zasad działania czaszy latawca w jej przestrzeni, a dopiero potem przystąpić do zajęć praktycznych w wodzie polegających na pierwszym sterowaniem latawcem. Bezpieczeństwo w kitesurfingu jest najważniejsze i zadbajcie o to, by nauczyć się kitesurfingu pod okiem najlepszych, doświadczonych i certyfikowanych instruktorów kitesurfingu.